Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

Dnes již legendární producent se narodil jako Philip Harvey Spector 26. prosince 1940 v New Yorku. Jeho dědeček byl ruský žid jménem Spekter, který emigroval do Spojených států. Philova rodina patřila do středních vrstev. Jeho otec Benjamin pod tlakem zadluženosti spáchal roku 1949 sebevraždu. Počátkem padesátých let se Phil přestěhoval se svou matkou Berthou do Los Angeles, kde našla jeho starší sestra Shirley práci jako švadlena.

Phil se ve škole živě zajímal o hudební nástroje. Na vysoké škole uměl dobře hrát na kytaru, piano, bicí, basu a lesní roh. V roce 1957 po poslechu akladby Rock Island line založil skupinu Sleepwalkers, která se skládala z jeho spolužáků z vysoké školy. Byli jimi Sandy Nelson, Bruce Johnson a Kim Fowley. Po rozpadu skupiny koncem roku 1958 založil Phil kapelu Teddy Bears a napsal pro ně píseň To know him is to love him, se kterou vyhráli hitparádu. Koncem roku 1959 natočili další singl Wonderful lovable you. Následujícího roku podepsali smlouvu s firmou Imperial Records a v lednu vydali singl I don't need you anymore. V nové firmě stačili nahrát ještě jeden singl a album, poté se s ní rozloučili. Spector se odstěhoval zpět do New Yorku, kde pracoval s Jerry Leiberem a Mike Stollerem, a začátkem dalšího roku začal produkovat hudební nahrávky dosud neznámých interpretů na vlastní značce Philles Records. Jeho prvním singlem byli Crystals s písní There's no other (Like my baby). Mezi jeho hity se zařadily písně He's a rebel, Zip-a-dee-doo-dah, And then he kissed me a Be my baby, které interpretovali umělci jako Crystals, Bob B. Soxx & the Bluejeans nebo Darlene Love. Všechny uvedené skladby vyšly na vánočním albu v roce 1963 pod názvem Phil Spector's Christmas album. V jednadvaceti letech se Spector stal milionářem. Během těchto let si Spector vyvinul svůj vlastní charakteristický zvuk nahrávek. Změnil také název firmy na Wall of sound.
V roce 1964 vyprodukoval Spector singl I love Ringo/Beatle blues s Bonnie Jo Masonovou, která se později proslavila pod pseudonymem Cher. Reagoval tím na první návštěvu Beatles ve Spojených státech. Mezi jeho dalšími počiny byla skladba You've lost that loving feeling od Righteous Brothers, kterou vzápětí natočil v Británii George Martin se zpěvačkou Cillou Black. Úspěch britské coververze byl v Británii silnější než původní verze od Righteous Brothers. Přese všechno byl ale úspěch Phila Spectora během šedesátých let neoddiskutovatelný.
Když se Allen Klein ujal ztrátové společnosti Beatles Apple, objevil se problém, co udělat s nahrávkami Get back. Obrovské množství pásků zkusil zpracovat George Martin a Glyn Johns, ale jejich návrh alba nebyl přijat. Klein tedy oslovil Spectora a požádal ho, aby se té práce ujal. John Lennon se rozhodl nového producenta vyzkoušet a natočil s ním singl Instant karma, první sólovou nahrávku člena Beatles. Singl se objevil na třetí příčce americké hitparády, v Británii byl pátý. Phil Spector se nahrávkami Get back dlouho probíral, až navrhl album Let it be. Paul McCartney se ovšem proti jeho návrhu alba ohradil, protože Spector použil ženské sbory a smyčcový orchestr. Paulovi vadila zejména skladba The long and winding road, ale jeho výhrady byly Kleinem zamítnuty. Singl s touto písní se stal jedničkou v americké hitparádě, v Británii vydán nebyl.
Po rozpadu Beatles spolupracoval Spector na albu George Harrisona All things must pass, albu John Lennon/Plastic Ono Band a Johnově singlu Power to the people. Během šedesátých let se Spector oženil s Ronnie Bennettovou ze skupiny Ronettes a nyní s ní natočil skladbu George Harrisona Try some, buy some. Produkoval také píseň God save Oz Billa Elliotta a Elastic Oz Bandu, na které se podílel i John Lennon. Společnost Apple vydala Spectorovo vánoční album a Phil se stal manažerem firmy. Jeho dalším projektem bylo album Johna Lennona Imagine, po kterém následoval záznam dobročinného koncertu z Madison Square Garden The concert for Bangladesh. Jeho poslední prací v Apple byla nahrávka Johna Lennona a Yoko Ono Happy Christmas (War is over). Podílel se také na Lennonově albu Some time in New York City. V roce 1973 byl John Lennon donucen nahrát album rokenrolových hitů, které chtěl nazvat Oldies but moldies. Vyšlo pod názvem Rock'n'roll. Album připravil Phil Spector v Los Angeles, ale nesetkalo se s úspěchem. Navíc nahrávání probíhalo velmi chaoticky.
V sedmdesátých letech Spector produkoval alba takových hvězd, jako jsou Dion, Leonard Cohen, Tina Turner a Ramones. V roce 1981 koprodukoval album Yoko Ono Season of glass. Během osmdesátých let se Spector odmlčel a jeho jméno se objevilo v novinách pouze v soudním sporu proti Leiberovi a Stollerovi. V roce 1989 byl Spector za své zásluhy uveden do Dvorany slávy rock'n'rollu. V roce 2000 byl ukončen dlouholetý spor s Ronettes a bývalou ženou Ronnie. Spectorovo konto se zmenšilo o 2,6 miliónu dolarů.
3. února 2003 byl Phil Spector obviněn ze zabití ženy, která podlehla zranění v jeho sídle Pyrenejský zámek na předměstí Los Angeles. Soud ho po několikaletém procesu uznal vinným a 29. května 2009 byl Phil Spector odsouzen na devatenáct let vězení.