Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

Na vyměřenou dobu se stala Helen Shapiro nejznámější britskou zpěvačkou. Její hity zněly léty 1961-1963.

Helen Shapiro se narodila 28. září 1946 v londýnském Bethnal Green. V místní umělecké škole ji v roce 1961 objevil textař EMI John Schroeder. Po jeho doporučení Helen podepsala smlouvu se značkou Columbia. Helen debutovala na 3. místě britské hitparády singlem Don't treat me like a child, který pro ni napsal Schroeder. Následující skladba se už dostala na vrchol hitparády a prodalo se jí přes milión kopií. Byla jí píseň You don't know. Helen bylo teprve čtrnáct let a stále navštěvovala Claptonovu dívčí školu. Pro rozhlasové a televizní vystoupení musela nosit řádné omluvenky. Jejími dalšími hity byly skladby Walkin' back to happiness, Tell me what he said, Let's talk about love, Little miss lonely, Keep away from other girls, Queen for tonight, Woe is me, Look who it is a Fever. Hrála také ve filmu režiséra Richarda Lestera It's trad, dad.
Poprvé se Helen setkala s Beatles odpoledne 2. února 1963 v Gaumont Cinema v Bradfordu, kde začínalo její turné, na kterém Beatles měli vystupovat jako předkapela. Ačkoli měla Helen k dispozici automobil, který ji měl dopravovat mezi různými městy, dávala raději přednost cestování autobusem. Když onemocněla chřipkou před koncertem v Tauntonu a Yorku, nahradil ji Billie Davis, který v té době zpíval hit Tell him. Během její neschopnosti byl na plakátech inzerován jako hlavní interpret Danny Williams.
Když se Helen Shapiro nechala přesvědčit, že by mohla nahrávat v Nashville, začal jí John s Paulem psát písničku. Skladba, kterou jí předložili, měla název Misery. Její manažer Norrie Paramor píseň ale odmítl, protože si myslel, že není pro Helen vhodná. Nabídli ji tedy Kenny Lynchovi, který s nimi hrál na turné, ale i ten ji odmítl.
V rozhovoru pro časopis Mersey Beat Helen Shapiro sdělila, že se stala velkou fanynkou skupiny Beatles, a vzpomíná, jak byla při tom, když Paul s Johnem během turné psali píseň From me to you.
Úspěch Helen Shapiro se zastavil v roce 1963. Pokračovala dále ve zpívání, vydala se směrem k jazzu, a jejím manažerem se stal Tony Barrow. Vystupovala na celém světě v televizních pořadech, v pantomimě, kabaretech a filmech. Za všechny jmenujme The French have a song for it, Oliver, Cabaret, muzikály Ello, Ello, Ello!, Seesaw nebo 22 epizod televizní opery Albion market. V roce 1983 vydala vysoce oceňované jazzové album Straighten up and fly right a uskutečnila několik vynikajících koncertů s Humphrey Lytteltonem, se kterým také natočila alba Echos of the Duke a Humph'n'Helen. Následovala alba The quality of Mercer a Sing swing together. Hostovala také v BBC Big bandu a BBC Concert orchestra.
V roce 1990 nahrála Helen fenomenální album gospelů The pearl. Následovala alba Kadosh (1992) a Nothing but the best (1995), na kterém si zazpívala duet s Cliff Richardem. Čtvrté gospelové album mělo název Enter unto his gates. S gospely vystupovala Helen převážně v jižní Africe a v Rusku. V roce 1993 vydala autobiografickou knihu Walking back to happiness a v roce 1995 ji následovala kniha This is your life. V roce 1998 podnikla rozsáhlé britské turné se skupinami Searchers a Swinging Blue Jeans. O rok později měl úspěšnou premiéru její nový koncertní program Simply Shapiro, ze kterého vzešlo stejnojmenné album. V roce 2007 jí vyšlo kompilační album největších hitů.