Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

Olivia Trinidad Arias se narodila 18. května 1948 v Mexico City. Její otec Zeke Arias pracoval v chemické čistírně a matka Mary Louise byla švadlenou. Olivia má pět sourozenců: bratry Petera, Rona a Gilberta a sestry Lindu a Louise.

Veškeré své vzdělání absolvovala Olivia ve Spojených státech; po maturitě na kalifornské Hawthorne High School (kterou navštěvovali rovněž čtyři členové Beach Boys) v roce 1965 se rozhodla zůstat v Los Angeles, kde si našla práci v obchodním oddělení společnosti A & M Records. Později začala pracovat jako sekretářka v Harrisonových Dark Horse Records (které měla pod svými křídly právě A & M).

Bylo to právě zde, kde se poprvé setkala se svým budoucím manželem Georgem. George s ní několikrát pracovně byl v telefonickém kontaktu a poté, co se seznámili i osobně, si George uvědomil, že se o Olivii začíná více zajímat. Věta o tom, že ji má přítel nejprve "prověřit", byla údajně míněna pouze jako vtip a rozhodně tedy nepatří jako faktická informace do Georgeova životopisu. Na podzim roku 1974 George Olivii požádal, aby jej doprovázela na turné po Severní Americe.

George a Olivia spolu krátce žili v Georgeově losangeleském domku v Beverly Hills, kde byl i bazén a tenisový kurt. Chvíli také strávili u Ringa a jeho tehdejší přítelkyně Nancy Andrews, ale Olivii se brzy začal zajídat rozhazovačný životní styl Los Angeles a dvojice se vrátila natrvalo do Friar Parku. Další útočiště oproti rušným Beverly Hills nalezli na Havaji.

Během roku 1976 George onemocněl žloutenkou a byla to právě Olivia, která jej donutila navštívit lékaře a později jej nasměrovala na specialistu jménem Dr. Zion Yu.

Georgeovo první manželství s Patti Boyd bylo oficiálně rozvedeno v červnu 1977 a zamilovaná dvojice naplánovala svou svatbu na květen 1978. Z důvodu úmrtí Georgeova otce v tomto měsíci byl ovšem sňatek odložen. Měsíc před naplánovaným termínem se 1. srpna narodil Dhani Harrison a rodinka odjela na krátkou dovolenou na zotavenou.

2. září 1978 byli Olivia a George oddáni na matrice městského úřadu v Henley-on-Thames. Přítomni byli Oliviini rodiče. Pět dní po obřadu byl sňatek oznámen veřejnosti a Harrisonovi odletěli na líbánky do Tuniska. (George se do Tuniska vrátil ještě 20. října téhož roku kvůli natáčení své role v Monty Pythonově Životě Briana.)

Několik dalších let strávila Olivia v ústraní, starala se o Dhaniho, jen občas byla vidět na rozličných dobročinných akcích. 14. června 1986 se spolu s Mary Hopkin postavily do čela 250 demonstrantů, kteří protestovali proti zrušení kina The Regal, jediného v Henley, a jeho přeměně na supermarket. Ani George nezůstal pozadu a lokální noviny uveřejnily jeho článek pranýřující záměr městské rady. (V současné době kino stále stojí, je v provozu a po supermarketu není ani památky!)

S pádem Ceaušeskova režimu v Rumunsku na podzim 1989 se na svět dostaly záběry trpících dětí v rumunských sirotčincích. Olivia odcestovala do Rumunska s úmyslem prozkoumat situaci a také zjistit, jak by mohly být ve prospěch těchto sirotků nejlépe využity finanční dary, které poskytla společnost Apple a také Elton John. "Bylo to jako útok na mé svědomí! Jela jsem do Rumunska a byla jsem z toho ohromená, zdeptaná a šokovaná. Viděla jsem děti, které už neplakaly, protože na jejich pláč nikdo nereagoval. Viděla jsem děti starší tří let, které neuměly mluvit, jednoduše proto, že na ně nikdo nemluvil. Viděla jsem desítky dětí, jak se tísní u jediného umyvadla."

