Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2021

Když v červnu 2006 přišel Cirque de Soleil s muzikálem Love, bylo slíbeno album se soundtrackem. Na premiéře muzikálu v Las Vegas se poprvé od rozpadu skupiny sešli všichni bývalí členové Beatles (vlastně Johna zastupovala Yoko Ono, George jeho manželka a syn). Ti už předtím dali souhlas bývalému producentovi desek Beatles Georgi Martinovi, aby vstoupil na posvátnou půdu a provedl s odkazem Beatles to, co dosud nikdo nesměl. Martin si přizval na pomoc svého syna Gilese a pro účely show vytvořil zvukovou koláž z písní a zvuků z nahrávek Beatles. Nad neobyčejným dílem asi všichni kroutili hlavami a rozhodli se, že vydělat by měla hlavně firma Beatles. A tak čtvrt století neexistující kapela vstupuje do nového tisíciletí s novým albem obsahující staré písně v moderním hávu.

Otevřme tedy žlutooranžovou krabičku a vložme stejně barevný CD disk do přehrávače, abychom posoudili, jestli se opravdu koná zmrtvýchvstání. Play!

Because
Do zvuků ptačího zpěvu zní sborový zpěv a capella. Jedno z nejlepších děl, bohužel v této podobě (bez zpěvu ptáků) ho známe už z projektu Anthology.

Get back
Zvolna se rozjíždí úvodní akord z A hard day's night, po kterém následuje bicí sólo z The end, a za neskutečného rachotu smíchaného z různých zvuků vybraných ze Sgt. Peppera, Back in the U.S.S.R. a dalších písní se rozjíždí Get back. Zážitek, který vás zaručeně přibije do křesla.

Glass onion
Ve stejném rytmu zcela plynule navazuje na Get back. Z textu zůstal jen fragment první sloky a refrénu, zdůrazněná je potom volnější zklidňující snivá část, která přechází do další písničky.

Eleanor Rigby/Julia
Osekanější strohá verze Eleanor Rigby s dominantním vokálem Paula McCartneyho. V podstatě ale velmi podobná originálu, který je přece jen lepší. V závěru zní do hlasů dětí kytarový motiv z Lennonovy písně Julia, který je přehlušen sirénou.

I am the walrus
Po úvodním odpočítání začíná píseň, která je v podstatě beze změn. Žádné výrazné překvapení se nekoná.

I want to hold your hand
Zkrácená verze zahájená představením Beatles a zakončená řevem fanoušků.

Drive my car/The word/What you're doing
Ve stejném rytmu se Drive my car po první sloce, refrénu a kytarovém sólu prolíná s What you're doing, která po sloce plynule přechází do dvou veršů The word a vrací se k závěru Drive my car.

Gnik Nus
Pozpátku puštěná píseň Sun king. Naštěstí to trvá jen krátce.

Something/Blue Jay Way
Opět lehce přemixovaná původní verze Something. Zakončená je hudebním motivem z Blue Jay Way se zapracovaným textem Nowhere man.

Being for the benefit of Mr. Kite/I want you (She's so heavy)/Helter skelter
Vířením bubnů začíná pouťová píseň. Její ryk přechází do I want you, respektive jejího magnetizujícího závěru. Celkem silný zážitek podpořený psychedelickými hlasy z Helter skelter. Nechybí závěrečné utnutí, po kterém v reproduktorech skučí jen silný vítr.

Help!
Vůbec žádné překvapení, pouze lehký mix původní verze.

Blackbird/Yesterday
Úvodní brnkání Blackbird možná trochu nepřirozeně uměle přechází do Yesterday. Dál už je to klasika včetně smyčců.

Strawberry fields forever
Po odpočítání "One two three four" už zní akustická kytara z Lennonova dema této písně (opět známé z Anthology), v dalších slokách se přidávají další nástroje a hlasy, v polovině už zní tak, jak ji všichni znají. Pak ale náhle předčasně přechází do instrumentálního závěru za zvuků trubek z Penny Lane, Sgt. Peppera, piana z Piggies, a vše je zakončeno pudinkovým happeningem zpěvu závěru Hello goodbye.

Within you without you/Tomorrow never knows
Text Tomorrow never knows na melodii Within you without you a opačně, se sloku po sloce střídají. Celkově ale převažuje text Within you without you. Zajímavý zážitek. Psychedelické. Jen joint chybí.

