V dobových nadšených ohlasech na první beatlesovský film A Hard Day's Night (1964) zůstala jeho role poněkud opomíjena – ne každý totiž chápal její smysl. Co přimělo scénáristu Aluna Owena naroubovat do fiktivního perného dne ze života Beatles vztekajícího se a neposlušného (ovšem "velmi čistého" - very clean) staříka? I Miroslava a Jiří Černí ve svém legendárním Poplachu kolem Beatles (1966) psali o "dosti nejasné postavě Paulova potrhlého dědečka, který chce chlapce z neznámého důvodu rozeštvat." Myslím, že to není vůbec podstatné. Wilfred Brambell se stal charakteristickým symbolem okouzlujícího filmu, který dodnes baví diváky všech věkových kategorií.

Narodil se v irském Dublinu 22. března 1912. O jeho hereckých počátcích toho moc nevíme, stejně jako nějaké zásadní podrobnosti o jeho životě. Přes poměrně velké množství internetových odkazů se většina z nich vztahuje ke dvěma vrcholům jeho kariéry – jedním z nich je samozřejmě Perný den s Beatles, tím druhým pak mnohaletá účast v britském televizním sitcomu Steptoe and Son (Steptoe a syn).

V historii britské televize BBC je pouze málo situačních komedií, jenž by byly víc zbožňovány, než tato série, která běžela od roku 1962 do roku 1965 a poté znovu v letech 1970-1974 (našim divákům je ovšem naprosto neznámá). Scénáristé Ray Galton a Alan Simpson se příběhy o otci a synovi Steptoeových, věčně se zmítajících mezi láskou a nenávistí, strefili do diváckého vkusu. Od předešlých sitcomů se tento lišil tím, že místo zavedených komiků obsadila BBC činoherce – Haryho C. Corbetta jako Harolda Steptoea a Wilfreda Brambella v roli jeho starého a hádavého otce. Oba dva se stali v roce 1962 takřka přes noc hvězdami jedné z nejúspěšnějších britských televizních "two-men show" a jejich kariéru to poznamenalo na celý život, v tom dobrém, ale spíš ve zlém.

W. Brambell byl silný alkoholik, tající svou homosexualitu, známý svým neurvalým chováním k fanouškům a skandálním chováním na veřejnosti (v dnešním světě celebrit by ovšem zapadl jako běžný průměr...). Pověstné byly jeho občasné cesty do Hong Kongu s jistým rozhlasovým redaktorem, kterého všichni považovali za jeho milence. Z jednoho takového výletu si Brambell přivezl do Londýna mladého Malajce a vydával ho za svého "komorníka". Jeho pití způsobovalo velké problémy jak v televizi, tak mimo ní. Během turné na Novém Zélandu se ho moderátor v televizním rozhovoru zeptal, nic zlého netuše, co si myslí o této zemi. Silně opilý Brambell byl naprosto upřímný: "Nesnáším vaše zasrané katedrály a nesnáším vaše zasrané město. Je to nejhnusnější místo, které jsem kdy v životě viděl." Při zpátečním letu si spletl kapitánskou kajutu s toaletou a posádka jej, po marném pokusu zabránit mu ve vykonání tělesné potřeby, v Singapuru vyhodila z letadla.

Je jasné, že takovéto výstřelky neprospívaly jak celé show, tak vztahům mezi oběma hlavními představiteli. H. Corbett svou roli v sitcomu nesnášel, protože byla stereotypní, ubíjející a musel v ní pracovat – podle něj - s neschopným opilcem. Oba herci se mimo natáčení vůbec nestýkali, nemluvili spolu a při čtených zkouškách seděli demonstrativně daleko od sebe. Na zájezdech cestovali každý zvlášť a neměli ani společnou šatnu. V průběhu let jejich vztah přerostl v čistokrevnou nenávist, zvláště když Brambell začal Corbettovi dělat naschvály, při zájezdech mnohdy nepřišel na jeviště a vesele popíjel v zákulisí nebo jej na veřejnosti a před médii bezostyšně pomlouval a urážel. V roce 1976 na turné v Austrálii došlo ke konečnému rozpadu jejich hereckého partnerství, dva roky poté, co seriál Steptoe a syn skončil i v televizi.

