Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

Patricia Anne Boydová se narodila 17. března 1945 v Hampsteadu. Byla prvním dítětem Boydovy rodiny a brzy za ní následovaly sestry Paula a Helen (známější jako Jenny). Pattie se sestrami vycházela dobře, zvláště s Helen. V 50. letech se rodina přestěhovala do Keni za otcovou prací, ale na konci 50. let se vrátili do Británie. Pattie a její sestra Jenny se v roce 1962 přestěhovali do Londýna, kde si sehnali práci jako modelky. Často cestovali, nejčastěji do New Yorku, Pattie do Paříže za návrhářkou Mary Quantovou. Také se často objevovala v tisku, což vedlo k tomu, že ji jednoho dne oslovil americký režisér Richard Lester.

Lester chtěl s Pattie podepsat smlouvu na reklamu bramborových lupínků Smith's crisps. Pattie by se často objevovala v televizních reklamách a dělala propagační akce v londýnských obchodech. V této době Lester uzavřel smlouvu na natočení filmu o Beatles. Ačkoli by rád viděl Pattie v reklamě, nabídl jí malou roli v prvním filmu s Beatles A hard day's night. Měla hrát školačku jménem Jean. Její scénář byl zkrácen na otázku: "Prisoners?" Objevila se také během písně I should have known better. Pattie se později k této první a poslední filmové roli vyjádřila slovy: "Jsem docela šťastná modelka".
Po několika dnech natáčení se Pattie s dalšími děvčaty odvážila požádat Beatles o autogram, kromě Johna Lennona, kterého se Pattie bála z důvodu, že by se jí posmíval. George Harrison přidal k autogramu pro Pattie sedm polibků, pro její sestru jeden. K jejich prvnímu setkání Pattie později řekla: "George sotva pozdravil. Když jsme začínali natáčet, cítila jsem Georgeovy pohledy a byla jsem trochu vyvedena z míry." George ji pozval na návštěvu do svého přívěsu, ale Pattie byla "počestná, nikoli hloupá". George pochopil a sjednal si s ní opravdovou schůzku. V momentě, kdy to chtěl vzdát, řekla Pattie ano. V té době už měla přítele, ale myslela si, že tato schůzka bude pravděpodobně neškodná a jejich vztah neohrozí. S Georgem vyrazili na večeři a pak se svezli po Londýně. Po několika dalších schůzkách se Pattie s třicetiletým fotografem Ericem Swaynem, se kterým chodila dva roky, rozešla. "Eric byl můj přítel, ale ne dlouho. S Georgem byla velká legrace. Chtěli jsme, aby to zůstalo zábavné a nemluvili jsme o zásnubách a manželství."
George s Pattie po krátké době vyrazili na společnou dovolenou do Irska. Byla to její první zkušenost s beatlemánií, protože se zprávy o dovolené objevily v tisku. Z Irska odjeli 5. května 1964 na Havaj, odkud 20. května odletěli do Los Angeles. Ale novináři je znovu vypátrali. George ji představil novinářům jako svou sestru. Jejich skutečný vztah byl ale brzy odhalen. Pattie začala psát sloupky do časopisů pod titulem Pattiin dopis z Londýna. Začátkem roku 1965 se přestěhovali do vily Kinfauns v Esheru. Fanynky nenáviděly Pattie, protože jim údajně ukradla George. V té době jedinou známou ženou Beatles byla Cynthia Lennonová. Georgeovi fanoušci pronásledovali Pattie, kdykoli šla někam do společnosti, plivali na ni, kopali do ní, mlátili ji a jednou jí dokonce kdosi vyhrožoval vraždou, jestli se nerozejde s Georgem. Když se to George dozvěděl, vyšel jednoho dne před dům a chtěl požádat fanoušky, aby s tím přestali, ale ti na něj jen strnule zírali a neposlouchali ho.
Na vánoce 1965 George požádal Pattie o ruku. "George vystoupil z auta, aby navštívil Briana Epsteina, za deset minut se vrátil a řekl: V pořádku. Brian souhlasil, abychom se v lednu vzali. Můžeme jet. Já jsem řekla: Cože? Netušila jsem, že si mě chceš vzít. Nepožádal jsi mě o ruku. Ale Brian mu dal souhlas a tím bylo všechno v naprostém pořádku. Bylo to fakt skvělé." 21. ledna 1966 se vzali na Epsom Registry office v Surrey. Některé zdroje poukazují na to, že George byl prvním ze skupiny, kdo se ženil z lásky a ne kvůli tomu, že by jeho dívka byla těhotná (jako John a Ringo). Za svědka jim šel Brian Epstein, jediným přihlížejícím ze skupiny byl Paul McCartney. John a Ringo poslali květiny, blahopřání a velmi drahé dary. Oblečení jim navrhla Mary Quantová. Po obřadu odletěli na Barbados, kde se nechali spolu vyfotit pro tisk na pláži. Po návratu do Esheru se připravili na návštěvy. Pattiina sestra byla u nich často, protože George hodně nebýval doma. George nechtěl, aby se Pattie kvůli němu vzdala své kariéry modelky. Na její poslední fotografii pro Vogue je se svou sestrou Jenny. Potom se pokoušela pomáhat chudým, ale tisk z toho udělal velkou aféru. Pattie byla přinucena stát se standartní manželkou a vzdát se jakékoli kariéry.
