Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

Astrid Kirchherrová se narodila 20. května 1938 v Hamburku. Od dětství byla chytrou a nápaditou dívkou (navrhla a ušila si šaty), v roce 1957 začala studovat Meisterschule für mode, textil graphik und werbung, od roku 1960 se věnovala fotografování. O rok dříve se stala asistentkou Reinhardta Wolfa, fotografa hamburských časopisů, který rozeznal její talent pro uměleckou fotografii.

Právě když Astrid končila studia, setkala se s Beatles. Seznámil je její přítel Klaus Voorman. Jednoho večera cestou z kina domů zaslechl Klaus hlučnou hudbu vycházející z klubu Kaiserkeller. Vstoupil a spatřil liverpoolskou skupinu Rory Storm and the Hurricanes. Jejich hudba ho zaujala. Za několik dnů přivedl do klubu Astrid. I jí se hudba zalíbila a požádala skupinu Beatles, jestli by je nemohla vyfotografovat. Ti byli nadšeni, protože je dosud žádný profesionální fotograf neoslovil. Ačkoli byli všichni fotogeničtí, byl to Stuart Sutcliffe, do kterého se Astrid zamilovala. Za několik týdnů se Stu přestěhoval k Astrid. "Beatles byli oblečeni jako tvrdí hoši, měli špičaté boty, jaké jsme v Hamburku nikdy předtím neviděli. Byli jsme fascinováni stejně tak, jako oni námi. A jejich těsné kalhoty a bundy. Neměli mnoho oblečení. A jejich vlasy vyčesané nahoru."
Právě účes měl být tím, co se na Beatles mělo brzy změnit. Astrid ostříhala a učesala Stuartovy vlasy, jak je nosili 'exis', jak John Lennon a ostatní nazývali Astrid a její přátele. Když se před nimi Stuart poprvé takto objevil, John se zkroutil v křečích. Dalším, kdo si nechal upravit účes, byl George Harrison. John s Paulem se přidali později, po návštěvě Juergena Vollmera v Paříži. Jejich slavný účes byl vytvořen.
5. prosince 1960 byl George Harrison vykázán z Hamburku pro neplnoletost. Znamenalo to konec čtyřměsíčního angažmá Beatles. Znamenalo to také rozchod skupiny se Stuartem Sutcliffem, který se zasnoubil s Astrid a pokračoval ve studiu umění v Hamburku. S ostatními členy skupiny udržovali písemný kontakt a na vánoce 1961 oba navštívili Liverpool. Každý si tehdy myslel, že je Stu nemocný. Ten trpěl silnými bolestmi hlavy, kvůli kterým jednou ve škole i omdlel. Astrid rozhodla, že bude lepší, když zůstane v posteli nebo v ateliéru, a zůstala mu nablízku. Rentgen u domácího lékaře Kirchherrových nic neodhalil. 10. dubna 1962 Astrid volala její matka, že Stuart musí okamžitě do nemocnice. "Zemřel cestou v mé náruči. Byla to pro mě těžká ztráta, a pro každého, kdo ho znal, protože byl neobyčejně nadaný."
Po Stuartově srmti upadla Astrid na několik měsíců do hlubokých depresí. John Lennon ji často utěšoval. "John mi říkal, bych šla dál, tvořila, myslela, žila nebo zemřela, přestala sedět doma. To mi nikdy Stuarta nepřivede zpátky." V roce 1964 začala Astrid pracovat jako nezávislá fotografka. Při jedné příležitosti fotografovala Beatles pro německý časopis Stern během natáčení filmu A hard day's night. Dělala také fotografie pro obal alba George Harrisona Wonderwall music. Ale postupem času byla Astrid fotografováním unavena. "Každý časopis a noviny po mě chtěli, abych zase fotila Beatles. Nechtěli nic jiného. Nakonec jsem to vzdala. Od roku 1967 jsem fotila jen zřídka."
V šedesátých letech se objevily Astrid a Beatles všude. I dnes jsou považovány za cennou dokumentaci ranných let skupiny. I když Astrid nikdy nedala povolení k jejich masivnímu zveřejnění. Proto její finanční situace nebyla tak dobrá, jak by mohla být. "Nejsem obchodník, nejsem organizovaná. Nikdy jsem se nestarala o mé negativy." Až Ulf Kruger, skladatel a producent, se úspěšně pokusil najít všechny její fotografie a negativy a opatřil je autorským právem. Odhadem přišla Astrid o 0,5 miliónu liber. Astrid mnoho fotografovala a dodnes jsou pořádány výstavy jejích fotografií v mnoha městech, včetně Londýna, Tokia a New Yorku.
V polovině 80. let se Astrid podílela na přípravě filmu Backbeat, který pojednává o začátcích Beatles se zaměřením na dění kolem Stuarta Sutcliffa. Film se objevil v kinech v roce 1994, Stuarta představuje Stephen Dorff a Astrid herečka Sheryl Lee. Podle Astrid obsahuje Backbeat mnoho emocí. "Když jesm poprvé viděla Stephena Dorffa, byl to šok. Spatřila jsem dávný stín a na rukou jsem měla husí kůži. Jak mluvil, jak kouřil, jeho gesta, přesně jako Stu. Zapůsobil na mě."
Dnes žije Astrid v Hamburku. Dvakrát se provdala, ale nemá žádné děti. Pokud se týče manželství, Astrid říká: "Od setkání se Stuartem jsem asi až moc kritická. Byl bystrý a nadaný. Možná mě zkazil." Není rozhodnuta, co chce v budoucnosti ještě dokázat: "Udělala jsem ve svém životě tolik věcí, že nemohu udělat závěť." Vzpomínky na Stuarta a Beatles jsou stále s ní, protože "oni byli moje mládí".