Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

Hudební skupinou, ze které se postupem času vyvinuli Beatles, byla školní kapela Quarry Men, kterou v březnu 1957 založil John Lennon, a ve které hrálo několik jeho spolužáků a kamarádů. Postupně v ní začali jeho přátele nahrazovat skuteční hudebníci, kteří opravdu uměli na svoje nástroje hrát a měli pro hudbu talent. Zároveň se změnilo zaměření skupiny ze skifflu na rock'n'roll. V říjnu 1957 se objevil Paul McCartney a po něm začátkem roku 1958 George Harrison. Skupina začala více hrát, složení se více méně ustálilo na třech kytarách a bubeníkovi, který se stále měnil, a zvolna se z ní stávala nejslavnější kapela světa.

Podívejme se na životy těch, kteří se nestali slavnými:


Pete Shotton

Blonďatý Pete bydlel ve Vale Street, nedaleko Johnova domova na Menlove Avenue. Jeho matka měla malé krejčovství. Oba navštěvovali stejnou základní školu, nedělní školu a společně chodili také do Quarry Bank. Místo, kde se začali setkávat, se jmenovalo The tip. Shotton objevil Johnovu slabinu: neměl rád, když mu lidé říkali Winnie (od jeho druhého jména Winston). Vždy, když šel John kolem The tip, volal na něj: "Winnie! Winnie! Winnie!" Když se to stalo po několikáté, John se začal smát a tak se oba spřátelili.
Shotton se stal členem Johnovy party a když John založil hudební skupinu Quarry Men, Pete v ní hrál na valchu. Byl také poslíčkem, od kterého se Paul McCartney dozvěděl, že ho Lennon chce do kapely. Jednoho večera se John opil a přerazil Peterovi o hlavu jeho valchu, čímž ukončil jeho slibnou hudební kariéru. Přátelská pouta se ale nenarušila.
Když začal John Lennon chodit na uměleckou školu, Pete se stal kadetem na policejní škole. Po úspěchu Beatles chtěl John svému příteli pomoci a věnoval mu šek na 2000 liber. Pete Shotton začal soukromě podnikat, ale jeho obchod brzy zkrachoval. John mu v roce 1964 znovu pomohl a Pete si mohl za 20000 liber koupit supermarket v Hayling Island. 18. března 1965 založil novou společnost Hayling Supermarkets Ltd., jejímiž řediteli byli John Lennon, George Harrison a Pete Shotton. Celý podnik ovšem financovali Beatles.
Po založení společnosti Apple ho John požádal, aby prodal supermarket a přestěhoval se do Londýna. Pete se v roce 1968 stal šéfem butiku Apple. Ten však neměl dlouhého trvání, Peteho nahradil John Lyndon, a Pete Shotton se stal na krátkou dobu Lennonovým osobním asistentem. Naposledy se Pete setkal s Johnem v jeho newyorském apartmá Dakota.
Na léta přátelství s Johnem Lennonem vzpomíná Pete v knize John Lennon: In my life, která vyšla v roce 1983, a napsal ji spolu s Nicholasem Schaffnerem.