Vraťme se však do první poloviny 60. let, kdy Brambellova postava vzteklého a směšného staříka rozesmávala miliony televizních diváků. Možná i z toho důvodu si jej režisér Richard Lester vybral v roce 1964 do typově podobné role ve svém možná nejúspěšnějším opusu. Zmiňovat se zde nějak podrobněji o nádherném, fantastickém a velkolepém filmu A Hard Day's night by bylo nošení "dříví do lesa". Názory W. Brambella na roli, která mu zajistila nesmrtelnost, neznáme. Ze vzpomínek členů Beatles však vysvítá, že natáčení s ním nebylo vždy jednoduché.

Paul McCartney: "Wilfred Brambell byl skvělý… pro nás ale bylo strašné, že pořád zapomínal roli. Nemohli jsme tomu uvěřit. Víte, očekávali jsme, že všichni herci budou velmi profesionální a budou si pamatovat slova. Nemohli jsme pochopit, že by herec jako byl Wilfred mohl udělat něco takového jako…zapomenout text! Takže jsme tím byli šokováni a na rozpacích."
Ringo Starr: "Většina textu byla ve scénáři. Improvizované byly konce scén, protože vždycky nás strčili do místnosti a my šli každý jiným směrem. Vymýšleli jsme si, protože nás to bavilo a bylo nám spolu dobře. S Wilfredem byl ten problém, že i když byl skvělý herec, přestal hrát, jakmile skončil záběr. Vypadali jsme potom asi jako idioti, když jsme pokračovali v tom svém blablabla a on jen hleděl."

W. Brambell již nikdy nedosáhl takového úspěchu jako s Perným dnem nebo sitcomem Steptoe a syn. Další filmy, ve kterých hrál většinou vedlejší malé role, nepatřily k žádným uměleckým skvostům a většinou upadly do zapomnění: ať to byl sentimentální příběh malé skotské holčičky a její kočky The Three Lives of Thomasina (1964), čarodějnický horor The Conqueror Worm (1968) anebo z pozdější doby nepříliš zdařilý fantasy film Sword of the Valiant (1983), kde se objevil jako řádový mnich po boku Seana Conneryho.

Frustrovaný, mnoha démony ovládaný a přesto skvělý herec Wilfred Brambell zemřel na rakovinu 18. ledna 1985.

(Jan B. Břečka)

Filmografie:
The 39 steps, 1935
Odd man out, 1946
Another shore, 1948
Dry rot, 1956
The story of Esther Costello, 1957
The salvage gang, 1958
The long hot summer, 1958
Serious charge, 1959
Urge to kill, 1960
The sinister man, 1961
Jack's horrible luck, 1961
Flame in the streets, 1961
What a whopper!, 1961
The grand junction case, 1961
In search of the castaways, 1962
The boys, 1962
The fast lady, 1962
The small world of Sammy Lee, 1963
Crooks in cloisters, 1963
The three lives of Thomasina, 1963
Go Kart go!, 1963
A hard day's night, 1964
San Ferry Ann, 1965
Alice in Wonderland, 1966
Where the bullets fly, 1966
Mano di Velluto, 1966
Witchfinder-General, 1968
Lionheart, 1968
Cry wolf, 1968
The undertakers, 1969
Carry on again, doctor, 1969
Some will, some won't, 1970
Steptoe and son, 1972
Steptoe and son ride again, 1973
Holiday on the buses, 1973
The adventures of Picasso, 1978
High rise donkey, 1980
Island of adventure, 1981
Death and transfiguration, 1983
Sword of the Valiant, 1983
The Terence Davies trilogy, 1984