Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

Zak Starkey se narodil 13. září 1965 v 8.00 hodin dopoledne v londýnské nemocnici královny Charlotte. Otec Richard Starkey chlapce pojmenoval Zak, protože to je "hezké silné jméno, které nemůže být zkráceno, a které se mi v té době honilo hlavou."

Už jako malý projevoval Zak zájem o hudbu. První věc, kterou uměl zahrát, byla Back in the USSR. Měl rád Alice Coopera, Davida Bowieho a Sweet. Na škole chtěl založit skupinu podle vzoru Alice Coopera. Jediný problém byl, že všichni chtěli být Cooperem. Jeho prvním nástrojem bylo piano, které měl Ringo doma. U svého otce absolvoval Zak v deseti letech jednu lekci hraní na bicí, potom mu Ringo řekl, ať to zkouší sám. Po návratu ze školy si každý den Zak nasadil sluchátka a hrál k hudbě, kterou v nich slyšel. Velkým vzorem mu byli Who, které objevil v osmi letech. První bicí soupravu mu věnoval Ringův kamarád a bubeník Who Keith Moon, který se podle mínění mnoha lidí, včetně Pete Townshenda, stal pro Zaka jakýmsi hudebním kmotrem. V jedenácti letech hrál Zak podle alba Who Quadrophenia a dalších, včetně Who's next a Live at Leeds. Když mu bylo dvanáct, vystupoval v malé hospodské skupině.
V roce 1974 se rozešli Zakovi rodiče a o rok později byli oficiálně rozvedeni. Zak zatím bydlel v bytě strýčka Keithe na West End. "Během mé puberty byl u mě vždycky Moonie, zatímco můj stařík byl někde v Monte Carlu nebo kde." 7. září 1978 bohužel zemřel Keith Moon na předávkování. Zakova první skupina se jmenovala The next a on byl jejím nejmladším členem. Používali studio Startling, které se nacházelo na panství jeho otce v Tittenhurstu, nebo se nastěhovali do některé opuštěné budovy. V šestnácti letech se Zak rozhodl odejít ze školy a věnovat se pouze hudbě. Ještě předtím chodil každý den za školu, aby se mohl scházet se staršími muzikanty a opíjet se s nimi. Jeho otec byl stále na cestách a nemohl Zaka kontrolovat.
Skupina The next brzy změnila své jméno na Monopacific a jejím manažerem se stal Peter Butler, bývalý osobní asistent Keithe Moona. Podle Pete Townshenda si Zak vytvořil svůj vlastní styl hry na bicí. Zakova matka se po rozvodu s Ringem seznámila se zakladatelem Hard Rock Café Isaacem Tigrettem, kterého si také později vzala. Postupem času prošlo Hard Rock Café mnoho dětských hvězd, včetně Rock Brynnera, Lovely Previn, Josh Andrewse, Lee a Jasona Starkeyových.
27. dubna 1981 si Richard Starkey vzal v Londýně Barbaru Bachovou. Zak se v té době poprvé dostal do hudebního studia, když nahrával bicí pro skupinu The Spencer Davis Group. Producentem další Zakovy skupiny byl baskytarista Who John Entwistle, který se znal s jeho otcem od dob nahrávání alba Old wave. Skupina Nightfly hrála tvrdě, ale Zak ji nemohl nazvat heavymetalovou skupinou. Nebyla to jeho první spolupráce s Entwistlem. Už předtím je John Entwistle viděl v londýnském Dingwalls, ale Zak tehdy nabídku odmítl.
22. ledna 1985 si Zak tajně vzal Sarah Menikidesovou. Rodiče se to dozvěděli až po sňatku. 24. ledna uspořádal Ringo malou oslavu v Tittenhurst Park na počest této události. 24. června 1985 vyšla Zakova první nahrávka. 7. září se Zak stal otcem, když jeho žena Sarah porodila dceru, kterou pojmenovali Tatia Jayne Starkeyová. Z Ringa se stal první dědeček z Beatles. Zak byl v té době zapojen do několika charitativních akcí, jako You will never walk alone pro fond města Bradford, nahrávka proti rasismu, projekt bojující proti heroinu It's a live-in world. Zároveň začal více hrát ve studiích. Načas zastupoval bubeníka ve skupině Icicle works, v roce 1989 zakotvil v sólovém projektu člena Iron Maiden Adriana Smithe A.S. a P.