Ivan Vaughan

Ivan Vaughan se narodil 18. června 1942, ve stejný den jako Paul McCartney. Byl blízkým přítelem Johna Lennona a Paula McCartneyho. Bydlel na Vale Street ve Wooltonu se svou ovdovělou matkou. Jejich zahrada sousedila s Mendipsem, kde bydlel John u své tety Mimi. Poblíž také bydleli jeho další kamarádi, Pete Shotton a Nigel Whally.
Když bylo Ivanovi šest let, začal chodit do základní školy v Dovedale, stejně jako John Lennon. Později ale John začal navštěvovat Quarry Bank, zatímco Ivan v roce 1952 začal chodit na Liverpool Institute. Shodou náhody chodil do stejné třídy jako Paul McCartney.
Ivan měl podobný smysl pro humor jako John a jejich oblíbeným pořadem byla The goon show. Po založení skupiny Quarry Men ho John pozval, aby hrál na baskytaru z krabice od čaje.
Jednoho dne pozval Ivan Paula, o kterém věděl, že hraje na kytaru, na koncert jejich skupiny Quarry Men. 6. července 1957 Ivan představil Paula Johnu Lennonovi, který ho zprvu odmítl, ale později si to rozmyslel. Zbytek historie je dobře známý.
Po odchodu Ivana z Quarry Men zůstali všichni dobrými přáteli. Ivan absolvoval univerzitu v Cambridge a stal se profesorem psychologie. Beatles často navštěvoval, cestoval s nimi do Ameriky a byl přítomen nahrávání alba Sgt. Pepper's lonely hearts club band. Když vznikla společnost Apple, pozvali ho a jeho ženu Janet, aby založili a vedli školu Apple. Ivan dostal na tento projekt deset tisíc liber, ale nikdy nebyl realizován. Ivanova žena Janet se už předtím podílela na vzniku skladby Michelle, když pomohla Paulovi přeložil jeho text do francouzštiny.
V sedmdesátých letech onemocněl Ivan Parkinsonovou chorobou, na kterou není znám lék. Přesto začal proti nemoci bojovat používáním různých drog, ale nemoc nemilosrdně pokračovala. 3. prosince 1984 byl v televizi BBC odvysílán pořad Ivan z cyklu Horizon, který pojednával o jeho boji proti zákeřné nemoci. Na úvod a závěr pořadu zazněla McCartneyho píseň Blackbird. Na vánoce 1984 ho Paul navštívil v jeho domě v Sussexu a v návštěvách pokračoval až do jeho smrti. V roce 1986 vyšla Ivanova kniha Ivan: Living with Parkinson's disease.
Ivan Vaughan zemřel v roce 1994. Jeho smrt zachytil Paul McCartney ve svých verších.


Colin Hanton

V roce 1958 se ke vznikajícím Quarry Men přidal čalounický učeň Colin Hanton. Skupina ho přijala, neboť byl schopen si koupit v obchodě Hessy's za 38 liber bicí soupravu. Jeho otec byl vedoucím jednoho liverpoolského obchodu a skupina mohla v obchodě každou sobotu odpoledne zkoušet.
Colin rád pil Black Velvet, byl o dva roky starší než ostatní, ale vypadal mladší, protože byl velmi malý. Proto musel v pivnicích prokazovat rok svého narození.
Začátkem roku 1959 skupina vystupovala na tanečním večeru, který pro ně sehnal otec George Harrisona. Trochu přinapitý Colin Hanton měl nemístné poznámky k ostatním členům kapely a rozhodl se, že už s nimi nebude hrát. Ještě než dojel na svou stanici, tak vystoupil z autobusu a vyložil i svoje bicí. Zbylí členové Quarry Men už ho nikdy neviděli.


Eric Griffiths

Eric bydlel kousek od Johna Lennona a byl pozván do vznikající skupiny Quarry Men, aby s nimi hrál na sólovou kytaru. Jedním z hlavních důvodů jeho členství bylo jeho velké přátelství s Colinem Hantonem, který si právě koupil novou bicí soupravu.
Když se ke skupině přidal Paul McCartney, bylo Ericovo místo sólového kytaristy ohroženo. Paul ho zkusil vytlačit v konzervativním klubu Broadway, ale nepodařilo se mu to. Eric si místo udržel až do příchodu George Harrisona, který byl lepším kytaristou. Potom Eric zaskakoval často jako baskytarista, ale nemohl si dovolit koupit nový zesilovač, tak ze skupiny v létě 1958 nadobro odešel.
Začal se učit strojníkem, ale pak vstoupil do obchodního loďstva. Když mu bylo dvacet čtyři let, tak se oženil a našel si zaměstnání u královské vězeňské služby. V roce 1972 se se svou ženou a třemi dětmi odstěhoval do Skotska. Stal se proviantním náčelníkem vězeňské služby a našel si místo v Edinburghu, kde žije dodnes.
V roce 1997 se zúčastnil 40. výročí otevření klubu Cavern, kde vystoupil pod hlavičkou Quarry Men spolu s ostatními bývalými členy této skupiny.
Eric Griffiths zemřel v sobotu 29. ledna 2005 doma v Edinburghu po neúspěšné léčbě rakoviny slinivky, kterou u něj lékaři objevili v listopadu 2004. Poslední rozloučení se uskutečnilo 7. února 2005.


