Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

Neil Aspinall se narodil 13. října 1942 v Prestatynu v severním Walesu. Z obav z náletů byla jeho matka evakuována z Liverpoolu a jeho otec pracoval u námořnictva. Koncem roku 1942 se Neil s matkou vrátili do Liverpoolu, když hrozba z náletů pominula.

Neil začal navštěvovat školu ve West Derby. Pokračoval studiem v Liverpool Institute v Mount Street, kde chodil na angličtinu a kreslení do stejné třídy s Paulem McCartneyem. Do stejné školy chodil i George Harrison, ale do nižšího ročníku než Neil s Paulem.
V červenci 1959 začal Neil studovat účetnictví a dva roky pracoval u soukromé firmy, kde bral plat 2,5 libry týdně. Odstěhoval se k Pete Bestovi a přes něj se dostal k Beatles, když se Pete přidal ke skupině jako bubeník a odjel s nimi do Německa. Po návratu měli Beatles hrát v klubu Casbah a Mona Bestová, Peterova matka, Neila požádala, aby vyrobil několik plakátů s nápisem 'The return of the Beatles'.
Mezi místními akcemi se Beatles zatím spoléhali na veřejnou dopravu, ale v únoru 1961 už nestíhali řešit přesuny mezi místy vystupování. Zkusili požádat Franka Garnera, ale ten už byl dost zaměstnán v klubu Casbah a nebyl by schopen vyhovět jejich požadavkům. Pete se tedy zkusil zeptat Neila a ten souhlasil. Koupil si za 50 liber starou dodávku (některé zroje uvádějí 80 liber) a začal pracovat v showbyznysu jako roadie. Za jednu cestu dostával od každého 25 pencí. V červenci 1962, když se skupina vracela ze své druhé cesty do Hamburku, se Neil postavil na vlastní nohy a začal se živit jako oficiální cestovní manažer. Jeho plat byl nyní vyšší než když pracoval jako účetní. Pomáhal také paní Bestové s chodem klubu Casbah. Neil a Pete Best byli dobří přátelé a když Brian Epstein sděloval Bestovi, že ho ostatní chlapci nechtějí mít v kapele, čekal na něj Neil dole v obchodě NEMS. Když uslyšel tu novinu, byl velmi rozčilen. Zavolal paní Bestové, co se stalo, a pak šel s Petem do hospody Grapes. Po výměně názorů se skupinou pak zůstal jako jejich cestovní manažer.
Beatles si brzy našli nového cestovního manažera, kterým se stal Mal Evans, a Neila Aspinalla povýšili do funkce osobního asistenta skupiny. Paul McCartney mu přezdíval Nell a ostatní chlapci mu tak říkali raději než jeho vlastním jménem. Asistoval ve studiu při nahrávání alb, aktivně se podílel na tvorbě alba Sgt. Pepper's lonely hearts club band, kde hrál na tamburínu v písní Within you without you a na harmoniku v Being for the benefit of Mr. Kite.
Když Beatles založili společnost Apple Corps, jmenovali Neila do funkce ředitele. 30. srpna 1968 se Neil oženil v Chelsea se Suzy Ornsteinovou. Svatby se zúčastnili Paul a Ringo s Maureen, za svědka mu šel Alexis Mardas. Po nástupu Allena Kleina Neil dál spravoval záležitosti Beatles, a když byla prodána budova Apple v Savile Row, pokračoval v kancelářích v Mayfair. Nenajde se asi jiného člověka, který by Beatles doprovázel tak dlouho a byl hlouběji zasvěcen do jejich osobních záležitostí. Neil byl ale vždy diskrétní, loajální, a tak si udržel důvěru všech členů skupiny. Jak jednou přiznal: pokud někdy napíše knihu o svých zážitcích, vyjde až po jeho smrti.
Neil zůstal nadále ředitelem Apple Corps, ačkoli se se svou americkou ženou Suzy stali vlastníky společnosti Standby Films Ltd., která sídlí v jejich velkém domě v Twickenhamu. Po mrtvici Neil pracoval v kancelářích Apple v Ovington Square pouze tři dny v týdnu. V roce 1995 měl poslední slovo ve spuštění projektu The Beatles Anthology, na kterém začal vlastně pracovat už v roce 1969, kdy ho ale nazýval The long and winding road. Do důchodu odešel Neil v dubnu 2007, kdy na jeho pozici nastoupil Jeff Jones. O rok později, 24. března 2008, zemřel Neil na rakovinu v nemocnici Memorial Sloan-Kettering Cancer Center v New Yorku.