Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

Oba se potkali na chlapecké škole ve Westminsteru, zjistili, že mají mnoho společných zájmů (oba byli z lékařských rodin), a společně založili v roce 1962 folkové duo Gordon & Peter. Vystupovali na různých školních akcích a v některých folkových klubech v Soho. V lednu 1964 je v Pickwick Clubu objevil hledač talentů společnosti EMI Norman Newall.

Gordon Trueman Riviere Waller se narodil 4. června 1945 ve skotském Braemeru. Peter Asher se narodil 22. června 1944 v Londýně. Jako osmiletý ze objevil ve filmech The planter's wife a Isn't life wonderful, několikrát vystupoval v divadle a v rozhlase včetně seriálu BBC Jennings at school. Ve škole zpíval a učil se hrát na klavír, poslouchal bebop a folkovou hudbu. Jednou z Peterových sester byla herečka Jane, která byla blízkou přítelkyní Paula McCartneyho. Paul pobýval krátce v rodině Asherů na Wimpole Street v Londýně a stal se dalším členem rodiny. Peter ho jednou mezi řečí požádal o písničku pro jejich duo.
Když žádali o smlouvu u společnosti Columbia, byli nuceni jí poslat 63 demonahrávek, než si firma vybrala píseň If I were you, ale Peter nakonec protlačil novou písničku napsanou jedním ze členů slavných Beatles. Paul totiž dodržel svůj slib a Peterovi věnoval skladbu World without love, kterou Peter & Gordon vydali 28. února 1964 v Británii na značce Columbia DB 7225 a 27. dubna 1964 ve Spojených státech u Capitolu 5175. Zmiňovanou skladbu Beatles nikdy nenahráli. Během dvou týdnů píseň stanula na špičce britské hitparády, odkud vytlačila hit Beatles Can't buy me love, a jen v Británii se jí prodalo přes 550 tisíc kopií.
Paul byl velmi pracovitý a Peterovi brzy věnoval další píseň, Nobody I know. V Británii vyšla 29. května 1964 u Columbie DB 7292 a dostala se na deváté místo hitparády. Ve Spojených státech vyšla u Capitolu 5211 15. června 1964, v hitparádě se neumístila. Přesto se Peter & Gordon vypravili do Spojených států a jejich vystoupení v Ed Sullivan Show je učinilo velkou atrakcí.
Další singl dua, I go to pieces, pocházel z pera Del Shannona, ale v Británii se neumístil, ve Spojených státech však dosáhl na devátou příčku. Poté vydali hit Buddy Hollyho True love ways, který následovaly skladby To know you is to love you a Baby I'm yours.
Třetím dílem z ruky Paula McCartneyho byla skladba I don't want to see you again. Beatles ji nikdy nenahráli, ale Norman Newall vlastní demonahrávku, kterou nahráli pro Peter & Gordona. Byla to poslední skladba, pod kterou byl podepsán někdo z Beatles. V Británii vyšla 11. září 1964 u Columbie DB 7356, v hitparádě se neumístila. V Americe vyšla 21. září 1964 u Capitolu 5272 a umístila se na šestnácté příčce.
Paul pak vyzkoušel malý experiment. Když byl potěšen, jak dobře se prodávají jeho skladby, napsal pro Peter & Gordona další píseň, ale nepodepsal ji vlastním jménem, ale použil pseudonym Bernard Webb. Nahrávka Woman se umístila na 28. místě britské a 14. místě americké hitparády. Pro americký trh také použil pseudonym A. Smith. Úspěchem byl mile překvapen. Byla to však poslední skladba, kterou jim Paul věnoval. Na druhé straně desky byla píseň Wrong from the start. Samostatně vyšla v lednu 1966 a o měsíc později v Americe. Předznamenala také album dua, které vyšlo v březnu roku 1966.
Peter & Gordon přišli s dalšími britskými hity: Lady Godiva, Sunday for tea, The jokers. Ždáný z nich se ale v britské hitparádě neumístil a v americké dosáhl na nejnižší pozice. Koncem roku 1967 se oba přátelé rozešli. Gordon se pokoušel nahrávat sólové skladby, Peter získal místo u nové společnosti Apple jako vrchní ředitel pro hledání talentů. Jedním z jeho prvních úspěchů bylo podepsání smlouvy s americkým zpěvákem Jamesem Taylorem. Asher se po odchodu z Apple stal jeho manažerem a do své stáje přibral i Lindu Rondstadt. Dále produkoval nahrávky takových hvězd, jako je John Stewart, Neil Diamond, Cher, Randy Newman, Olivia Newton-John, Billy Joel, Diana Ross, Ringo Starr a další. Získal dvě producentské Grammy, v roce 1977 a 1989. V roce 1997 přijal Peter Asher místo u společnosti Sony jako starší vicepresident, ale stále produkuje. K jeho úspěchům patří 31 zlatých alb, 19 platinových a 9 cen Grammy. Se svojí ženou Wendy mají dceru Victorii.
Waller nikdy nezopakoval svůj úspěch, jaký měl v duetu s Peterem. V roce 1973 přijal místo v muzikálu Joseph and his amazing technicolour dreamcoat v Edinburghu, Londýně a Austrálii. Poté pracoval jako obchodník s kopírovacími stroji (prodával Canon a Xerox) a nakonec se usadil v Northamptonshire a stal se agentem společnosti shánějící reklamy pro rozhlasové vysílání. Se svou manželkou Georgiannou vychoval dvě dcery, Natalii a Phillippu, se kterými žil v Kalifornii. V devadesátých letech byl požádán o vystoupení na setkání příznivců Beatles. Zemřel na srdeční zástavu 17. července 2009.