Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

Richard Leon Vapnick se narodil v roce 1920 v londýnském East Endu polským židovským emigrantům. Ve čtrnácti letech přestal chodit do školy a stal se profesionálním zpěvákem. V roce 1937 nastoupil ke skupině Al Berlin and his band, která sídlila v Cricklewood Palais. Používal jména Isaac Vapnick a Lee Sheridan. Během války se dal ke zdravotním jednotkám a pokračoval v hraní. V roce 1942 nahrál se skupinou Primo Scala's Accordion Band svou první nahrávku. V roce 1945 si definitivně změnil jméno na Dick James.

Vystupoval s několika skupinami, z nichž nejvíce prosluli Henry Hall, Stanley Black a Cyril Stapleton. Začátkem padesátých let však přišel o vlasy a stal se pro hudbu nezajímavým. Uprostřed padesátých let začal nahrávat a jeho manažerem se stal George Martin, který vyprodukoval Jamesovy písně Tenderly a Robin Hood. V hitparádě měly úspěch také nahrávky The ballad of Davy Crockett nebo Garden of Eden. Se skupinou Stargazers měl několik hitů: Close the door a Twenty tiny fingers. Jako skladatel stál u zrodu dětského hitu Maxe Bygravese I'm a pink toothbrush, I'm a blue toothbrush. Jeho největším hitem však byla píseň Robin Hood, která vyšla na značce Parlophone v roce 1955, a jež se stala ústřední melodií stejnojmenného seriálu s Richardem Greenem a umístila se na devátém místě hitparády. Nahrávání přerušil Dick v roce 1959, když začal pracovat jako asistent Sidney Brona, hudebního vydavatele a bratra herečky Eleanor Bronové. V září 1961 si Dick James založil vlastní vydavatelství.
S Beatles se Dick James setkal přes nahrávku Mitche Murraye How do you do it, jejíž práva vlastnil. Nahrávku po něm požadoval Ron Richards z EMI pro začínající rockovou skupinu. Beatles nakonec vydali svou vlastní píseň Love me do, ale George Martin plánoval tuto nahrávku na jejich další singl. Paul s Johnem ji však opět odmítli a Georgi Martinovi předvedli svou píseň Please please me. Píseň How do you do it však nahráli, ale vyšla až na Anthology v devadesátých letech. Nikomu z Beatles se totiž tehdy nelíbila.
Píseň Love me do publikovalo vydavatelství EMI Ardmore and Beechwood (práva později zakoupila společnost Paula McCartneyho MPL Communications Ltd.), ale manažer Beatles Brian Epstein chtěl pro skupinu nějakou vlastní společnost a prosazoval Presleyho Hill and Range. Když se objevila skladba How do you do it, kontaktoval Epstein Dicka Jamese a dohodli se, že další písně bude publikovat společnost, kterou založí Dick James. Singl Please please me však ještě publikovala společnost Dick James Music, protože nová nebyla založena.
Nově založená společnost dostala název Northern Songs a vlastnila ji Dick James Music. James měl dostat polovinu firmy a Beatles s Brianem druhou. Nakonec Dick James získal 55 procent a John, Paul a Brian se dělili o zbývajících 45 procent. Northern Songs vznikla v lednu 1963 a během čtyř let do jejího katalogu přispěli John s Paulem více než stovkou písní. John s Paulem si chtěli založit na prvních 59 písní, které vznikly před založením firmy, vlastní společnost Lenmac Enterprises, ale nakonec se i ony dostaly do katalogu Northern Songs.
V roce 1965 přesvědčil James Epsteina o veřejném obchodování s akciemi společnosti na burze. John a Paul s tímto návrhem nesouhlasili, ale byli přehlasováni. 18. února 1965 se Northern Songs Limited stala veřejně obchodovatelnou společností. Poměr jednotlivých dílů se změnil: James vlastnil 37,5 procenta, John s Paulem po 15 procentech, Epstein 5 procent a Ringo s Georgem po 0,8 procentech. Hodnota podílu Paula s Johnem byla 267 tisíc liber pro každého, George s Ringem se mohli každý těšit z 27 tisíce liber. Společnosti nyní předsedal Charles Silver, účetní Northern Songs. Paul jednoho dne prohlásil, že on s Johnem nikdy nebudou vlastnit svoje písně. A měl pravdu.
V prosinci 1964 začal Dick James opět zpívat a nahrál směs hitů Beatles za doprovodu stočlenného sboru. Byla to nahrávka určená pro vánoční trh a vyšla 7. prosince u Parlophone R5212 pod názvem Sing a song of Beatles. Skladba obsahovala části písní From me to you, I want to hold your hand, She loves you, All my loving, I should have known better a Can't buy me love. Paul to komentoval slovy: "Opravdu velmi dobrá, moc zábavné."
Když do vedení společnosti Apple nastoupil Allen Klein, pokusil se koupit Northern Songs pro Beatles. Dick James už byl v roce 1968 osloven sirem Lew Gradem, ale odmítl. V březnu 1969 však přišel ke Gradeovi sám s Charlesem Silverem a bez souhlasu Beatles prodal svůj podíl Northern Songs společnosti Associated Television Corporation, která tak získala většinu. John Lennon se o celé transakci dozvěděl z denního tisku 28. března 1969. Paul trávil s Lindou čas na líbánkách. Přátelství mezi Dickem Jamesem a Beatles se rozpadlo.
Beatles projevili zájem o koupi Northern Songs, ale společnost už byla pevně v rukou sira Lew Gradeho. Dick James se stal multimilionářem. Z malé společnosti se po setkání s Brianem Epsteinem a za pomoci písní Johna Lenona a Paula McCartneyho stala obrovská firma. James pokračoval v obchodování a stal se vydavatelem např. Eltona Johna.
1. února 1986 zemřel Dick James ve věku 65 let. Firmu Northern Songs později odkoupil za 30 miliónů dolarů od ATV Michael Jackson, který později její část odprodal společnosti Sony, aby měl na zaplacení svých dluhů.