Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

Mary Elizabeth Stanley byla jednou ze čtyř sester matky Johna Lennona. Byla však známější pod přezdívkou Mimi. Spolu se svým manželem, majitelem místní mlékárny, Georgem Smithem bydlela na Menlove Avenue 251 a vychovávala malého Johna Lennona od jeho pěti let, kdy se jeho matka Julia odstěhovala k Johnu Dykinsovi, a samozřejmě zůstal v její péči i po tragické smrti Julie.

Mimi se narodila v roce 1906 Georgi a Annie Stanleyovým. Otec pracoval jako pojišťovací úředník. Jako malá dívka bydlela s rodiči a svými třemi mladšími sestrami v gregoriánském domě v Huskisson Street v Liverpoolu.
Mimi byla opakem nekonveční Johnovy matky. Potrpěla si na tradice, ostře vystupovala proti Lennonově rebelské vizáži a vzhledu jeho kamarádů, ačkoli už v základní škole byli učitelé nadšeni jeho uměleckým talentem. Když bylo Johnovi dvanáct, zemřel jeho strýc George na jaterní krvácení a Mimi zůstala s Johnem sama. Mimi nesnášela hudbu, kterou si John stále pouštěl, ale byla to právě ona, kdo Johnovi koupil za 18 liber v hudebním obchodě Hessy's jeho první kytaru. Johnovi bylo právě sedmnáct. Byla to Mimi, kdo dala na doporučení ředitele školy Quarry Bank a přihlásila Johna na liverpoolskou uměleckou školu. Když se John začal o kytaru zajímat více než o učení, pravila mu Mimi: "Kytara je hezký koníček, ale nikdy si s ní nevyděláš na živobytí." O pár let později musela uznat, že neměla pravdu. Byla však velmi rozčilena, když John zanechal studií a vydal se se skupinou do Hamburku. Když se vrátil bez peněz a zklamán, jenom mu řekla: "Říkala jsem ti to."
Johnovy dny v Mendipsu se ale krátily a John se v roce 1959 odstěhoval do Stuartova bytu na Gambier Terrace 3, který sdílel s dalšími studenty. Pak přišla svatba s Cynthií. Když byl John na cestách, Cynthia trávila čas u Mimi v Mendipsu, ale stále častěji se vracela domů k rodičům.
Mimi byla velmi potěšena Johnovým úspěchem a ještě více ji potěšilo uznání Beatles udělením ceny MBE. Medaili věnoval John právě jí. V průběhu let se domů vracel, kdykoli mu zbyl čas, ale vždy si našel čas na to, aby Mimi alespoň zatelefonoval. Nabídl jí také, že jí koupí nový dům někde jinde, ale Mimi jeho nabídku odmítla. Po čase ji ale unavily davy fanoušků, přistoupila na Johnův návrh a odstěhovala se do Bournemouthu. Když John zemřel, bylo Mimi 67 let. Událost ji velmi zaskočila, odmítala o něm hovořit, souhlas dala teprve k vydání svých vzpomínek v Daily Star v únoru 1981. V seriálu sdělila, že jí John noc před svou smrtí telefonoval.
Začátkem osmdesátých let se Mimi odstěhovala do Dorsetu na Panomaram Road 126, kde strávila zbytek svého života a kde ve věku 88 let 6. prosince 1991 zemřela. Její poslední chvilky s ní sdílely obě Johnovy ženy, Cynthia i Yoko. Pohřbu se zúčastnila Yoko, Sean a Cynthia. Paul, George a Ringo poslali věnce.