Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

Cynthia Powellová se narodila 10. září 1939 v Blackpoolu. Za války byla spolu s matkou a dvěma bratry, Tonym a Charlesem, evakuována z Liverpoolu. Vrátili se do Hoylake, kde Cynthia strávila své dětství. Johna Lennona potkala na liverpoolské umělecké škole. Byla to láska na první pohled: John Lennon byl pro Cynthii ideálem drsného hocha.

Cynthia se do Lennona zamilovala. Jediné, co měli oba společně, byl špatný zrak. Jednou na školním večírku v roce 1958 ji John požádal o tanec, ale Cynthia odmítla s odůvodněním, že je již zadána. John jí odpověděl: "Neptal jsem se tě, jestli si mě vezmeš!" Po večírku šli všichni do místní hospůdky a John s Cynthií se dali do rozhovoru. Od toho dne je nikdo neviděl jinak, než spolu. John často Cyn využíval: od školních úkolů po půjčování štětců a peněz. Na Johnovu žádost si zkrátila sukně, sehnala síťované punčochu a změnila účes podle Brigitte Bardotové.
Zanedlouho dostal jejich vztah velkou ránu. Beatles získali angažmá v Hamburku. Přes Johnovy pletky s hamburskými ženami se ale vše vrátilo do starých kolejí. Cynthia byla do Johna bláznivě zamilovaná a chtěla si ho vzít, ale Lennon svatbu odmítal do té doby, kdy se ukázalo, že Cynthia je v jiném stavu. Ačkoli nečekala nijak romantické návrhy, John jí řekl: "Předpokládám, že bychom se měli vzít." Svatba se uskutečnila 24. srpna 1962, za svědka jim šel Brian Epstein Cynthiin bratr Tony. Obřadu se zúčastnila také Cynthiina sestřenice Margery, George Harrison a Paul McCartney.
8. dubna 1963 se po osmačtyřicetihodinovém porodu v 7:45 hodin narodil John Charles Julian Lennon. John byl na turné s Beatles a svého syna viděl o týden později. Cyn se po porodu přestěhovala ke své matce do Hoylake, která se mezitím vrátila z Kanady, John zůstal v Londýně a svého syna viděl díky neustálým koncertům a nahrávání velmi zřídka. Na naléhání Briana Epsteina bylo Johnovo manželství drženo v tajnosti, aby neodvrátili přízeň fanoušků. Ale bylo to téměř nemožné. Davy fanoušků brzy našly dům Powellových, v místním obchodě vyfotili na nákupech Cynthii s Julianem a fotografie se objevila v tisku. Cyn byla nucena přiznat, že je Johnovou manželkou, ale aby Johnovi neublížila, zalhala, že se brali před osmnácti měsíci, aby Julian byl zrozen z manželského svazku. Beatles byli zrovna na prvním turné po Americe. Pro Cynthii nastalo období neustálého stěhování: z liverpoolského Hoylake do do londýnské Emperor's gate a koncem července 1964 do Kenwoodu.
Lennonovo manželství se pomalu hroutilo. John si začal pohrávat s LSD, s čímž Cyn nesouhlasila. Jejich první setkání s drogou se uskutečnilo na večeři u zubaře George Harrisona, které se zúčastnili George s Pattií a John s Cyn. Georgeův zubař jim nabídl drogu v šálcích čaje a řekl jim o tom až po vypití. Johna zachvátila představa, že zubař by se je mohl pokusit zlákat k nějaké orgii a tak raději okamžitě odešli. Ale droga už účinkovala a George nemohl řídit. Pattie neustále opakovala: "Vystupme a pojďme rozbíjet výlohy!" John a George brzy začali s drogou znovu experimentovat, pro Cynthii to byl otřesný zážitek.
Koncem roku 1966 se John Lennon setkal s avantgardní umělkyní Yoko Ono. Ačkoli Yoko zpočátku tíhla spíše k Paulovi, brzy se zabydlela u Johna. Sháněla peníze na podporu své kariéry, ale zakrátko se do sebe zamilovali. Cynthia o přítomnosti Yoko věděla a Johna podezírala, že je do ní zamilován, i když to zdatně zapíral.
