Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

Jediný syn George Harrisona a jeho druhé ženy Olivie se narodil 1. srpna 1978 v Princess Christian Nursing Home v anglickém Windsoru. Jméno Dhani, které hrdý tatínek své ratolesti vybral, sice znamená v staroindickém jazyce sanskrtu "bohatý", nicméně George se dle jiných hypotéz spíš inspiroval notovou stupnicí klasických rág a dvěma notami "dha" a "ni". Důkazem Georgeova propracovaného výběru i humoru je, že těmto notám předcházejí noty "ma" a "pa" (čili převedeno do angličtiny "máma" a "táta").

Dhaniho školní léta zahrnují tři vyučovací ústavy: Badgemore Primary School přímo v obci Henley-on-Thames, na jejímž katastru se nachází Friar Park, dále Dolphin School poblíž Twyfordu (jež se specializuje na výuku tzv. montessoriovskou metodou) a taktéž v Henley situovaná Shiplake College. Na poslední jmenované se Dhani stal členem veslařského týmu (jako kormidelník) a George s Olivií se často chodili dívat na závody, jichž se syn účastnil. George byl také nadšen Dhaniho rozhodnutím vstoupit do skautského oddílu.

A nebyl by to syn slavného muzikanta, aby neprojevoval zájem o hudbu. Dhani sám vzpomíná, že jako dítě měl doma miniaturní bicí soupravu, ale chodil kolem ní jako kocour kolem horké kaše a nevěděl, co si s ní počít. Až přišel k Harrisonovým na návštěvu Ringo Starr a ukázal mu, co se s bicí soupravou dá dělat. Dhani s šíleným řevem zděšení vystřelil z místnosti a na bicí ani nesáhl. Oblíbil si ovšem hru na ukulele. V pěti letech potom začal brát hodiny klavíru, ale učitelé nebyli spokojeni s tím, že odmítal hrát podle not a raději hrál zpaměti. Nakonec jako devítiletý objevil kytary (beztak se povalovaly po celém domě), George mu ukázal akordy a pak ho přímo hodil do vody: "Chceš hrát písničky, tak se je nauč - akordy už znáš." Dokud neuměl zahrát správně bluesovou dvanáctku, nebyl George spokojený. Dhani je ještě nyní trochu rozmrzelý faktem, že se mu od otce nedostalo výuky hry na slide kytaru. "Viděl jsem ho nejmíň miliónkrát, ale stejně to neumím." V pubertě Dhani nakonec akceptoval i ty nešťastné bicí a piáno a jeho rozsah tedy zahrnuje i hru na tyto nástroje.

Stejně jako George je i Dhani zaníceným fanouškem Formule 1. Častokrát byl s otcem k vidění v zákulisí Velkých cen a velmi si oblíbil Ayrtona "Kupky sena" Sennu, s nímž se krátce před jeho tragickou smrtí i osobně setkal. Podobně často se objevuje i na Festivalu rychlosti či motocyklových Velkých cen.

V roce 1991 se začal Dhani účastnit Georgeových vystoupení. Na setkání fanoušků George Formbyho si zahrál po boku svého otce na ukulele a na japonském turné na sklonku téhož roku na pár koncertech na kytaru či tamburínu. V písni Ride Rajbun, která vyšla na soundtracku ke kreslenému seriálu The Bunbury tails, zpívá vedle George a Raviho Šankara právě Dhani. S Ravim se významně přátelí, navštívil bezpočet Raviho koncertů a Ravi o něm hovoří jako o svém "vnukovi".

V roce 1997 nastoupil Dhani na Brown University v americkém Rhode Island jako posluchač Fakulty průmyslového designu a fyziky. Rozhodl se, že se nebude živit jako muzikant, ale jako pracovník v oboru aerodynamiky. Prázdniny si ovšem pokaždé užíval se svými rodiči a nenechal si ujít jedinou kulturní akci, na niž se George s Olivií vypravili. Své jednadvacáté narozeniny oslavil také ve Friar Parku; Harrisonovi potom obdrželi oficiální stížnost od vedení města na hluk, který se od jejich obydlí ozýval.

Po útoku na George a Olivii v prosinci 1999 se Dhani rozhodl studium na rok přerušit s úmyslem být svým rodičům psychickou oporou jak během rekonvalescence, tak i během soudního procesu s Michaelem Abramem, kde se objevil i jako svědek. Téhož roku byl častokrát viděn se svou přítelkyní Beth Earl. Ještě v prosinci v Oxfordshire havaroval se svým sporťákem Audi 3S, ale z nehody vyvázl bez zranění.

Školní léta na Brown University Dhanimu utekla rychle a coby promovaný Bc. nastoupil do vysněného zaměstnání: začal pracovat v technickém oddělení výrobny McLaren. Netrvalo to ale dlouho a zjistil, že to, co jej bavilo ve škole, je v práci otravné. Rovněž mu začalo vadit, že do zaměstnání musí dojíždět, což mu zabralo dobré dvě hodiny.

V létě 2001 zakoupila rodina kvůli léčbě George Harrisona dům ve Švýcarsku a Dhani začal v tamním malém nahrávacím studiu komponovat a nahrávat vlastní hudební výtvory. V říjnu téhož roku napsal s Georgem skladbu Horse to the water a podílel se i na jejím nahrávání pro album Joolse Hollanda. Poslední chvíle života svého otce strávil po jeho boku.

Rok 2002 začal pro Dhaniho pracovně: s Jeffem Lynnem se vrhli na zpracování Georgeova nedokončeného alba Brainwashed. 29. listopadu pak po boku otcových nejbližších přátel a spolupracovníků vystoupil na vzpomínkovém Koncertu pro George. O rok později podal spolu se svou matkou trestní oznámení na MUDr. Gilberta Ledermana kvůli nevhodnému chování při léčbě Georgeovy choroby.

Dá se Dhani Harrison nakonec přece jen na samostatnou hudební dráhu? Založení webových stránek, představujících zbrusu novou kapelu Thenewno2, toho budiž 9. dubna 2006 jasným potvrzením. Duo Dhani Harrison-Oliver Hecks vydalo "with a little help from their friends" čtyřpísňové EP Thenewno2 001 a k na EP nezahrnuté skladbě zdařilý videoklip, téměř pokračování obrazového ztvárnění Rock the Casbah od The Clash. Dhaniho hlas se Georgeovu víceméně podobá, hudební styl je ale přece jen trochu odlišný. Dhani rovněž spolupracuje s přítelem Liamem Lynchem, objevil se ve videoklipu k jeho písni We're all stars, a ještě v roce 2006 se spolu s Davem Stewartem, Markem Hudsonem a Ringem podílel na nahrávání nevydané coververze skladby svého otce This guitar (can't keep from crying).

V dubnu 2007 začali Thenewno2 nahrávat své první album. Dhani mezitím natočil se synem Boba Dylana Jakobem novou verzi Lennonovy skladby Gimme Some Truth pro speciální benefiční album na záchranu města Dárfúru.

Dhani Harrison se spolu s matkou Olivií pravidelně účastní akcí spojených s jeho otcem a coby jeden z dědiců Georgeovy pozůstalosti se již několik let objevuje na předních místech nejbohatších mladých lidí do 30 let v hudební branži.

(OHNOTHIMAGEN)