V roce 1990 podnikla Zakova skupina Ice krátké turné a v Japonsku vydala CD, na kterém si Zak zahrál na bicí a kytaru. V roce 1989 zasedl za bicí v Los Angeles na vystoupení v rámci Ringova turné All Starr Band. Pro velký úspěch se v roce 1992 stal hlavním bubeníkem doprovodné skupiny a v roce 1995 si zahrál s Johnem Entwistlem ve skupině The 3rd All Starr Band. V roce 1994 podnikl velké turné společně s Johnem Entwistlem, Simonem Townshendem a dalšími muzikanty. Sedmnáct měsíců strávil Zak na cestách. V září 1995 se znovu společně objevili na vystoupení v Londýně. V té době už byl Zak se Simonem Townshendem zaměstnán prací v jejich skupině Animal soup. Připravili mnoho nahrávek pro album, z nichž některé byly později přepracovány a vydány na albu skupiny The Simon Townshend Band Among us. Ačkoli Zak už nebyl členem skupiny (za bicími seděl Simonův syn Ben), zahrál si na kytaru ve skladbách Ecstasy heaven a When she sleeps. Koncem září 1994 Zak poskytl kostní dřeň pro svou matku Maureen. Maureen ale svůj boj s leukémií prohrála. Obklopena rodinou zemřela 30. prosince 1994 z důvodů komplikací vzniklých infekcí. Ringovo turné v roce 1995 bylo zkráceno z důvodu zhroucení Zakovy sestry Lee, které vzápětí lékaři zjistili nádor na mozku. V září odjela do Bostonu, kde byla 16. září úspěšně operována a podstoupila další léčení.
V roce 1996 vyšlo album Johna Entwistla The rock, na kterém hrál Zak jako člen skupiny. Na jaře stejného roku začal Zak hrát se skupinou Face a byl pozván Pete Townshendem, Johnem Entwistlem a Rogerem Daltreyem, aby zaplnil místo bubeníka Who pro zvláštní představení Quadrophenie. Pete Townshend nazval skupinu Who thing, představení se odehrálo 29. června 1996 v londýnském Hyde Parku. Tiskem prolétly zprávy, že Zak se stal novým členem skupiny Who. Na jaře 1997 zahájili Who koncertní turné po Evropě, které pokračovalo v USA. Spolu se Zakem hráli Quadrophenii a několik přídavků. Zak se v té době podílel také na nahrávce sólového alba Pata DiNizio, ale z důvodu zaneprázdněnosti byl nahrazen Tony Williamsem. V listopadu 1997 se objevila zpráva, že se Zak stal bubeníkem britské skupiny Lightning seeds. Následující rok si zahrál v projektu rockové symfonie The British Rock Symphony spolu s orchestrem Londýnské královské akademie hudby, sborem a několika hosty z rockové scény.
Mezitím ještě stačil pracovat ve studiu a na turné s Lightning seeds. Skupina odehrála během léta 1998 několik koncertů po Británii, včetně festivalu v Glastonbury. V létě 1999 se Zak zúčastnil turné The British Rock Symphony po Evropě. Zároveň vyšlo dlouho slibované stejnojmenné album. V říjnu stejného roku zaznamenal další úspěch s Who. Skupina hrála na party iBash99 a vydělala tolik peněz, že se mohly uspořádat dvě dobročinné akce: koncert Neila Younga 30. a 31. října a Maryville Academy Benefit v Chicagu 12. a 13. listopadu. V listopadu se objevilo na trhu dlouho očekávané album skupiny Lightning seeds TILT. Skupina se objevila také v televizi, ale Zak chyběl kvůli závazkům k Who, a uskutečnila malé turné v prosinci po Británii a v lednu 2000 po Skandinávii. 10. dubna 2000 vyšlo album The blues to the bush se záznamem koncertu skupiny Who se Zakem za bicími z prosince 1999 v Shepherd's Bush Empire. Album bylo prodáváno exkluzívně přes MusicMaker.com. V červnu 2000 vyrazili Who na turné po Spojených státech, které se v listopadu přeneslo do Británie. Záznam koncertu pro nemocné rakovinou vyšel na DVD v listopadu 2001.
Ale Who Zakovi nestačili. Začal hrát na bicí ve skupině Johnny Marr & the Healers. V květnu 2000 odehráli několik koncertů po klubech a dělali předkapelu Oasis na několika koncertech v Evropě a Británii. Koncem roku 2000 mělo vyjít jejich album, ale jejich singl The last ride nakonec vyšel až 1. října 2001. V roce 2001 se objevily zprávy, že se Who chystají do studia, aby nahráli nové album. Zak měl opět sedět za bicími, kde byl i na koncertu pro New York 20. října 2001. V roce 2004 se Zak připojil ke skupině Oasis, ale do dubna 2005 se nestal jejím oficiálním členem. V roce 2006 nahrál s Who album Endless wire, zároveň hrál na turné s Oasis i s Who. V dalších letech svůj čas dělil mezi obě kapely, jak bylo potřeba.
7. února 2010 vystoupil Zak s Who na finále Super Bowl v Miami, o měsíc později odehráli charitativní vystoupení na boj proti rakovině v Royal Albert Hall. 7. července 2010 zahrál Zak na oslavě sedmdesátin svého otce, předvedl se v písních With a little help from my friends a Give peace a chance společně s Yoko Ono a Jeffem Lynnem. Několikrát také vystoupil jako speciální host skupiny Red Hot Chili Peppers. V letech 2012 a 2013 zůstal Zak nadále věrný skupině Who, se kterou absolvoval turné Quadrophenia and more.