Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

Stuart Fergusson Victor Sutcliffe se narodil 23. června 1940 ve skotském Edinburghu. V devatenácti letech byl nejtalentovanějším studentem liverpoolské Art college, kde se seznámil s jiným studentem, Johnem Lennonem.

Stuartovým otcem byl námořník Charles a matkou učitelka Millie. Měl dvě sestry: Joyce a Pauline. Vystudoval základní školu v Prescotu a poté byl přijat do liverpoolské Art college. Stu byl velmi oblíben u děvčat pro svůj vzhled Jamese Deane, smutného, podmračeného romantika s protislunečními brýlemi. Už v té se době živil jako umělec, například vyzdobil dům poblíž školy. S Johnem Lennonem strávili mnoho dlouhých nocí pitím a rozhovory o umění. Když v roce 1959 utržil za svůj obraz 65 liber (na studenta neslýchanou sumu), John ho přesvědčil, aby si koupil baskytaru Hofner a přidal se ke skupině, i když neuměl hrát. Po krátké výuce, kterou mu poskytl především George Harrison, podnikl s Beatles koncertní turné po Skotsku jako doprovodná skupina Johnny Gentleho. Stu přišel s návrhem na název skupiny, když je v legraci přirovnával ke Crickets Buddy Hollyho. Po návratu do Liverpoolu během jednoho koncertu v Litherland Town Hall byli Silver Beatles napadeni cestou k jejich dodávce. Stu byl sražen k zemi a nakopnut do hlavy. Po příchodu domů krvácel, ale odmítal jít k lékaři.
Autoportrét Na angažmá skupiny v Hamburku se Stu setkal s Klausem Voormanem, který ho představil Astrid Kirchherrové, do které se Stu okamžitě zamiloval. Astrid změnila Stuartovo oblečení a účes, který později převzali ostatní členové skupiny. Během druhé návštěvy Hamburku se vrátil Stu k umění a začal navštěvovat hamburskou Vysokou uměleckou školu, kde studovala také Astrid. Postupně se začal oddalovat od Beatles. Když se skupina v roce 1961 vrátila do Liverpoolu, Stuart s nimi už nebyl, zůstal s Astrid v Hamburku. 10. dubna 1962 Stuart Sucliffe zemřel na krvácení do mozku. Druhého dne přijeli zbývající členové skupiny shodou okolností na své třetí angažmá v Hamburku.
Stuartova matka, Millie, se přestěhovala do Kentu, kde tráví stáří obklopena jeho obrazy. Za zmínku stojí také to, že na motivy vztahu Stuarta s Astrid byl v devadesátých letech uveden film Backbeat, ve kterém Stuarta ztvárnil herec Stephen Dorff.