Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

Peter Blake se narodil 25. června 1932 v Dartfordu. Během několika let se stal jedním z nejznámějších britských výtvarníků. Za svoje úspěchy v umění získal cenu CBE a jeho retrospektivní výstava v galerii Tate v roce 1983 byla nejnavštěvovanější výstavou žijícího autora.

V roce 1946 začal Blake studovat technickou školu Gravesend a uměleckou školu, od roku 1950 studoval na královské škole umění v Londýně. V letech 1951-1953 působil v královském letectvu. Po skončení vojenské služby začal studovat lidové umění v různých evropských zemích. Do povědomí uměleckého světa začal postupně pronikat od roku 1959 svými fotografickými kolážemi, plakáty, obaly hudebních alb a dalšími díly. Od roku 1960 vyučoval dva roky na umělecké škole sv. Martina v Londýně, poté další dva roky na umělecké škole Walthamstow. V roce 1961 uspořádal první vlastní výstavu v Liverpoolu pod názvem Self-portraits with badges. V roce 1963 se oženil s Jann Haworthovou a odjel do Los Angeles pracovat pro noviny Sunday Times.
Peter Blake se k Beatles dostal přes majitele londýnské galerie Roberta Frasera, který ho oslovil s nabídkou na vytvoření obalu nového alba Beatles Sgt. Pepper's lonely hearts club band poté, co Beatles odmítli psychedelický návrh umělecké skupiny Fool. Beatles se s Blakem znali už přes fotografa Roberta Freemana.
Peter zdokonalil koncepci Paula McCartneyho, ve které by Beatles stáli obklopeni populárními lidmi. Každého ze členů skupiny požádal o seznam osobností, které by chtěl na obalu mít. Nakonec sestavil konečný seznam a po zajištění všech podobizen zamluvil fotografický ateliér Fraserova přítele Michaela Coopera na Flood Street v Chelsea, kde postavil kulisy.
Po první retrospektivní výstavě v Bristolu roku 1969 se Blake odstěhoval do Wellow, kde žil do roku 1974. Poté vyučoval dva roky na královské umělecké škole v Londýně. Během svého působení na škole se mu podařilo uskutečnit několik retrospektivních výstav v Amsterodamu, Hamburku, Bruselu a Arnheimu. V roce 1981 se s Jann rozvedl a zůstal v Londýně.
Beatles Petera inspirovali k mnoha kresbám a obrazům, které vyšly pod souborným názven The Beatles (1963-68). Namaloval také několik olejomaleb, které vydal v kolekci The Beatles (1963-7). Nyní jsou ve sbírce Colin St. John Wilson a objevily se na obalu knihy Revolt into style z roku 1967. Blake dále vytvořil v roce 1973 koláž nazvanou A souvenir for John (Lennon), plakát pro koncert Live aid v roce 1985, a v roce 1995 byl požádán společností Apple o spolupráci na projektu The Beatles Anthology. V říjnu 1998 Blake zahájil soudní řízení proti společnosti Apple o zaplacení ztracených honorářů za obal alba Sgt. Pepper's lonely hearts club band. Za nejznámější obal skupiny dostal totiž zaplaceno pouze 200 liber.
Dnes je stále v činnosti galerie Petera Blakea, ve které vystavují umělci jako Peter Alexander, Charles Arnoldi, Mark Beck, Tony Berlant, Paul Darrow, Cheryl a Dennis Ekstromovi, Michelle Fierro, Edward Giardina, Joe Goode, Robert Graham, Chris Gwaltney, Dennis Hare, Dennis Hollingsworth, Geoffrey Krueger, David Lloyd, Kim McCarty, Michael McManus, Jim Morphesis, Ed Moses, Rene Petropoulos, Robert Porte, Astrid Prestonová, Adam Ross, Sharon Ryanová, Duncan Simcoe, Tom Wudl a Suong Yangchareon.