Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

Legendární postava hudebního světa, Andrew Esmond Sheridan McGinnity alias Tony Sheridan, pochází z Norwiche, kde se narodil 21. května 1940.

V patnácti založil skupinu Saints, se kterou se v osmnácti letech poprvé objevil v britském televizním pořadu Oh boy jako zpěvák a kytarista, a jako jeden z prvních si dovolil hrát před kamerami na elektrickou kytaru (v BBC to bylo doposud zakázáno). Úspěch přišel brzy a krátce poté, v roce 1959, se objevil v Londýně spolu s Eddie Cochranem, Marty Wildem, Corway Twittym a Vince Taylorem (jako skupina Playboys). Mladého muzikanta si všimli evropští agenti a nabídli mu smlouvu na vystupování v hamburském klubu Top Ten. Před příjezdem byl avizován jako nejlepší současná rocková hvězda. V Evropě znamenal Tony Sheridan tolik, co rock'n'roll. Po úžasných šesti měsících v klubu Top Ten Sheridan podepsal smlouvu na vystupování v nově otevřeném kabaretu Star Club, který se stal evropskou mekkou rock'n'rollu.
V letech 1960-1963 bylo Sheridanovi souzeno být aktivním účinkujícím v snad nejzásadnější kapitole hudební historie. Během vystupování ho doprovázelo mnoho skupin, až se složení skupiny Beat brothers ustálilo na členech: Tony Sheridan - zpěv a kytara, Ken Packwood - kytara, Rick Richards - kytara, Colin Melander - baskytara, Ian Hines - klávesy, Jimmy Doyle - bicí. Od jedné party si ale sliboval velmi mnoho. Krátce byli členy Beat brothers Paul McCartney, John Lennon, George Harrison, Pete Best (v Německu se nenazývali Beatles, protože by to znělo jako slangový název pro mužský pohlavní orgán). Jednoho večera byl Tony Sheridan přinucen vyhodit bubeníka Pete Besta a místo něho vzít do doprovodné skupiny Ritchie Starkeyho (známého pod jménem Ringo Starr), který se Sheridanem už dříve hrál. Skupinu pojmenovali Tony Sheridan Quartet. Nikdo netušil, že té noci spolu poprvé hrála nejslavnější čtyřka na světě, Beatles. Pro své debutové album pro firmu Polydor si jako doprovodnou skupinu vybral Beatles, kteří se tak díky němu ocitli poprvé ve studiu. Album mělo úspěch. Společnou nahrávkou My Bonnie si Tony Sheridan zajistil nesmrtelnost, jen v Německu se tohoto singlu prodalo 100 000 kopií, ačkoliv jako interpreti byli zveřejněni Tony Sheridan a Beat brothers. Krátce poté se Beatles ujal Brian Epstein a dotáhl to s nimi na vrchol světové hudby.
V roce 1964 se v médiích neobjevovalo nic jiného než Beatles. Ačkoli se Tony Sheridan výrazně podílel na jejich kariéře, hysterie veřejnosti ho nijak nezasáhla. Po dlouhém turné s Chubby Checkerem, Jerry Lee Lewisem a Chuckem Berry se Sheridan vrhl do politiky. Sestavil skupinu, se kterou hrál pro spojenecká vojska ve Vietnamu. V roce 1967 se cestou z vojenské zóny dostal do palby a jeden člen skupiny byl zabit. Zpravodajská agentura Reuters oznámila, že "britská rocková hvězda Tony Sheridan byl zabit" a v novinách na celém světě se objevily zprávy o jeho smrti. Sheridan bavil vojáky na Dálném východě, v Austrálii a Vietnamu, ještě dva roky. Za jeho zásluhy mu byla udělena čestná hodnost kapitána americké armády. Jednou z jeho nejcennějších památek je vojenská čepice, kterou dodnes nosí na koncertech.
Po návratu do Británie odehrál koncert pro královskou rodinu. Zahrál vlastní písničky za doprovodu Londýnského symfonického orchestru. Princezna Margaret poznamenala: "Tony Sheridan byl měl být zavřen do Toweru, protože je jedním z největších britských pokladů." Když byl hamburský Star Club v roce 1978 znovu otevřen, byl Tony Sheridan jeho hlavní atrakcí. Tentokrát si s sebou přivezl vlastní skupinu TCB Band. Zahajovací koncert byl vysílán v přímém přenosu německou televizí. V roce 1995 se sešel s Howie Caseym a Roy Youngem v Bournemouthu a založil nové Beat Brothers. Oslovili Pete Besta, ale ten byl zaneprázdněn hraním ve své vlastní skupině. Beat Brothers se po velmi krátké době opět rozešli.
Nyní žije Tony Sheridan se svou rodinou ve Wuppertalu v Německu a koncertuje po celém světě, nejvíce v jižní Americe. Nikdy ale nevystoupil v USA.