Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

Je známo, že Billy Preston hrál s Beatles na klávesy, ale už méně známé je, že je spjat s dalšími událostmi v historii skupiny.

Billy Preston se narodil 9. září 1946 v texaském Houstonu. Jako dvanáctiletý dostal roli ve filmu St. Louis blues, ve kterém hrál syna skladatele W.C. Handyho. V patnácti letech se už jako zavedený klávesista setkal s Beatles v Hamburku, kam přijel s Little Richardem. Okamžitě se spřátelil s George Harrisonem, který byl ve stejném věku. Billy strávil s Beatles mnoho času a viděl spoustu jejich vystoupení.
Preston potom hrál na klávesy u Sama Cooka a ve skupině v televizní show Shindig. Jeho první hitparádovou nahrávkou bylo instrumentální album gospelů The most exciting organ ever, které nahrál v roce 1966 pro Vee Jay. V tu dobu u stejné společnosti vycházely také desky Beatles.
Při své další cestě po Británii, tentokrát s Ray Charlesem, se Billy Preston znovu setkal s Harrisonem a Beatles a dohodli se na odkoupení nahrávacích práv pro novou beatlesovskou společnost Apple. Beatles byli zaneprázdněni natáčením projektu Let it be. George Harrison použil v rozporu s pravidly určenými pro natáčení projektu některé dohrávky kláves od Prestona. Doufal, že ostatním se budou nahrávky líbit a dočasně přijmou Prestona mezi sebe. Singl Get back byl dokonce označen jako Beatles with Billy Preston, což vedlo k označení Prestona jako pátého člena skupiny. Navíc hráli společně na slavném střešním koncertě. Na albu Let it be se Billy objevil ve skladbách Let it be, I me mine, I've got a feelin', Dig a pony a One after 909. George Harrison koprodukoval dvě alba Billyho Prestona pro Apple, That's the way God planned it a Encouraging words, na některých skladbách si dokonce zahrál na kytaru a jako doprovodné hudebníky pozval své přátele, včetně Klause Voormanna, Keith Richardse, Ginger Bakera a Erica Claptona.
Po rozpadu Beatles Prestonovo přátelství přetrvává. Billy vystoupil na dobročinném koncertu pro Bangladéš na společném pódiu s George Harrisonem v Madison Square Garden a objevil se na Harrisonových albech All things must pass, Extra texture, Dark horse a 33 1/3. Hrál spolu s Plastic Ono Bandem na albu Johna Lennona Sometime in New York City a na Ringově desce Goodnight Vienna a Ringo. V Lennonově písni God si zahrál na piano.
Počátkem sedmdesátých let vydal Billy Preston mnoho úspěšných singlů, včetně Will it go 'round in circles (1973), Nothing from nothing (1974) a Outta space (1976), za který dostal Grammy za nejlepší instrumentální popovou skladbu. V roce 1975 složil hit pro Joe Cockera You are so beautiful a vyrazil na společné turné s Rolling Stones. V roce 1978 se objevil spolu s Bee Gees ve filmu Roberta Stigwooda Sgt. Pepper's lonely hearts club band, který po hudební stránce produkoval George Martin. V roce 1980 složil další píseň pro Joe Cockera a Syreetu Wrightovou With you I'm born again.
V roce 1991 byl Preston obviněn ze zneužití malého chlapce a následující rok z dalšího sexuálního zneužití. Billy byl v té době pod vlivem kokainu a byl umístěn do protidrogové léčebny. Začátkem roku 1999 se Preston dostal do vězení za porušování léčebného procesu. Zároveň přiznal vinu na pojišťovacích podvodech.
Životní pouť ukončil Billy Preston v arizonském městě Scottsdale, kde několik let bydlel a po dlouhé nemoci zemřel dne 6. června 2006.