Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

Allen Klein se narodil 13. prosince 1931 v Newarku, stát New Jersey. Když mu byly dva roky, zemřela mu na rakovinu matka. Otec ho poslal do sirotčince spolu s jeho dvěma sestrami. K otci se vrátil ve dvanácti letech, matku mu zastala jeho teta Helena. Po studiu účetnictví začal Klein zakládat hudební vydavatelství a stal se manažerem Bobby Darina, Shirelles, Sama Cooka a Bobby Vintona.

Kleinova největší síla byla v objevování přehlédnutých položek a honorářů a v získávání peněz od nahrávacích společností. Jeho aktivity mu vynesly přezdívku Robin Hood popu. Byl pracovitým finančníkem a společně se svou ženou Betty založili společnost ABKCO Industries, která sídlila na Broadwayi 1700 v centru zábavního průmyslu. Zpěváku Bobby Darinovi ušetřil sto tisíc dolarů úpravou jeho smlouvy s Capitolem, z nahrávací společnosti RCA dostal téměř milión dolarů pro Sama Cooka.
Když začaly americké žebříčky okupovat britské kapely, začal jim Klein nabízet své služby. Postupně pracoval pro interprety jako Rolling Stones, Dave Clark Five, Donovan, Herman's Hermits a Animals. Například skupině Rolling Stones vydělal 1 250 000 dolarů tím, že jim zajistil 25 procent z každé prodané desky. Beatles v té době dostávali v Británii 15 procent a v USA 17,5 procenta.
Jednoho dne si Klein přečetl v časopise Disc & Music Echo článek Ray Colemana o tom, jak Apple neustále přichází o peníze. Kontaktoval Lennona a 28. ledna 1969 se s ním a s Yoko setkal v hotelu Dorchester v Londýně. Lennona zaujal natolik, že ho okamžitě přijal jako svého finančního poradce. Klein se také sešel s Georgem a Ringem, kteří s jeho návrhy souhlasili, Paul však ze schůzky odešel. Kleina považoval za podvodníka a chtěl do vedení Apple prosadit Johna Eastmana, který ho v té době zastupoval. 3. února 1969 byl však Klein bez McCartneyho souhlasu pověřen, aby udělal ve společnosti Apple finanční audit. Paul alespoň pověřil firmu Eastman and Eastman právním zastupováním Beatles, čímž získal částečnou kontrolu na Kleinovým počínáním. Klein seděl dva měsíce zavalen horami papírů. 21. března 1969 se stal obchodním ředitelem Apple a okamžitě zahájil čistku úřednického aparátu společnosti. Vyhozeni byli i staří známí Beatles, kteří stáli po jejich boku od začátku, mj. Alistair Taylor, Ron Kass, Peter Asher. Mezi prvními odešel podvodník Alexis Mardas.
Konflikt mezi Kleinem, Beatles a Paulem McCartneyem se protáhl, a Beatles během něj přišli o možnost zakoupení společnosti NEMS Enterprises a Northern Songs. Dnes je již možné říci, že Klein byl jedním z faktorů rozpadu Beatles. 31. prosince 1970 podal Paul McCartney u Vrchního soudu návrh na rozdělení majetku skupiny, protože nesouhlasil s tím, aby jeho peníze spravoval Allen Klein.
Ačkoli finanční situace Beatles nebyla tak špatná, jak vypadala na první pohled (měli v bance uloženo 6 549 668 liber), byly odhaleny nesrovnalosti v placení daní a úniky peněz z Apple na jiné účty. Paul McCartney se osobně zapojil do soudní pře, která trvala šest let, a ve které nakonec bylo Kleinovi vyplaceno společností Apple čtyři milióny dolarů. Ostatní tři členové Beatles s odstraněním Kleina souhlasili. Jak totiž ukázal soudní spor, Klein na nich za rok a půl vydělal více peněz než Brian Epstein za celou dobu svého manažerování.
29. ledna 1971 byl Klein obviněn z deseti daňových podvodů. Ve všech mu bylo prokázána vina. V květnu 1979 byl Klein na dva měsíce uvězněn za další daňový únik. Byl jím neoprávněný prodej charitativního alba George Harrisona The concert for Bangladesh. V roce 1987 byl Klein odsouzen k pokutě ve výši dvou miliónů dolarů za neoprávněné odmítnutí vydání negativů pořízených v době přípravy alba Beatles Let it be.
V roce 1996 bylo oznámeno, že Klein žije v New Yorku, ale trpí Alzheimerovou chorobou. Na následky této těžké nemoci také ve svém domě dne 4. července 2009 zemřel.