Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

Mahesh Prasad Varma se narodil v roce 1918. Vystudoval fyziku na univerzitě v Allahabadu a poté strávil třináct let studiem sanskrtu a hindštiny pod vedením guru Deva, který se stal jeho duchovním otcem. Zde přijal jméno Maharishi, které znamená 'velká duše' a určil si za cíl seznámit západní svět s učením transcendentální meditace.

Počátkem padesátých let začal Maharishi pracovat jako zaměstnanec Shankararačeraji z Džiotarpítu, zakladatele jeho řádu. Když zemřel, vypukl neúprosný boj mezi jeho nástupci. Maharishi potají převzal vedení, zatímco se ostatní přeli u soudu. V roce 1959 založil v Londýně Mezinárodní společnost meditace. Do roku 1967 se k jeho učení přihlásilo deset tisíc Britů a další byli s jeho učením obeznámeni. V únoru 1967 se jeho lekce spirituální regenerace v Caxton Hall poprvé zúčastnila Pattie Harrisonová.
Maharishiho učení bylo založeno na tisícileté tradici indických učení, ale bylo upraveno pro západní konzumní svět. Maharishi se stal velmi známým popularizátorem indického učení a na svých cestách propagoval celosvětový mír. Doma se však jeho organizace stala terčem kritiky, neboť znesvěcovala základní principy víry. Podle hinduistické tradice každý, kdo se chce učit meditaci, dostane ubytování a stravu v ašrámu zdarma a žije ve velmi chudých podmínkách. Maharishi však požadoval od svých studentů jejich týdenní plat a poskytoval luxusní ubytování. Dával také přednost bohatým studentům před chudými.
Pattie se se svými zkušenostmi ze setkání s Maharishim podělila s George Harrisonem, který byl velmi nadšen jejich nedávnou návštěvou Indie. George to zaujalo a svěřil se ostatním z Beatles. Na seanci v Park Lane Hilton se s Maharishim všichni osobně setkali a rozhodli se přijmout jeho učení. Ve čtvrtek 24. srpna 1967 se k němu veřejně připojili. Vstupní poplatek činil sedm šilinků a šestipenci za osobu. Jeho výklad Beatles zaujal natolik, že po skončení požádali o soukromou audienci. Domluvili se na účasti na desetidenním kurzu, který začínal o vikendu v Bangoru. Protože jim musel všechno odsouhlasit manažer Brian Epstein, oznámili mu svoje rozhodnutní. Brian byl proti, protože měli na celý týden naplánovaný jiný program, a požádal je, aby se do Bangoru vypravili později. Beatles však odmítli. Během tohoto kurzu Brian Epstein zemřel. "Naší povinností je poslat mu skvělé vibrace. Nic víc pro něho udělat nemůžete, jen meditovat a sami se cítit dobře. Nic víc nemůžete."
Beatles přijali Maharishiho jako svého guru a souhlasili s jeho nabídkou, aby strávili tři měsíce roku 1968 v ašrámu v indickém Rishikeshi. Ringo s Maureen tam však vydrželi pouhých deset dní, než se vrátili do Anglie, Paul s Jane Asherovou odjeli po pěti týdnech, jen John s Georgem měli výdrž. "Účelem života je šířit štěstí, a to se naplňuje v procesu uvolňování mysli."
Maharishi byl brzy označován jako "Giggling Guru". Zprvu vypadal, že ho nezajímá obchodní stránka celé věci, ale brzy se projevilo, že má o peníze zájem. Když cestoval po světě, vždy bydlel v nejlepších hotelech a jeho obydlí v Rishikeshi bylo luxusnější než byl tehdejší indický standard. Jeho heslo znělo: "Obchoduji s moudrostí, ne s penězi". Neil Aspinall a Peter Brown se však v Rishikeshi přesvědčili o pravém opaku, když chtěli natočit krátký film o pobytu Beatles u Maharishiho. Ten si totiž určil velmi vysoké procento ze zisku. I když mu John s Georgem věřili nejdéle, nakonec došlo k ostré konfrontaci a oba opustili ašrám.
John ho však považoval stále za svůj vzor. Transcendentální meditace naplnila jeho rozpadlý život. V Indii našel smysl svého života a začal znovu psát písně. Podobně na tom byli ostatní členové skupiny. Vlastně celé dvojalbum The Beatles vzniklo při pobytu u Maharishiho a v několika písních se objevuje přímá inspirace (např. Sexy Sadie).
S pomocí Beatles dosáhl Maharishi celosvětové publicity. Dokázal správně využít publicity a televize. V listopadu 1967 vydal své vlastní album, které bylo v reklamě uváděno jako "Maharishi Mahesh Yogi, duchovní učitel skupiny Beatles, hovoří k mládeži světa o lásce a nevyužitém zdroji síly, který v ní spočívá". Peníze se mu ze všech stran jen hrnuly a Maharishi začal nakupovat nemovitosti. V Anglii zakoupil Mentmore Towers v Buckinghamshire, Roydon Hall v Maidstone, Swythamley Park v Peak District a georgiánskou faru v Suffolku. Svůj hlavní stan rozbil ve Švýcarsku a pokračoval ve své osvětové činnosti. V tisku se objevila dokonce zpráva, že jeho příjem činí šest miliónů liber měsíčně, na celém světě má prý dva milióny následovníků, z toho 90 tisíc v Británii.
Zemřel 5. února 2008 v holandském Vlodropu.