Jako důsledek své návštěvy založila Olivia nadaci Romanian Child Appeal za účelem pomoci sirotkům a odloženým a nemocným dětem a za přispění Barbary Starkey, Lindy McCartney, Yoko Ono, Eltona Johna a především nevídané podpory britské veřejnosti za šest týdnů shromáždila na nově zřízený "Účet ničích dětí" jeden milion liber. V květnu 1990 pak nadace Romanian Child Appeal, jíž se dostalo statutu oficiálně uznané charitativní organizace, odeslala do Bukurešti první konvoj se základními potravinami, léky, pračkami, vanami, záchody a umyvadly spolu s dobrovolníky, kteří se oddali myšlence spravit zničené sirotčince i dětské duše. Jako výraz podpory bylo vydáno i benefiční album Nobody's Child: A Romanian Child Appeal s dříve dosud nevydanými nahrávkami Traveling Wilburys, Eltona Johna, Erika Claptona či Davea Stewarta. To za první rok prodeje vydělalo nadaci půl milionu dolarů. Snaha Harrisonových adoptovat neslyšícího rumunského chlapečka Vasila Gammana ovšem přišla kvůli nepřízni úřadů zcela vniveč. V současné době je hlavním úkolem Romanian Child Appeal pomáhat zejména dětem a mladým lidem nakaženým virem HIV.

30. prosince 1999 Olivia obětavým zásahem zachránila život svého manžela, když jej ve Friar Parku napadl nožem Michael Abram. Útočníka zdolala pohrabáčem a starožitnou stolní lampou, přestože i ona utrpěla menší řezná poranění: "George měl ošklivé bodné rány, ale když viděl, že se Abram sápe po mně, sebral veškerou sílu, vyskočil a začal se s ním znovu prát. Takže zachránil život i on mně. Byla to ale příšerná zkušenost. Kéž by ji mělo co nejméně lidí."

Během Georgeovy rekonvalescence v roce 2000 a v příštím roce během léčby jeho pokročilého nádorového onemocnění obrátila svou mysl jediným směrem a k jedinému cíli: pečovat s Dhanim o George. "George se už dávno oddal Bohu, takže se svou nemocí netrápil. Prostě žil dál, pořád třeba chodil na Velké ceny F1. Samozřejmě nikdo není rád nemocný, nikdo není rád v nepohodě. Jednou mi řekl: 'Člověk nemůže začít obracet svou mysl k Bohu až ve své poslední hodince. Musíš to dělat celý život. Tohle uvědomování si Boha není nic automatického, musíš na tom pracovat.'"

Po Georgeově úmrtí 29. listopadu 2001 se Olivia stala spolu s Dhanim správkyní Georgeovy pozůstalosti. Veškerá prozatím uskutečněná remasterovaná vydání Harrisonových sólových desek, z nichž samotný George stihl připravit pouze All Things Must Pass, jsou i díky její pečlivosti prací odvedenou na opravdu excelentní úrovni. S Dhanim se podílí na veškerých oficiálních akcích spojených s Georgeovou osobou. Nejvýraznějším počinem bylo uspořádání Koncertu pro George v listopadu 2002, přičemž veškeré výdělky spojené s touto akcí, CD, DVD i knihou, byly nasměrovány na Georgeovu charitativní Material World Foundation.

V roce 2004 se Olivia vydala na soukromou "vzpomínkovou cestu" do Indie. Za svým Georgem, s nímž je stále v kontaktu - už jen pro to, že stále nosí snubní prsten.

V červnu 2009 se Olivia objevila na tiskové konferenci k uvedení počítačové hry The Beatles: Rock band. Spolupracovala s režisérem Martinem Scorsesem a koprodukovala dokumentární film George Harrison: Living in the material world, který byl uveden v roce 2010 na festivalu Cannes. O rok později pracovala na stejnojmenné knize.

(OHNOTHIMAGEN)