26. srpna 1967 Beatles a jejich manželky vyrazili do Indie na pobyt u Maharishi Maheshe. Na nádraží si policisté spletli Cynthii s fanynkou skupiny. John naštěstí zjistil, že mu kromě jeho zavazadel chybí ještě něco a začal se po Cynthii shánět. Vlak se ale rozjížděl a Cyn zůstala stál na nástupišti. Po návratu z Rishikeshe Cynthia propadla depresím, protože odhalila Johnův vztah s Yoko Ono. Její přátelé Magic Alex a Jenny Boydová ji vzali na dovolenou na venkov. Po návratu do Kenwoodu Cyn objevila odemčené dveře a zavolala, že je už doma. Když vstoupila do haly, přivítala ji Yoko oblečená v jejím županu, vedle ní seděl ve svém županu John. Cynthia byla v šoku. Magic Alex a Jenny jí půjčili svůj londýnský byt, aby měla kde bydlet. Vyzpovídala se Alexovi a nakonec skončili ve společné posteli. Za tři dny se vrátila k Johnovi a požádala ho o vysvětlení. Lennon vše popřel a tvrdil jí, že jejich vztah je pouze intelektuální. Cynthia přesto cítila, že je to konec jejich manželství.
S Julianem odjela na dovolenou, John se začal na veřejnosti objevovat s Yoko. V Itálii Cyn potkala Roberta Bassaniniho, se kterým se znala už od dřívějška. Po návratu z dovolené ji Magic Alex informoval, že John chce podat žádost o rozvod z důvodu cizoložství Cynthie a Bassaniniho, a plánuje svatbu s Yoko Ono. To by znamenalo, že John dostane do péče Juliana a Cynthia se bude muset vrátit zpět k rodičům do Hoylake. Pokoušela se s Johnem setkat, ale Lennon jejich rozhovor odmítal. Našla ho až doma v Kenwoodu, kde se jí John přiznal, že ji celou dobu podváděl. Vysvětlil jí, že si nesmí poškodit svou pověst, proto bude muset vinu vzít na sebe ona.
Jejich další setkání už proběhlo za asistence právníků. Dohodli se na odstupném 75 tisíc liber a John prohlásil, že Cynthia by si za všechno, co pro něho udělala, zasloužila mnohem víc. V září Yoko otěhotněla a Cynthia Johna žalovala z důvodu prokázaného cizoložství. Dostala 100 tisíc liber a 2400 liber podpory pro Juliana. Rozvodové stání proběhlo 8. listopadu 1968.
Po rozvodu se všichni členové Beatles Cynthii vyhýbali. Obávali se možných následků Johnova hněvu, kdyby prokázali soucit. Ke svému překvapení ji navštívil v jejím novém domě v Kensingtonu jako první Paul McCartney. Přinesl jí růži a pokoušel se ji rozptýlit. Byl jediným ze skupiny, kdo se jí snažil pomoci. Aby jí utěšil v těžké situaci, napsal pro Juliana písničku Hey Jude.
31. července 1970 se Cynthia provdala za Roberta Bassaniniho. Vedli spolu v Londýně restauraci, ale manželství vydrželo jen čtyři roky. Později v Severním Walesu potkala Johna Twista, za kterého se provdala v roce 1978, ale ani toto manželství neskončilo dobře a po dvou letech se rozešli. V dubnu 1978 vydala Cynthia knihu vzpomínek A twist of Lennon. Po Johnově smrti se Cyn vrátila k příjmení Lennonová. Julian se v autoškole seznámil s Jimem Christie, který vyučoval jízdě na motocyklech, a představil ho Cynthii. Od roku 1982 žijí s Jimem společně, ale nevzali se. Společně si otevřeli na krátkou dobu restauraci Bunter's na ostrově Man. V roce 1994 začal její životní příběh vycházet jako čtení na pokračování v časopise Hello! V lednu 1995 debutovala nahrávkou Those were the days. O rok později se s Jimem odstěhovala do Dorsetu a později do Francie. Jejich přátelství skončilo v roce 1998. Během června a července 1999 uspořádala londýnská galerie KDK výstavu jejích prací, která se v srpnu přemístila do Liverpoolu.
V roce 2002 se Cynthia seznámila s majitelem nočního klubu Noelem Charlesem, se kterým žila až do jeho smrti v březnu 2013. V roce 2005 publikovala další životopis nazvaný John. O rok později se zúčastnila premiéry představení Love v Cirque de Soleil. Nechyběla ani na slavnostním otevření nové expozice liverpoolského muzea The Beatles Story v roce 2009 a společně s Pattií Boydovou otevírala centrum umění v arménském Jerevanu. 30. září 2010 uvedla v New Yorku výstavu svých fotografií a 9. října se zúčastnila oslav sedmdesátin Johna Lennona.