Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

James Alistair Taylor se narodil 21. června 1935 v Runcornu. Po vyučení pracoval v obchodech. Posléze se odstěhoval do Londýna, kde dostal zajímavé místo v supermarketu u Johna Lewise. V Londýně se koncem padesátých let seznámil se svou budoucí manželkou Lesley Gillibrandovou, se kterou strávil celý život.

Vzali se na Štědrý den 1959 v 9.00 hodin v Caxton Hall po měsíční známosti. Lesley vedla dvě klenotnictví, na Regent Street a na Burlington Arcade. Po svatbě se okamžitě vrátila do svého obchodu. Při práci v supermarketu Alistair jednoho dne uklouzl při zdvíhání těžké krabice a poranil si páteř. Osm měsíců byl v sádře a o své zaměstnání přišel. Proto se oba manželé odstěhovali do Liverpoolu, kde bylo levněji. Alistair začal pracovat jako příručí ve firmě dovozců dřeva, ale práce se mu nelíbila a toužil po návratu k prodávání. Začal číst inzeráty v liverpoolském Echu a koncem roku 1960 našel inzerát: "Hledá se mladý muž na místo prodavače v obchodě s gramodeskami v centru města. Obraťte se písemně na pana Briana Epsteina, NEMS Ltd., Whitechapel." Při pohovoru si Brian s Alistairem padli do oka a Brian Epstein mu nabídl místo svého osobního asistenta s nástupním platem 10 liber týdně. Alistair souhlasil. Během několika měsíců pronikl do systému objednávání desek.
9. listopadu 1961 vstoupil Alistair po boku Briana Epsteina do klubu Cavern, kde v té době hrála místní skupina Beatles. Epstein byl na ně zvědavý, protože v poslední době stoupla poptávka po jejich nahrávce My Bonnie. Oba slyšeli posledních asi pět písniček, ale chlapci na pódiu je zaujali natolik, že se Epstein rozhodl dělat jim manažera. Alistair se opětovně rozhodl stát po boku Epsteinovi, kterého zastoupil i při podpisu první smlouvy s Beatles (Epstein smlouvu nikdy osobně nepodepsal).
Osobní a pracovní život Alistaira Taylora byl v 60. letech těsně spjat s osudy Beatles a Briana Epsteina. Vysloužil si přezdívku pan Zařiďto. Jeho pracovní náplní bylo sehnat pro Beatles nebo jejich manažera vše, na co si vzpomněli. Nakupoval ostrovy, auta, domy, letenky, půjčoval peníze, poskytoval svoje ramena k vyplakání. Prožíval s nimi všechno dobré i zlé, jezdil s nimi na turné po boku jejich manažera, prožíval jejich životy jako svůj vlastní, byl svědkem jejich vzestupu i odchodu z koncertních pódií. 27. srpna 1967 objevil mrtvolu Briana Epsteina. Na základě požadavku Johna Lennona se stal generálním ředitelem nové společnosti Apple. Podílel se na vzniku McCartneyho hitu Hello goodbye. Byl prvním posluchačem Paulovy skladby The long and winding road, kterou mu Paul věnoval na jediném exempláři acetátové desky. Viděl totální rozpad Beatles a nemohl nic dělat, ačkoli se snažil se všech sil. Viděl změnu Johna Lennona po jeho seznámení s Yoko Ono, viděl změnu Paula McCartneyho po rozchodu s Jane Asherovou a po svatbě s Lindou Eastmanovou, která ho neměla ráda, protože si až moc rozuměl s jejím Paulem. V roce 1969 byl na čele seznamu propuštěných z firmy Apple, který podepsal nový manažer Allen Klein. Na jeho žádost o vysvětlení vyhazovu mu nikdo z Beatles neodpověděl, ačkoli se Alistair považoval za jejich přítele.
Po propuštění z Apple si Alistair založil vlastní malou manažerskou společnost. Našel malou velšskou zpěvačku, ale neměl dostatek financí, aby se uchytil v branži. Potom pracoval pro Dicka Jamese, který ho jmenoval tiskovým referentem DJM Records. Na tomto místě se podílel na vzestupu Eltona Johna, se kterým se brzy spřátelil. Po odchodu z firmy pracoval krátce pro Saga Records, ale pak uviděl inzerát na místo vedoucího plánovače pro časopisy Morgan Grampian. Pracoval u nich do doby, než se rozhodl odstěhovat z Londýna do Derbyshire, kde s manželkou řídil centrum řemesel a čajovnu. Práce vynášela málo peněz, ale přesto si Taylorovi našetřili na menší domek. Alistair v posledních letech pracoval jako kopáč v továrně nedaleko svého domku, vyráběl obráběcí nože, živil se jako barman a myč nádobí. V roce 1988 vydal knihu vzpomínek Yesterday: The Beatles remembered, kterou napsal společně s Martinem Robertsem.
V posledních letech žil Alistair Taylor z podpory a ze vzpomínek. V 60. letech odmítl nabídku na 2,5 % podílu z Beatles od Briana Epsteina. Podle odhadu, který byl uskutečněn před několika lety, by mu jeho podíl vynesl částku 150 miliónů liber. Místo toho se živil vlastním pódiovým programem vzpomínek na nejslavnější skupinu světa From Cavern to rooftop. Napsal také další knihu vzpomínek A secret history (2001), ke které natočil CD s vlastním vyprávěním. S George Gunbym spolupracoval na vlastní autobiografii Hello goodbye: The story of Mr. Fixit, která vyšla v roce 2002.
Alistair Taylor zemřel ve svém domě v Chesterfieldu 9. června 2004.