Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

Klaus Voormann se narodil na severním předměstí Berlína a vyrůstal v péči rodinných lékařů spolu s pěti bratry. Už od dětství se u něj projevoval talent k umění, zajímal se o klasickou hudbu, obrazy, dobré knihy, historii a lidové zvyky. Rodiče ho dali na studium užitého umění v berlínské Meisterschule für Grafik und Buchgewerbe.

V roce 1957 se Klaus přestěhoval do Hamburku, kde pokračoval ve studiích na Meisterschule of Gestaltung. Ještě před ukončením studia pracoval jako příležitostný reklamní grafik, návrhář a ilustrátor pro módní časopisy, reklamní agentury a umělecká studia. Po několika letech trvalého zaměstnání se rozhodl živit jako nezávislý umělec, což se mu dařilo.
Jednoho dne se potuloval ulicemi Hamburku se svou přítelkyní Astrid Kirchherrovou, když na ulici St. Pauli zaslechl rokenrolovou hudbu vycházející z jednoho klubu. Byla to liverpoolská skupina Rory Storm and the Hurricanes a klub se jmenoval Kaiserkeller. Při návštěvě klubu poprvé uviděl jinou skupinu z Liverpoolu, Beatles, se kterými se postupně spřátelil. V roce 1962 ho George a Ringo pozvali do Londýna a nabídli mu ubytování na Green Street do doby, než se v Británii postaví na vlastní nohy. Klaus jejich nabídku přijal.
Následujícího roku navštívil Hamburk, aby založil svou první hudební skupinu Paddy, Klaus & Gibson. Krátký čas vystupovali v klubu Star, ale Klause lákal Londýn, kam se vrátil v roce 1965. Téhož roku získal cenu Grammy za obal alba Beatles Revolver a stal se členem skupiny Manfred Mann band, kde hrál do roku 1968. Během tohoto období se pravidelně stýkal s členy Beatles, zejména s George Harrisonem a Johnem Lennonem. Často nahrával v hudebním studiu s lidmi jako B.B. King, Jerry Lee Lewis, Harry Nilsson a Carly Simon.
Začátkem sedmdesátých let doprovázel George Harrisona na charitativním koncertu pro Bangladéš, když s ním předtím nahrál album All things must pass. Na koncertě mohl doprovázet takové hvězdy, jako byl Bob Dylan, Ravi Shankar, Eric Clapton a další. Spolupracoval také s Johnem Lennonem, kde vystoupil jako baskytarista skupiny Plastic Ono Band na koncertu v Torontu. Podílel se také na nahrávání několika Lennonových alb.
V roce 1973 se Klaus Voormann přestěhoval do Los Angeles, kde žil do roku 1979. Spolupracoval s několika známými hudebníky: The Band, Van Dyke Parks, Phil Spector, Jim Keltner, Jesse Ed Davis, Ry Cooder, Larry Carlton, Randy Newman, Dr. John.
V roce 1983 se Klaus rozhodl stát hudebním producentem. První skupina, na kterou narazil, byla neznámá německá kapela Trio, kterým nabídl kromě producenta také své služby jako manažer. Jejich hit Da da da byl úspěšný po celém světě a prodalo se ho na pět miliónů kopií. Klaus ale brzy zjistil, že produkování není jeho doménou. V roce 1988 tuto práci opustil.
V roce 1990 začal Klaus pracovat na obrazové knize o začátcích Beatles v Hamburku, kde vzpomínal na Jürgena Vollmera, Astrid Kirchherrovou a ostatní. O dva roky později měl hotovo několik náčrtků. V roce 1995 ho požádal Neil Aspinal z firmy Apple, aby navrhl obraz pro projekt Beatles Anthology. Ve výběrovém řízení se sedmi dalšími umělci Voormann zvítězil a společně se svým přítelem Alfonsem Kieferem vyhotovil konečnou malbu. O rok později uzavřel také svůj projekt Hamburg days, který vyšel v limitovaném nákladu koncem roku 1999.
V současnosti pracuje Klaus Voormann jako reklamní grafik, ale neustále pracuje na sebezdokonalování se v nejrůznějších technikách malování a vyvíjí svůj styl. Co se týká hudby, občas si pustí staré nahrávky Ray Charlese, Lee Dorsey nebo Jacky Wilsona. Někdy se posadí k pianu a přehraje si pro sebe Bacha. Na svých cestách navštívil také Prahu. 17. července 2009 vydal své první album A sideman's journey, na kterém účinkují jeho přátelé Paul McCartney, Ringo Starr, Yusuf Islam, Don Preston, Dr. John, The Manfreds, Jim Keltner, Joe Walsh a další. V roce 2010 byl uveden devadesátiminutový televizní dokument All you need is Klaus.