Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

Priscilla Maria Veronica White se narodila v liverpoolské Stanleyho nemocnici 27. května 1943. Její otec pracoval v doku a matka vlastnila menší krámek. Cilla vyrůstala s mladším bratrem Alanem. Navštěvovala školu St. Anthonyho a ve čtrnácti se začla učit psaní na stroji v Anfieldské obchodní akademii.

Pracovat začala jako opisovačka diktátů v BICC. Zpívat zkoušela s jednou místní skupinou. Všechno začalo v místním klubu Iron Door, do kterého ji přivedla její přítelkyně Pauline, která se později provdala za za Gerry Marsdena z Gerry & the Pacemakers. Na pódiu právě hrál Rory Storm & the Hurricanes a Pauline požádala Cillu, aby si s nimi zkusila zazpívat hit Fever. Cilla pak s nimi začala vystupovat pravidelněji. Ve skupině bubnoval Richard Starkey, který jí říkal Swinging Cyril. Cilla stále pracovala jako sekretářka, ale začala zároveň vystupovat v klubu Zodiac se skupinou Big Three. Zpívala také s Kingsire Taylor & the Dominoes, kterou vedl její přítel Ted Taylor. V té době zpívala klasické písně jako Fever, Always, Boys a Summertime. 6. července 1961 vyšlo první číslo časopisu Mersey Beat a mimo jiné obsahovalo článek nazvaný Swinging Cilla, ve kterém se psalo o jisté Cille Black. Bohužel autor si spletl její jméno s barvou jejích vlasů. Nicméně Cilla byla článkem velmi potěšena a jméno Black už jí zůstalo.
V roce 1963 ji vzal pod svá křídla manažer Brian Epstein, který už měl v té době zkušenosti s vedením Beatles. 27. září 1963 vyšel její první singl Love of the loved a dostal se na 35. příčku britské hitparády. Už předtím si odbyla svůj koncertní debut v pořadu Beatles v Odeonu v Southportu. Poté vystupovala v televizní show věnované liverpoolské hudbě Thank your lucky stars a ve vánočním show Beatles ve Finsbury Parku v Londýně.
Její kariéra se změnila až s příchodem hitu Anyone who had a heart, který proslavila v Americe Dionne Warwick. Brian Epstein pocítil, že by to mohla být pro Cillu dobrá píseň a přesvědčil George Martina, aby ji nahráli. Protože Epstein stále potřeboval pro sestavování koncertních turné ženskou hvězdu, Cilla neustále koncertovala s jeho kapelami jako Gerry & the Pacemakers a Billy J. Kramer. Objevila se tak v televizních pořadech Around the Beatles, The music of Lennon and McCartney a ve filmu Ferry across the Mersey.
V roce 1965 vyslal Brian Epstein dvaadvacetiletou Cillu do Ameriky. 4. dubna se předvedla v Ed Sullivan Show a její kabaretní premiéra se odehrála 26. července v hotelu Plaza v New Yorku. Američané byli nadšeni písní You're my world, která se v červenci 1964 umístila na 26. místě hitparády Billboardu. Cilla pokračovala v nahrávání desek, jejími dalšími britskými hity byly skladby Anyone who had a heart a You're my world. Píseň Johna Lennona a Paula McCartneyho It's for you se umístila na sedmé příčce hitparády. Paul jí skladbu předváděl před nahráváním na piano. Cilla natočila hit You've lost that lovin' feeling, který před ní nahráli Righteous Brothers a teprve nyní s ním vstoupili do hitparády. Skladba se umístila na druhé příčce, zatímco původní píseň na místě třetím. Následující týden Cillinu verzi překonali Righteous Brothers, když se umístili na první příčce hitparády.
V roce 1966 začala Cilla cítit, že se o ni Brian Epstein přestává zajímat. Probrala situaci se svým přítelem Bobby Willisem a shodli se na tom, že si Cilla najde nového manažera. Epstein ji však úpěnlivě prosil, aby ho neopouštěla, a zařídil jí vlastní televizní pořad. Ještě než byl odvysílán první díl, Brian zemřel. Seriál se jmenoval jednoduše Cilla a jeho první padesátiminutová část byla odvysílána v únoru 1968. Paul McCartney pro ni napsal k této příležitosti píseň Step inside love, která se dostala do první desítky hitů. Byla to už třetí skladba, kterou Paul věnoval Cille a nahrál její demoverzi. Pro úplnost, i George Harrison napsal pro Cillu píseň, která se jmenovala I'll still love you. Napsal ji však na poslední chvíli a před nahráváním Cillu bolely zuby a celé nahrávání bylo odvoláno. V prvním díle pořadu Cilla byl hostem Ringo Starr, který si zazpíval skladbu Act naturally a v doprovodné skupině hrál Paulův otec Jim McCartney.
Začátkem roku 1969 se Cilla provdala za Bobbyho Willise a k 25. narozeninám dostala plastickou operaci svého nosu. Ve čtrnácti si ho totiž zlomila a v televizi jí dělal špatný profil. V průběhu sedmdesátých let se Cilla stala zavedenou umělkyní v kabaretu a pantomimě. Stala se také matkou, když v průběhu let 1974 až 1980 porodila tři syny, Bena, Roberta a Jacka. V té době už ale nenahrávala a její kariéra zpěvačky ustoupila televizi. Se svou rodinou se přestěhovala do domu v Buckinghamshire.
Začátkem osmdesátých let dostala Cilla výhodnou nabídku od London Weekend Television, a začala se zúčastňovat natáčení televizních pořadu Blind date a Surprise surprise (1984). Pořady měly vysokou sledovanost, téměř 7 miliónů diváků. Po jejich úspěchu přišla Cilla s pořadem Cilla's moment of truth. V roce 1997 získala ocenění OBE a o rok později vydala biografickou knihu Bobby's girl, kterou napsala společně s Douglasem Thompsonem. 23. října 1999 však Bobby podlehl rakovině. Ze smutku z tragédie Cilla odvolala své představení pro královskou rodinu, které se mělo uskutečnit v roce 2001. V současnosti Cilla stále pracuje v televizi. V roce 2008 se vrátila na pódia v muzikálu Cinderella.


Albová diskografie:
1965 - Cilla
1965 - Is it love
1966 - Cilla sings a eainbow
1966 - It's for you
1968 - Sher-oo!
1968 - Best of Cilla
1969 - Surround yourself with Cilla
1970 - Sweet inspiration
1970 - You're my world
1971 - Images
1973 - Day by day
1974 - In my life
1975 - Yesterday
1976 - It makes me feel so good
1978 - Modern Priscilla
1983 - Very best of Cilla Black
1995 - Cillas's world
1997 - The Abbey Road decade 1963-1973 (kompilace)
1998 - The best of the EMI years (kompilace)
1998 - Her greatest hits
1999 - The essential Cilla Black 1963-1978 (kompilace)
2001 - Cilla Black: The story (kompilace)
2002 - The best of Cilla Black (Special Edition)
2003 - Beginnings: Greatest hits & new songs
2003 - Cilla: The best of 1963-78
2005 - Cilla in the 60s
2005 - Cilla in the 70s
2009 - Beginnings: Revisited
2009 - Cilla all mixed up
2009 - The definitive collection (A life in music)
2012 - Completely Cilla: 1963-1973
2013 - The very best of Cilla Black