Rod Davis

Rod Davis se poprvé setkal s Johnem Lennonem v nedělní škole v kostele sv. Petra ve Wooltonu. Bylo mu pět let a chodil do stejné třídy jako Pete Shotton, Nigel Whalley, Ivan Vaughan a Geoff Rhind.
Jednou ráno pospíchal do školy Quarry Bank a Eric Griffiths se ho zeptal, jestli by nechtěl hrát ve skifflové skupině. Když mu řekl, kdo ve skupině bude hrát, souhlasil, a za 5 liber si pořídil banjo. Pak navštívil první zkoušku skupiny, která se konala pod otevřeným nebem na Shottonově zahradě. Skupina se pak přesunula na zkoušku k Lennonově matce.
Rod vzpomíná na první svoje vystoupení v golfovém klubu Childwall, kdy stáli na pódiu v bílých tričkách a černých džínách. Zpočátku prý používali pro skupinu název Blackjacks, který vymyslel Pete Shotton.
Po svém velmi krátkém působení v Quarry Men si Rod koupil kytaru a v září 1957 se přidal k jedné jazzové skupině.


Len Garry

Jako čtrnáctiletý se přidal Len ke skupině Quarry Men, ve které působil od června 1957 do léta 1958. Hrál na basu z krabice od čaje. Skupinu opustil, když mu lékaři našli tuberkulózu a byl nucen strávit sedm měsíců v nemocnici.
Po léčbě se stal architektem a v roce 1965 se oženil se svou přítelkyní Susan. V roce 1971 se s manželkou a dvěma syny, Robertem a Jonathanem, odstěhoval na jih Anglie, kde se mu narodili dvě dcery, Ruth a Jane. V roce 1987 odjel na Nový Zéland, ale po roce se vrátil do Liverpoolu. V roce 1992 se dal dohromady s dalšími bývalými členy skupiny Quarry Men Johnem Lowem a Rodem Davisem, aby nahráli nějaké písně, a společně s ostatními bývalými členy skupiny uskutečnili několik vzpomínkových koncertů v Liverpoolu a po celém světě. V roce 1997 vyšla Lenova autobiografie John, Paul & me: Before the Beatles.


John Charles Lowe

John Lowe, kterému každý říkal Duff, navštěvoval stejnou třídu Liverpool Institutu jako Paul McCartney. V lednu 1958 se přidal ke Quarry Men jako pianista, odehrál s nimi několik koncertů a v lednu 1959 odešel.
V létě 1958 se podílel v malém liverpoolském studiu na nahrávání singlu That'll be the day/In spite of all the danger. Lowe svou kopii singlu uchránil a v červenci 1981 ji prodal Paulu McCartneymu.
Po odchodu ze skupiny se odstěhoval do Ashtonu poblíž Bristolu, kde začal pracovat v kapitálovém obchodě. V devadesátých letech se přidal k Mike Wilshovi, členu Four Pennies, a společně s jeho skupinou vystoupil několikrát v klubu Cavern u příležitosti festivalu Mersey Beatu. Setkal se také s bývalými členy Quarry Men, se kterými nahrál několik skladeb a také koncertoval.


Ken Brown

Ken hrál v roce 1958 po boku George Harrisona ve skupině Les Stewart Quartet a společně s ním se připojil ke kapele Quarry Men.
Když George Harrison začal hrát u Quarry Men, Ken Brown byl rozčilen a nechtěl u Les Stewart už hrát. Odešel se proto podívat na zkoušku Johna a Paula a během hraní Three cool cats a Long tall Sally se k nim přidal na svoji kytaru Hofner s desetiwattovým zesilovačem. Skupina měla právě vystupovat v klubu Casbah a baskytarista se jim hodil.
V prosinci 1960 se skupině naskytla nabídka na zájezd do Hamburku. Shodou okolností se objevil s novou baskytarou Stuart Sutcliffe a ostatní členové skupiny svorně odhlasovali výměnu baskytaristy.
Naposledy se Brown setkal se členy skupiny 16. března 1963. Během srpnových bankovních prázdnin roku 1999 se Ken setkal s Pete Bestem a Chasem Newby a v klubu Casbah oslavili čtyřicet let od svého seznámení.
Ken Brown byl 14. června 2010 nalezen ve svém domě v Exxexu mrtvý.