V 60. letech se v Londýně objevil nový kulturní směr vyznávající volnou lásku a drogy. Pattie, stejně jako mnoho lidí z módy, brzy držela v ruce sklenici vína s LSD, marihuanou nebo heroinem. První zkušenost s LSD měla v roce 1964. Cynthia Lennonová na to vzpomínala: "Pamatuji si, jak jsme (Lennonovi a Harrisonovi) vstoupili do toho bytu. Na krbové římse ležely čtyři kostky cukru. Měli jsme v sobě dobrou večeři a mnoho vína. Když jsme dostali kávu, každý dostal do hrnku jednu kostku toho cukru. Bylo to jako v hororovém filmu. Místnost se zdála větší a větší. Náš hostitel se proměnil v démona. Byli jsme zděšení. Věděli jsme, že se děje něco nedobrého a museli jsme se dostat z toho domu. Ale ten muž nám řekl, že teď nemůžeme odejít. Nějak jsme utekli v Georgeově autě, ale on nás dohonil taxíkem. Byl jako ďábel. Zkoušeli jsme dojet k nějakému klubu, myslím, že to byl Speakeasy. Zdálo se nám, že se každý zbláznil. Patti chtěla vystoupit a rozbít všechny výlohy na Regent Street. Pak jsme se otočili a jeli směrem k Esheru. Bůhví jak jsme se tam dostali. John křičel a mlátil hlavou do zdi. Já jsem si myslela, že jsem nemocná. Zkoušela jsem usnout, ale nemohla jsem. Byla to noční můra, která nešla zastavit. Nikdo z nás se z toho nedostal dříve než po třech dnech." Časem se Pattiina spotřeba drog zvyšovala a získávala hlavní místo v jejím životě.
Když v roce 1966 poprvé odjeli do Indie, byli touto zemí uchváceni. Přítel jim pak jednoho dne sdělil, že je v Británii na návštěvě Maharishi Mahesh a Pattie uznala, že je dobrý nápad ho navštívit. Řekla o tom Georgeovi a většině Beatles a společně za ním jeli. Indický duchovní ji zaujal. Životopisci Beatles se dnes shodují v tom, že právě Pattie byla tou, která přesvědčila ostatní k následování Maharishiho. Navíc George se zamiloval do Indie a byl duševně naladěn. Z Indie se však všichni vrátili rozladěni a podvedeni.
12. března 1969, ve stejný den, kdy se brali Paul a Linda, šla Pattie otevřít dveře Kinfaunsu a našla policejního seržanta Normana Pilchera, který držel v ruce povolení k domovní prohlídce pro podezření z přechovávání drog. Policie prohledala dům a obvinila Harrisonovy z držení marihuany. Po složení kauce byli propuštěni. Harrisonovi přiznali vinu a tvrdili, že nevěděli o tom, že by měli doma drogy. Shodou okolností byl za několik let seržant Pilcher obviněn z nelegálního pěstování marihuany. Nebyl to jejich první styk s policií. Začátkem roku 1967 byli už jednou zapleteni do tahanice kolem drog, když policie udělala prohlídku v domě jejich přítele Keith Richardse z Rolling Stones. Oba právě byli spolu s Mickem Jaggerem, Marianne Faithful a dalšími u něj na návštěvě. Samozřejmě na stole ležel heroin a LSD. Právník skupiny Beatles David Jacobs a jejich manažer Brian Epstein ale všechno urovnali. V roce 1969 ale už byl Jacobs i Epstein mrtví.
