Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

V roce 1943 se v Amsterodamu narodili Josje Leeger a Marijke Kogerová, kteří spolu s přítelem Marijke Simonem Postumou založili uměleckou skupinu Fool. Jejich prvním dílem bylo založení butiku Trend v rodném Amsterodamu.

V roce 1966 se všichni tři vydali do Londýna, kde se setkali s kanaďanem Barry Finchem a jeho přítelem Simonem Hayesem, který pracoval v reklamní agentuře pracující pro Roberta Stigwooda a Briana Epsteina. Manažerovi Beatles předvedli některé své práce a jemu se zalíbily natolik, že jich pár koupil pro vybavení divadla Saville. Barry Finch se připojil k umělecké skupině a Simon Hayes jim dělal manažera. Skupina se specializovala na oblečení, návrhy interiérů a výtvarnictví. Jejich první prací byl návrh kostýmů Beatles a jejich manželek pro celosvětové satelitní vysílání Our world, kde Beatles vystoupili s písní All you need is love. Svými kresbami také ozdobili dům George Harrisona, jeho kytaru a automobil, a také Johnův Rolls-Royce, piano a karavan. Navrhli také obal alba Sgt. Pepper's lonely hearts club band, ale ten byl zamítnut. Fool byli také přímou inspirací Beatles k založení vlastního butiku Apple na Baker Street, který Fool za pomoci čtyřiceti studentů vyzdobili. Butik byl otevřen 7. prosince 1967, ale prodělával a Beatles byli nuceni ho zavřít.
V roce 1968 se Fool přestěhovali do Ameriky, kde natočili album The Fool, které vydala hudební společnosti Mercury Records. Album ale úspěch nemělo, a tak začala skupina pracovat v divadle. V Los Angeles založili vlastní společnost Chariot. V července 1969 se Josje a Barry vzali a vrátili se do Nizozemí, kde žili se svými šesti dětmi (Violet Dawn, Titus Blue, Scarlet Arrow, Jade Moon, Daniel Haze, Amber Blue) v Amsterodamu, a pokračovali v návrhářství oděvů pro populární hvězdy. Josje zemřela v červenci 1991 ve věku 47 let.
Simon a Marijke společně nahráli několik singlů, které produkoval Graham Nash, pod jménem Seemon and Marijke. V roce 1975 se rozešli a Simon se během devadesátých let vrátil do Nizozemí.