Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

George Martin se narodil 3. ledna 1926 v severním Londýně v Nuswell Hill. Jeho otec, povoláním vlakový průvodčí, byl těžce postižen v období krize a obživu rodiny zajišťoval prodejem novin v nejchudších londýnských ulicích. V osmi letech se George začal velmi zajímat o hru na piano, ale již po několika lekcích a sporu jeho matky s učitelem George cvičení ukončil. Ve svých šestnácti hrával jednou až dvakrát týdně v tanečních klubech se skupinou nazývanou Four Tour Tellers. Hrávali tehdejší líbivé standarty jako The good night walty nebo The way you look tonight.

Na počátku války George nastoupil k námořním ozbrojeným silám, kde docílil hodnosti poručíka. Z Královských armádních sil byl propuštěn začátkem roku 1947 domů, nyní do Bromley v Kentu. Protože si vysloužil státní roční příspěvek ve výši 160 liber, začal navštěvovat hudební školu Guildhall v Londýně. V listopadu roku 1947 se stal řádným studentem se zaměřením na piano a hru na hoboj.
V roce 1948 si vzal svoji vojenskou lásku jménem Sheena a společně se odstěhovali do bytu v Actonu. Brzy se jim narodili dvě děti, Bundy a Gregory. V Guildhall zůstal George tři roky a po večerech si přivydělával jako hráč na hoboj v orchestru divadla Sadler's Wells. Dostával dvě libry a deset šilinků za vystoupení. Po absolvování školy byl přijat do hudebního archívu rádia BBC a občas si přivydělal jako hlasatel. V září 1950 dostal nabídku od Oscara Preusse pracovat ve studiu Abbey Road společnosti Parlophone, pobočce EMI, jako asistent nahrávacího inženýra. George samozřejmě souhlasil.
V roce 1955 se stal nejmladším manažerem EMI, poté co Oscar Preusse odešel do důchodu. Koncem padesátých let udržoval Martin Parlophone nad vodou vydáváním nahrávek komiků, včetně Peter Sellerse, Dudley Moora a Petera Cooka (mj. produkoval nahrávky revue Beyond the Fringe, The best of Sellers, singly Goodness gracious me a Bangers and mash se Sophií Loren). Po nástupu rock'n'rollu začátkem šedesátých let slavila jiná značka firmy EMI, Columbia, velký úspěch s Cliff Richardem a Shadows. George Martin dostal úkol, aby nalezl další vhodnou skupinu. To vedlo k tomu, že si jednoho poslechl také demosnímek Beatles, který dostal od Briana Epsteina.
Ačkoli pásek nebyl valné úrovně, přesto drsný zvuk Martina zaujal a navrhl na středu 6. června 1962 zkoušku do Abbey Road. Zvyklý na liverpoolský druh humoru, který produkoval, našel okamžitě v chlapcích zálibu. Na jeho návrh po zkoušce opustil skupinu dosavadní bubeník Pete Best. Martin stál u zrodu prvního hitu Beatles Love me do. Po uvedení singlu Please please me se Beatles stali superhvězdou a George Martin nejslavnějším producentem na světě.
V roce 1963 byl George Martin 37 týdnů na žebříčku hitparády jako producent skladeb Cilly Black, Gerry & the Pacemakers a Billy J. Kramera. Jeho nejdůležitější skupinou ale zůstali Beatles, i když nahrávání jejich písní bylo stále náročnější. Martin se podílel na některých skladbách jako In my life, Michelle, Yesterday nebo For no one. Výrazně se zúčastnil vzniku alb Revolver a Sgt. Pepper's lonely hearts club band. V roce 1964 vydal vlastní orchestrální album písní Beatles Off the Beatle path, o rok později založil z důvodu nespokojenosti s platem u EMI vlastní produkční společnost AIR. Ačkoli byli Beatles vázáni smlouvou s EMI, pokračovali v nahrávání u AIR pod taktovkou George Martina stejně jako ostatní z jeho bývalé stáje.
Martin napsal orchestrální melodie pro filmy s Beatles A hard day's night, Help a Yellow submarine, které nahrál s vlastním orchestrem. V srpnu 1967 se oženil se svou sekretářkou Judy Flockhart-Smithovou, se kterou měli dvě děti, Lucy a Gilese. Po zániku skupiny pracoval na albu Ringo Starra Sentimental journey. V roce 1977 se vrátil k Beatles prací na živém albu Live at the Hollywood Bowl, o rok později pracoval na filmové hudbě k snímku Sgt. Pepper's lonely hearts club band. Koncem sedmdesátých let otevřel novou pobočku své firmy AIR na ostrově Montserrat, který byl ale později zničen uragánem a zemětřesením. V roce 1981 produkoval album Paula McCartneyho Tug of war a o dva roky později album Pipes of peace. V roce 1996 se vrátil na výsluní vyprodukováním singlu Eltona Johna Candle in the wind 97, který se stal velmi úspěšným. Ještě předtím se však podílel na přípravách projektu The Beatles Anthology. 15. března 1998 vyšlo vzpomínkové album věnované Beatles. Album vyprodukoval společně se svým synem Gilesem. Písně interpretují takové hvězdy jako Robin Williams, Bobby McFerrin, Celine Dion, Vanessa Mae, Jeff Beck, Jim Carrey, Phil Collins a Sean Connery. V únoru 1999 podnikl George turné po osmi amerických městech s multimediální show The making of Sgt. Pepper, které zahájil 18. února v Massachusetts a skončil v Las Vegas. O měsíc později vstoupil do rock'n'rollové dvorany slávy. Obdržel také právo užívat titul Sir od anglické královny, když se rozhodla povýšit ho do rytířského stavu. V roce 2002 se podílel na organizaci koncertu k oslavám 50. výročí nástupu královny Alžběty na britský trůn.
V roce 2001 vydal Martin komplet šesti CD zachycující jeho studiovou kariéru. O rok později vyšla limitovaná edice životopisu Playback. V roce 2006 se společně se svým synem Gilesem podílel na přípravách doprovodné hudby k vystoupení Love Cirque du Soleil. Nahrávka remixů písní Beatles vyšla ve stejném roce na albu, které obdrželo několik ocenění. 25. dubna 2011 měl premiéru devadesátiminutový dokument Produced by George Martin, který zachycuje jeho životní příběh pomocí archivních záběrů a komentářů s mnoha umělci, se kterými Martin pracoval.