Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

Robert Hugh Fraser se narodil v srpnu 1937 v Londýně. Vyrůstal v domě na Cadogan Place 67. Jeho otec Lionel patřil mezi finančnickou špičku Londýna, byl abstinent, rád hrál golf a zajímal se o literaturu a umění. V roce 1963 vydal autobiografii All to the good, v roce 1958 se stal členem správní rady galerie Tate. Po jeho smrti v roce 1965 pokračovala jeho žena Cynthia jako předsedkyně klubu Přátel galerie Tate.

Malý Robert nastoupil do internátní základní školy Fan Court, kde se poprvé projevilo jeho buřičství. V roce 1950 odešel po vzoru svého staršího bratra do Etonu, kde se spřátelil s Christopherem Gibbsem, který se později stal obchodníkemm se starožitnostmi. Poté musel na vojnu, kde působil jako gardista u granátníků a poté v africkém pluku v Ugandě. Po návratu do Británie pracoval krátce v aukční síni a pak nastoupil ve Wildensteinově galerii v New Yorku. Do Británie se vrátil v dubnu 1962 a začal spolupracovat s francouzským obchodníkem s uměním Michelem du Warennem, se kterým trávil spoustu času v Paříži.
15. srpna 1962 Fraser otevřel svou galerii na Duke Street 69, kde vystavoval jako první Jean Dubuffet a poté Peter Blake, Claes Oldenberg, Bridget Rileyová, Clive Barker, Cy Twombly, Arman, Yves Klein, Wolf Vostell a Roy Lichenstein. Interiér galerie navrhl Cedric Price.
Fraser pořádal velmi často večírky ve svém bytě na Mount Street 20, které navštěvoval také Paul McCartney, Terry Southern, Keith Richards, Anita Pallenbergová a Brian Jones. Když umělecká skupina Fool navrhla nový obal alba Beatles Sgt. Pepper's lonely hearts club band, Robert Fraser jejich návrh zamítl a navrhl angažovat svého přítele Petera Blakea a fotografa Michaela Coopera.
Jako většina homosexuálů užíval i Fraser drogy. Byl závislý na heroinu, Paula McCartneyho seznámil s kokainem a byl zatčen během známé razie v domě Keithe Richardse v roce 1967 spolu s Keithem a Mickem Jaggerem. Jagger a Richards byli osvobozeni, Fraser byl uvězněn šest měsíců v Wormwood Scrubs. Jeho první setkání se zákonem se však uskutečnilo už v září 1966, kdy v jeho galerii vystavoval Jim Dine a Robert umístil za výlohu jeho kresbu dárkově zabaleného penisu.
1. července 1968 otevřel svou první výstavu ve Fraserově galerii také John Lennon. Výstava byla nazvána You are here.
Robert Fraser zemřel v lednu 1986 na následky nemoci AIDS. V říjnu 1999 vyšel jeho životopis Groovy Bob: The life and times of Robert Fraser, který napsal Harriet Vyner.