Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

Richard Hamilton se narodil 24. února 1922 v Londýně. V roce 1934 začal navštěvovat večerní kurzy umění a studoval techniku ve Westminsteru a uměleckou školu sv. Martina. V roce 1937 získal práci v tiskovém oddělení Reimann Studios. Do roku 1940 stihl vystudovat ještě královskou akademii a poté do roku 1945 navštěvoval kurzy technického kreslení a pracoval jako projektant. V roce 1946 byl vyloučen z královské akademie pro neuspokojivé výsledky.

V roce 1947 se Richard oženil s Terry O'Reillyovou. Do roku 1951 studoval uměleckou školu Slade. Rok před skončením studií uspořádal svoji první samostatnou výstavu v Gimpel Fils. Po absolvování školy začal sám vyučovat typografii a průmyslové návrhářství na Centrální škole umění a řemesel. Jedním z jeho kolegů byl Eduardo Paolozzi, který spolu s Richardem založil nezávislé hnutí ICA. Byla to vlastně skupina umělců a intelektuálů, kteří se scházeli a hovořili o změnách v kultuře. V roce 1953 se Hamilton stal lektorem na univerzitě v Durhamu. Zde pracoval společně s Victorem Pasmorem. V roce 1955 uspořádal vlastní výstavu v londýnské galerii Hanover. Jeho díla byla v té době nejvíce ovlivněna kubismem. Ve stejném roce se podílel na přípravách výstavy ICA s názvem Man, machine and motion. O rok později vytvořil svou první pop-artovou koláž určenou pro plakát a katalog výstavy This is tomorrow v galerii Whitechapel, na jejíž organizaci se výrazně podílel s ostatními členy nezávislého hnutí. Od roku 1957 do roku 1961 vyučoval interiérové designérství na královské umělecké škole. V roce 1960 byl oceněn cenou Nadace Williama a Normy Copleyových za výtvarnou činnost. V roce 1962 zemřela jeho žena při automobilové havárii. O rok později se Hamilton vydal do Spojených států, kde navázal kontakty s Marcelem Duchampem, kterému v roce 1966 uspořádal výstavu v galerii Tate. Po návratu do Británie pracoval také v galerii Roberta Frasera.
Právě Robert Fraser ho představil skupině Beatles, kteří po úspěchu Petera Blakea s obalem alba Sgt. Pepper's lonely hearts club band hledali umělce, který by jim navrhl obal pro nové album, jehož název zněl A doll's house. V průběhu příprav ale Beatles zjistili, že podobný název (Music in a doll's house) použila britská skupina Family, a album zůstalo prozatím bez názvu. Paul McCartney byl nadšen Hamiltonovými pracemi a dal mu volnou ruku v přípravě obalu alba. Hamilton použil fotografie členů skupiny z jejich mládí, ze kterých vytvořil koláž, a navrhl název alba: The Beatles. Obal byl proti předchozí desce vyveden střízlivě a na každé kopii mělo být vyraženo pořadové číslo. Uvnitř se nacházel plakát s Hamiltonovou koláží a čtyřmi fotografiemi Beatles od Johna Kellyho.
V roce 1969 se Richard podílel na přípravě filmu o svém díle. O rok později byl oceněn mezinárodní cenou Talins v Amsterodamu. V letech 1977-8 spolupracoval s Dieterem Rothem v Cadaqués. V roce 1979 uspořádal svou první retrospektivní výstavu v galerii Tate, poté vystavoval v Kunsthalle v Bernu. Výstava putovala po celém světě, byla k vidění v New Yorku, Mnichově a Tübingenu.
Richard Hamilton zemřel 13. září 2011. Týden po jeho smrti začala připravovat galerie Tate retrospektivní výstavu z jeho díla.