Lucy in the sky with diamonds
Plynule navazuje na předchozí skladbu. Včetně psychedelického zážitku, ale ten k této písni vlastně patří, takže nic nového nepřináší. V závěru přechází za různých zvuků do Good night.

Octopus's garden
Good night pokračuje, do toho Ringo zpívá o chobotnicích. Po dvou verších přechází hudební podklad do známé písně. Jen k bublání v mezihře přibylo několik dalších zvuků. A v závěru opět zní Sun king.

Lady Madonna
Za tleskání se rozjíždí Lady Madonna. Později se přidává trubka, vypadá to na báječně odvázané reggae, ale pak vše utichá a pokračuje jen strohý známý doprovod se známým McCartneyho zpěvem. Jen v sólu je poznat kytara z Hey bulldog. Na konci zní krásná trubka.

Here comes the sun/The inner light
Do melodie Within you without you George zpívá "Sun sun sun...", pak už spustí i jeho kytara, ale zůstává indický motiv na pozadí, který je brzy překryt ostatními nástroji z Here comes the sun, ale stále ho tušíte. Po skončení opět zůstává The inner light včetně orientálního zpěvu.

Come together/Dear Prudence/Cry baby cry
Stejný začátek. Stejné sólo. Jednoduše naprosto žádné překvapení. Jen závěr je trochu vygradovanější, ale velmi násilně přechází do závěru Dear Prudence a Cry baby cry. Výsledkem je asi ten nejnevkusnější chaos, který můžete na tomto albu slyšet. Do toho už naštěstí zní bicí Revolution.

Revolution
Ostrý nástup zkreslených kytar a už jede známá singlová verze této písně, která v závěru přechází do Back in the U.S.S.R.

Back in the U.S.S.R.
Zkrácená verze, bez překvapení.

While my guitar gently weeps
Asi nejpříjemnější překvapení z celého alba. Po spoustě hlučné ryčné muziky nečekané uklidnění akustickou verzí známou z Harrisonových demonahrávek. Jen přibyly dráždivé smyčce, které plně nahrazují Claptonovu sólovou kytaru a dávají písni nový dosud nepoznaný rozměr, a na světě je hit jako hrom. Nejlepší věc na této desce. Navíc oproti ostatním písním může fungovat i samostatně. Asi ji občas uslyšíme v rádiu.

A day in the life
V podobném akustickém duchu se rozjíždí jedna z nejlepších písní Beatles. Navíc je uvedená zvuky z nahrávacího studia. Jinak opět žádné překvapení.

Hey Jude
Zkrácená verze původně dvojnásobně dlouhé písničky. To je snad jediné, a pro někoho i příjemné, překvapení.

Sgt. Pepper's lonely hearts club band (reprise)
Za dozvuku tónů Hey Jude a nezbytného odpočítání se rozjíždí tento hutný rockový nářez, který je předzvěstí blížícího se závěru desky. Nic nového jinak nepřináší.

All you need is love
Jakou jinou písní skončit než touto? Známý závěr je zkrácen přáním dobré noci. Love.

Celkové vyznění celého alba? Snad někam na mejdan. Joint, sklenička, a pár dobrých lidí, kteří do toho budou něco vyprávět. Nebo si k tomu pustit jako kulisu televizi. Jako nejlepší kousky, které si stojí opakovaně poslechnout, bych vyzdvihl písně Get back, Within you without you/Tomorrow never knows a While my guitar gently weeps.

Nemá cenu chválit výborný moderní zvuk, ten je u produktů pocházejících ze studií Abbey Road samozřejmostí. Navíc tento disk vychází zároveň ve formátu DVD-Audio, kde je zvuk rozmíchán do pěti reproduktorů (a subwooferu). Zbývá jen mnoho otázek. Natočili by Beatles na začátku 21. století podobné dílo? Opravdu je to další řadová deska Beatles? Neobešli by se Beatles bez ní? I jejich fanoušci? Nebylo by lepší sáhnout do archivu, kde odpočívá spousta dosud oficiálně nevydaných pásků? Co taková Beatles at the Hollywood Bowl, která ještě na CD nevyšla? Nebo konečně vydat v lepší kvalitě původní řadovky, které jsou v dnešní době už jen zvukovou ostudou firmy EMI?

Hodnocení: 6/10