V té době začal být George Harrison nevěrný. V souvislosti s užíváním drog a obrácením se k náboženství se oddaloval od Pattie. Jejich manželství se začalo rozpadat. Ve stejný čas se George spřátelil s Ericem Claptonem. Pracovali spolu na skladbě While my guitar gently weeps a stali se přáteli. Clapton trávil s Harrisonovými mnoho času. Pattie s ním často flirtovala a není se čemu divit, že se Eric do ní brzy zamiloval. Dal jí jednu podmínku, buď drogy nebo on, a Pattie ze vztahu vycouvala. Její odmítnutí a smrt Ericova přítele Jimi Hendrixe způsobilo Claptonův čtyřletý pád do depresí a drog. "Eric mi ukázal balíček heroinu a řekl: Buď odejdeš se mnou nebo si to vezmu. Zděsila jsem se. Vzala jsem mu to a zkoušela to zahodit, ale on mi to vytrhl. Nejdříve jsem se cítila vinna. Potom jsem se zlobila, že to bylo nerozumné vinit se z něčeho, co by stejně udělal. Bylo to sobecké a destruktivní."
Eric Clapton hrál v Derek and the Dominoes. Jedna jejich populární píseň, Layla, byla o Pattie. Název převzal Eric z díla The story of Layla and Manjun, které pojednávalo o Manjunově vytrvalé lásce k ženě, kterou nemohl mít, Layle. Zatímco Clapton žil v ústraní, Pattie řešila svoje problémy. Podezřívala George, že ji podvádí, ale důkaz získala až během jednoho večírku u Starkeyových. Harrison se přiznal, že měl něco s Maureen. Ringo nic netušil. Rozčarovaná Pattie se vrátila k modelingu a začala chodit s kytaristou Rolling Stones Ronem Woodem.
Svatba Pattie a Erica Claptona V roce 1972 se Pattie téměř ocitla v náručí smrti. George Harrison totiž miloval závodní automobily a rád jezdil rychle. Když havarovali, Pattie utrpěla těžká poranění, včetně několika zlomených žeber. Několik týdnů strávila v nemocnici a potom na rehabilitaci. Když se jí vrátila síla, rozhodla se rozejít s Harrisonem. Eric Clapton ji často zval na různé večírky. Jednoho večera, když se George s Ericem ocitli sami, Eric prostě řekl: "Zamiloval jsem se do tvé ženy." George mu odpověděl: "Fajn, vem si ji a já si vezmu tvoji přítelkyni." Pattie byla šokována, že se Eric odvážil všechno prozradit a že George k ní nic necítí, a okamžitě odešla. Bylo jenom otázkou času, kdy odejde od George.
Jednoho večera v roce 1974 se George pokusil ještě jednou urovnat svoje manželství s Pattie, ale bylo příliš pozdě. Pattie odletěla do Los Angeles za svou sestrou Jenny a jejím manželem Mickem Fleetwoodem. Zakrátko navštívila v Miami Erica Claptona, který nakonec získal ženu svých snů. Harrisonovi byli rozvedeni 9. června 1977.
27. března 1979 se v kostele v Tucsonu Pattie provdala za Erica Claptona. Na svatbě byli přítomni pouze členové z jeho skupiny Roger Forrester (cestovní manažer), Chris O'Dell, Alphi O'Leary (ochranka), Nigel Carroll (přítel Pattiiny sestry Pauly), Rob a Myel Fraboniovi. Následující večer jí Eric na koncertě v Tucsonu věnoval píseň Wonderful tonight. Pattie ho doprovázela na jeho turné z Tucsonu (28. března) do Los Angeles (14. dubna). Pak ji poslal domů do Hurtwoodu. Opravdová oslava se konala až 19. května po návratu z turné do Británie na večírku, kde byli přítomni také Paul McCartney, Ringo Starr, Denny Laine, Mick Jagger a další. 25. května byl ale Eric zpátky na turné v Americe a Pattie zůstala sama doma, což se stalo zvykem.
Eric Clapton trpěl silnou závislostí na alkoholu a musel se jít léčit. Pro Pattie to byla tvrdá zkouška jejich vztahu. V roce 1985 měla všeho dost. Zjistila, že Clapton má dvě děti s jinými ženami. Sama nemohla mít děti a tento důvod vedl k rozpadu jejich manželství v roce 1989. Následující čtyři roky strávila psychoterapií. Během léčby se zkoušela uchytit jako profesionální fotografka. Zapojila se do práce v charitě. V roce 1991 pomáhala Barbaře Bachové se založením telefonické linky SHARP pro narkomany a alkoholiky. Ve stejném roce se setkala s Rodem Westonem, který jí začal dělat na další roky společnost. Pattie je přítelkyní Micka Jaggera a Keithe Richardse a často se objevuje ve vybraných londýnských kruzích. Těchto kontaktů využila pro uskutečnění dobročinného koncertu Jools Hollanda a jeho orchestru. Ačkoliv má velké zkušenosti s alkoholem a drogami, říká: "Je to neuvěřitelné, že jsme stále naživu." Kolekci svých fotografií pod názvem Očima Múzy - společné dny s Harrisonem a Claptonem představila Pattie Boydová 15. října 2009 v pražské galerii Dea Orh.