Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

Derek Taylor se narodil 7. května 1934 v Liverpoolu. Po absolvování školy se stal novinářem a začal pracovat pro Hoylake a West Kirby Advertiser. Poté nastoupil v Liverpool Daily Post a Liverpool Echo. V roce 1958 se v Bebingtonu oženil s Joan Doughtyovou. V roce 1962 byl dopisovatelem severního vydání Daily Express, jehož redakce sídlila v Manchesteru.

30. května 1963 navštívil Derek Taylor koncert Beatles v Odeonu v Manchesteru a jeho článek vyšel následujícího dne v Daily Express. Poté navštívil samotný Liverpool, aby udělal rozhovor s Brianem Epsteinem, který vyšel 20. června 1963 v Daily Express pod titulem 'Epstein, the brain behind the Beatles'. Když v dokumentu televize BBC The Mersey sound informoval Bill Harry o tom, že Beatles začínali v Hamburku, Derek neváhal a rozjel se do německého přístavu. V té době proslul u Daily Express jako 'the Beatles man'. 15. října 1963 s nimi dělal rozhovor v zákulisí Floral Hall v Southportu a 20. listopadu v Apollo v Ardwicku. Mluvil o nich jako o 'čtveřici školáků'.
Společně s Johnem Buchananem, vydavatelem manchesterské edice Daily Expressu, navštívil Derek v Liverpoolu ještě jednou Briana Epsteina, aby ho požádali o exklusivní článek o Beatles. Derek požádal Epsteina, zda by nebyl ochoten článek napsat George Harrison, protože podle něho vypadá hezky a je milý. Derek také navštívil rodiny všech členů Beatles a seznámil se s jejich dětstvím. Tím začala úzká spolupráce mezi skupinou a novinami. 14. ledna 1964 s nimi Derek odletěl do Paříže, odkud pravidelně přicházely články podepsané jménem George Harrisona.
Když s Derekem Epsteinův asistent Barry Leonard hovořil a projevil zájem zaměstnat ho, napsal Derek okamžitě Brianovi žádost o zaměstnání, ale neobdržel odpověď. Vypustil to tedy z hlavy. Krátce nato ho Epstein požádal o návštěvu, zda by mu nepomohl s napsáním jeho životopisu. Pět dní strávili sami v hotelu Imperial v Torquay, kde Derek nahrával Brianovy vzpomínky, které pak byly publikovány pod názvem A cellarful of noise. Derek za svoji práci dostal 1000 liber, což byla pro něj hodně vysoká částka, jelikož dosud vydělával 140 liber měsíčně. Brian poté nabídl Derekovi funkci jeho osobního asistenta. Derek ji přijal v dubnu 1964.
Ve funkci osobního asistenta Briana Epsteina se Derek stal scénáristou Beatles a jezdil s nimi na turné po Evropě, Dálném Východě, Austrálii a Americe. Jeho cesty ale trvaly pouhých pět měsíců. Jednoho večera ho Epstein požádal, aby řídil jejich limuzínu, ale Derek to odmítl. V říjnu 1964 byl nahrazen Wendy Hansonem.
Derek začal pracovat jako tiskový mluvčí v rádiu KRLA v Los Angeles a v únoru 1965 se do Kalifornie odstěhoval i s rodinou. Přijal místo konzultanta pro public relation ve společnosti Prestige Promotions. Jeho prvními klienty se staly Byrds. Reprezentoval také Beach Boys nebo Captain Beefheart a podílel se na přípravách mezinárodního festivalu v Monterey v roce 1967. V té době mu vyšel v britském hudebním časopise Disc & Music Echo článek nazvaný Hollywood calling a navázal opět kontakty s Beatles. Když George Harrison odjel na návštěvu Los Angeles, pozval Dereka a během čekání napsal skladbu Blue Jay Way.
Když Beatles založili společnost Apple Corps, nabídli Dereku Taylorovi funkci tiskového mluvčího, a on se v dubnu 1968 definitivně vrátil s rodinou do Británie. Nejdříve pracoval v kanceláři na Wigmore Street 95, poté se přestěhoval do domu na Savile Row 3. Na Nový rok 1970 byl propuštěn.
V roce 1970 začal Derek pracovat u Warner Bros Records jako ředitel speciálních projektů. Od roku 1977 vykonával funkci viceprezidenta Warner Brothers a produkoval alba George Mellyho a Harry Nilssona. V roce 1978 odešel z Warner Brothers a zapojil se do aktivit bývalých členů Beatles. George Harrison ho požádal o dokončení jeho knihy I me mine. Sám Derek se pustil do psaní knih o skupině, jak ji viděl zevnitř. V roce 1973 vyšla jeho kniha As time goes by, v roce 1984 Fifty years adrift a v roce 1987 vydal knihu It was twenty years ago. V polovině osmdesátých let se Derek vrátil k Apple, kde se podílel na přípravě projektu Live at the BBC. V devadesátých letech pracoval na projektu The Beatles Anthology, zejména se podílel na stejnojmenné knize.
Derek zemřel ve věku 65 let v Suffolku na rakovinu 7. září 1997. Po něm zůstala žena Joan a šest dětí: Timothy, Gerard, Abigail, Vanessa, Domenic a Annabel. 12. září se konal rodinný pohřeb, kterého se zúčastnili také Mike McCartney, Neil Aspinall, Neil Innes, Michael Palin a Jools Holland.