Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

Pro většinu fanoušků končí příběh bubeníka Pete Besta 16. srpna 1962. Tehdy manažer Beatles Brian Epstein obsadil na návrh George Martina jeho místo bubeníkem Ringo Starrem. Fanoušci a především fanynky Besta byli rozhodně proti. Beatles byli při koncertech v klubu Cavern rušeni výkřiky "Pete Best forever - Ringo never!" nebo "Best is best!" Při jedné rvačce před klubem přišel George Harrison dokonce k monoklu.

Peter Randolph Best se narodil 24. listopadu 1941 v indickém Madrasu. Jeho otec John působil v Indii jako vojenský psycholog a matka Mona byla sestou u Červeného kříže. Po narození Peteho bratra Roryho se rodina vrátila do Anglie a usadila se v Liverpoolu, kde bydleli v bytě na Casey Street. O dva roky později se přestěhovali do Haymans Green 8, patnáctipokojového domu ve West Derby. Když bylo Petemu šestnáct let, začal se zajímat o skiffle a rock'n'roll. V sobotu 29. srpna 1959 otevřela Peterova matka Mona vlastní klub Casbah, v podstatě proto, aby měl Pete a jemu podobní nadšenci do hudby kde hrát. Peteho skupina se jmenovala Blackjacks a kromě Besta na bicí v ní hrál Ken Brown na rytmickou kytaru, Charles Newby zpíval, Bill Barlow hrál na baskytaru. Jejich repertoár se skládal z písní Little Richarda, Jerry Lee Lewise, Chucka Berryho a Carl Perkinse. V srpnu 1960 spojil Pete svůj osud se skupinou Beatles. Seděl za bicími většinu času, který skupina trávila v Hamburku a jeho domov byl zdrojem obchodních operací - Peterova matka Mona Bestová vlastně odstartovala jejich kariéru, když skupině poskytla prostor ve svém klubu Casbah v Hayman's Green a získala jim angažmá v klubu Cavern. Kdo byl z Beatles v té době populárnější, je těžké rozhodnout, ale Pete Best byl nejoblíbenější mezi dámským publikem. Byl tichý, uzavřený a nepodílel se akcích ostatních členů skupiny. Neoficiální nahrávky potvrzují, že nebyl mimořádně nadaným bubeníkem. Objevil se na nahrávkách Tony Sheridana v jeho doprovodné skupině, v roce 1962 se zúčastnil zkoušky pro firmu Decca, začátkem téhož roku na nahrávání pro rádio BBC a v červnu na zkoušce ve firmě EMI. Některé z těchto nahrávek vyšly oficiálně na albu Anthology 1.
Po opuštění Beatles se stal bubeníkem známé liverpoolské skupiny Lee Curtis & All stars (Lee Curtis - zpěv, Tony Waddington - rytmická kytara, Wayne Bickerton - baskytara, Frank Bowen - sólová kytara, Pete Best - bicí) a v roce 1963 s nimi natočil singl I'm gonna knock on your door. Při této příležitosti firma Decca skupinu kvůli zvýšení prodejnosti přejmenovala na Pete Best Four. V roce 1964 navštívili pod názvem Pete Best Combo Spojené státy. Základem skupiny nebyl Best, který pouze bubnoval, ale kytarista Tony Waddington a baskytarista Wayne Bickerton, kteří psali písně a zpívali. Některé skladby vyšly v USA na singlech. Po čase se Best rozhodl vrátit do Anglie a zbytek skupiny ho následoval.
Pete Best dal přednost své ženě Kathy, se kterou bydlel v Haymans Green v Liverpoolu. Jednoho dne těžce trpěl depresemi a pustil si plyn. Naštěstí ucítil zápach jeho bratr Rory a Peteho včas zachránil. V roce 1984 vyšel jeho životopis, který napsal společně s Pat Doncaster. Věnoval se práci v pekařství. V devadesátých letech se zúčastnil nahrávání vzpomínkových alb (píseň Heaven s Rickem Wakemanem), v roce 1991 založil vlastní skupinu, ve které hrál na bicí jeho mladší bratr Rory. Obdržel pozvání na turné do Japonska a zúčastnil se několika světových setkání fanoušků Beatles. V roce 1993 nahrál album s oblíbenými rockovými písněmi Back to the beat a navštívil několik zemí se svou skupinou Pete Best Band (USA, Belgie, Jižní Afrika, Rusko, Dubaj). V roce 1994 odešel do hudebního důchodu a vystupuje už jen občasně. V červnu 2010 navštívil Prahu a v prosinci 2012 zahrál v Ústí nad Labem.