Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2022

Poprvé se John Alexis Mardas dostal do Británie na studentské vízum ve svých jedenadvaceti letech. Protože byl synem řeckého důstojníka, byl prověřen tajnou policií. V Británii získal zaměstnání jako opravář televizorů ve společnosti Olympic Electronics, poté nastoupil do galerie Indica, kterou vedl John Dunbar. Vytvořil několik světelných skulptur a přesvědčil Dunbara, aby ho zaměstnal. Jeho světelné efekty zakoupili Rolling Stones a používali je na svch koncertech. Brian Jones ho pak seznámil s Johnem Lennonem, který mu dal přezdívku Magický Alex.

Beatles, a speciálně John Lennon, byli fascinováni jeho elektronickými přístroji včetně čtyř malých blikajících a pípajících sponek, které jim Alexis věnoval. Představil jim spoustu svých projektů, které by chtěl vytvořit, a požádal je o finanční podporu. Také jim předvedl maličké rádio, které po stisku tlačítka začalo nahrávat rozhlasové vysílání na speciální nahrávací zařízení umístěné v jiné místnosti, předvedl jim neobvyklé elektrické jablko, které se chvělo za doprovodu světelných a hudebních efektů, a slíbil jim vytvořit telefon, který bude automaticky vytáčet čísla podle hlasu.
Některé z jeho myšlenek vypadají opravdu fantasticky: neviditelná stěna z ultrafialového záření, která měla oddělit Beatles od jejich fanoušků, létající talíř z dvanáctiválcového motoru Harrisonova vozu Ferrari Berlinetta, dům, který by se vznášel ve vzduchu, rentgenová kamera, která by snímala obraz skrz stěnu, tapety s vestavěnými reproduktory, a umělé slunce, které mělo nad Londýn přínést nekonečný den.
Pro jeho činnost vytvořili Beatles novou společnost, Apple Electronics, která měla vlastnit veškerá práva na Alexisovy vynálezy. 24. srpna 1967 byla Alexovi určena týdenní mzda 40 liber a deset procent zisku z jeho vynálezů, ale také minimálně dalších 3000 liber ročně (jako opravář vydělával 15 liber týdně). Mardas byl ale stále limitován studentským vízem, proto tvrdil, že mu jeho pas někdo ukradl. Jeho vízum mělo zanedlouho vypršet, proto John Lennon požádal Petera Brown, aby zajistil pro Alexise přes právního zástupce oficiální přistěhovalecký statut.
Apple Electronics si pronajala suterén na Boston Place ve středu Londýna, ale nebylo tam nic k vidění. Jen několik nástrojů, osciloskop z doby, kdy Mardas pracoval jako opravář a drahé stereofonní zařízení a před domem drahý automobil. Lennon ale důvěřoval Alexisovým slibům neskutečně dlouho, dokonce i když se o něm začalo říkat, že je Merlin z beatlesovského Camelotu. Magický Alex neváhal využít příznivé situace a přišel s nabídkou ke koupi řeckého ostrova, který by se stal útočištěm Beatles. Šlo to tak daleko, že se koncem července 1967 všichni Beatles do Řecka vypravili, aby se na ostrov podívali. Ostrov se jim líbil, a tak požádali Alistaira Taylora, aby ho zakoupil, ale po dvoutýdenním putování a odpočívání v náručí LSD si uvědomili, že vlastně ostrov nepotřebují. Taylor ho tedy prodal zpět řecké vládě, ale Beatles vydělali na transakci 11400 liber. V Londýně bydlel Mardas v bytě se sestrou Pattie Boydové Jennie, ale jejich vztah byl pouze platonický. Spolu s Jennie, Pattie, Georgem a Neil Aspinallem cestoval v roce 1967 na západní pobřeží Spojených států. S Cynthií, Jennie, Donovanem a Gypsy Davem strávil dovolenou v Řecku. Po návratu do Anglie doprovázel Cynthii a Jennie do Kenwoodu, kde našli Johna Lennona v objetí Yoko Ono.
Ve čtvrtek 11. července 1968 se Alexis oženil s Eufrosyne Doxiades v řeckém ortodoxním kostele na Moscow Road v Londýně. Obřadu se zúčastnili všichni Beatles.
V lednu 1969 projevili Beatles svou nespokojenost s atmosférou ve Twickenhamském studiu a chtěli nahrávat v Savile Row. Alexis jim slíbil do měsíce vytvořit 78-stopé nahrávací studio. Když ale přijeli do Apple, byli zděšeni. Všude se válela spousta materiálu, který byl dovezen z Německa, ale byl stále v krabicích. Nebylo nainstalováno jediné nahrávací zařízení, natož 78-stopé. Topení a klimatizace v místnostech byly tak hlučné, že by nešlo nic nahrát. Podlaha vrzala, chyběla zvuková izolace mezi místnostmi. Alexis také zapomněl nainstalovat intercom mezi studiem a kontrolním pultem. Skupina se proto obrátila s žádostí o pomoc na George Martina, který jim ochotně a promptně zapůjčil vybavení studia. Byl však zhnusen chováním Beatles, že většinu nahrávání přenechal technikovi Glynu Johnsovi.
Během svého působení u Apple nesplnil Alexis Mardas jediný svůj projekt, nezaregistroval jediný patent. Vytvořil několik drobných elektronických hraček, ale slibované vynálezy se mu udělat nepodařilo. Když se na scéně objevil Allen Klein, Mardas okamžitě opustil Apple a nikdo ho už nikdy neviděl.