Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

Brian Samuel Epstein se narodil 19. září 1934 v Liverpoolu Harrymu a Malka Epsteinovým v soukromé porodnici na Rodney Street 4 v Liverpoolu. Jeho otec nazýval svou ženu "Queenie", protože Malka znamená v hebrejštině královna. Rodina žila v luxusní čtvrti Childwall na Queens Drive 9. Kromě továrny na nábytek v Sheffieldu a řady obchodů s nábytkem vlastnila rodina Epsteinových hudební obchody The North End Road music stores. Později síť obchodů rozšířili a přejmenovali na NEMS.

V roce 1939 se rodina Epsteinových krátce přestěhovala do Prestatynu v severním Walesu. V šesti letech bydlel Brian v Southportu, v bezpečí před německými bombami. Mladý Brian navštěvoval několik středních a vysokých škol v různých koutech Anglie, ale nemohl zapadnout do kolektivu. Nebyl sportovně nadán, pocházel z bohaté židovské rodiny a ve světě chlapců byl označován frajerem pro své stále čisté šaty a upravený vzhled. V deseti letech byl vyloučen z Liverpool College kvůli nemravným kresbičkám. Poté navštěvoval školu Wellesley v Aigburthu. Dva roky strávil také na židovské škole ve Frantu. Když začal v roce 1950 pracovat v rodinném obchodě s nábytkem na Walton Road v Liverpoolu, zjistil, že je rozený obchodník. Po dvou letech učení nastoupil k dvouleté službě v britské armádě, kde skončil jako písař v proviantním skladu v londýnském Regents Parku. Protože se vydával za důstojníka, skončil na ošetřovně, kde ho vojenští lékaři uznali neschopným další vojenské služby a po deseti měsících odešel do civilu. Jeho matka se dozvěděla, že ho propustili kvůli homosexualitě. V roce 1954 rozšířila NEMS sortiment na gramofonové desky a otec svěřil Brianovi oddělení nových desek v Hoylake. Brian se krátce zkoušel prosadit také jako divadelní herec, ale pak ho plně zaměstnala práce na rozšiřování sítě obchodů NEMS.
Brian Epstein se zajímal o liverpoolskou hudební scénu a díky tomu, že v obchodě prodával hudební magazín Mersey Beat, byl pravděpodobně dobře informován. S vydavatelem časopisu Billem Harrym se dohodli na vydávání krátkých článků. Brianův první sloupek vyšel ve třetím čísle 3. srpna 1961. Legenda praví, že Brian Epstein pomáhal v obchodě Whitechapel NEMS, když 28. října 1961 do něj vstoupil zákazník Raymond Jones a sháněl nahrávku My Bonnie od skupiny Beatles. Nahrávku Brian neměl na skladě, a tak začal shánět podrobnosti o skupině. Proti této legendě hovoří to, že v Mersey Beatu se o Beatles několikrát psalo a Brian je musel znát )na obalu čísla z 20. července 1961 byl tučný nápis "Beatles podepisují nahrávací smlouvu!" a uvnitř čísla podrobný článek). Pravděpodobně Bill Harry byl tím, kdo Brianovi sdělil, že může skupinu vidět v klubu Cavern. Ironické je, že klub byl za rohem ulice, kde se nacházel obchod Whitechapel NEMS. Brian neváhal a ve čtvrtek 9. listopadu 1961 klub navštívil za doprovodu asistenta Alistaira Taylora. K rozhodnutí, že se stane manažerem Beatles, dospěl Brian Epstein 10. prosince 1961. První smlouva byla uzavřena na pět let a podepsána v domě Pete Besta 24. ledna 1962 Alistairem Taylorem, Epsteinovým asistentem. Brian měl nárok na 25 % z jejich honorářů.
Brian Epstein výrazně změnil Beatles: začali se chovat profesionálně, na pódiu přestali kouřit a jíst, začali se jinak oblékat. Po několika pokusech zajistit skupině nahrávací smlouvu u firem EMI a Decca uzavřel v červnu 1962 smlouvu s pobočkou EMI Parlophone, kterou vedl George Martin. Po vydání prvního singlu Love me do poslal Brian Epstein rodinu a přátele do ulic, aby se ptali v obchodech na nahrávku. Po úspěchu Beatles se začal Brian starat o další umělce, včetně Gerry and the Pacemakers, Cilla Black, Fourmost, Big three, Remo four a Tommy Quicklyho. Zorganizoval "invazi" Beatles do Ameriky a otevřel tak cestu dalším britským skupinám. Věnoval se převážně Beatles: kontroloval novinové články, reklamu, zahájil jejich filmovou kariéru.
Po hrdinské cestě na východ v roce 1966 se Brian a Beatles rozhodli skončit s cestováním. Beatles se stali studiovou skupinou a jejich popularita byla taková, že nepotřebovali téměř žádnou reklamu. Brian Epstein měl najednou spoustu volného času a začal se stahovat do svého osamělého světa. Zahanben svou homosexualitou, začal užívat drogy a alkohol. Napsal své paměti, které vyšly pod názvem A cellar full of noise. V neděli 27. srpna 1967, tři měsíce po vydání alba Sgt. Pepper's lonely hearts club band, byl dvaatřicetiletý Brian Epstein nalezen ve své vile na Chapel Street mrtvý. Důvodem bylo předávkování barbituráty. Jeho tělo je pohřbeno na liverpoolském židovském hřbitově v Aintree, sekce A, hrob H12. John Lennon později prohlásil, že Beatles zemřeli společně s Brianem Epsteinem.
Brianova matka Queenie, jejíž manžel zemřel ve stejné době jako Brian, žila do své smrti v malé vilce v Liverpoolu. Nedaleko bydlel Brianův bratr Clive, který prodal společnost Nemperor holdings, vzniklou z NEMS, a pokračuje v kariéře obchodníka.