Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

20. ledna 1999
V Británii vychází CD singl Remo Four In the first place (Pilar). Píseň nahraná v roce 1967 obsahuje vokál George Harrisona, který ji produkoval. Píseň byla nahrána pro soundtrack k filmu Wonderwall, ale na albu nevyšla. Objevila se až po třiceti letech po jejím zremasterování Joe Massotem, který ji vydal na své vlastní značce Pilar. Singl obsahuje mix této písně z roku 1967 a nový filmový. V USA singl nevychází.

28. února 1999
Fox Family Network (USA) odvysílá pořad Famous families o rodině Lennonových. Pořad je zaměřen především na Johna Lennona a obsahuje také informace o jeho synech Julianovi a Seanovi.

9. března 1999
V USA vychází 2CD Paula McCartneyho a Wings Band on the run: 25th anniversary edition (Capitol). První CD obsahuje kompletní album včetně písně Helen wheels, druhé CD obsahuje rozhovory, zkoušky a alternativní verze skladeb.

15. března 1999
Paul McCartney je uveden v Clevelandu do rock and rollové síně slávy jako sólista (předtím byl uveden jako člen Beatles). Tuto událost komentuje přímo na pódiu Paulova dcera Stella. Spolu s ním jsou do síně slávy uvedeni: George Martin, Dusty Springfield, Bruce Springsteen a Billy Joel.

26. března 1999
V amsterdamském hotelu Hilton, kde se v roce 1969 konalo mírové bed-in Johna Lennona a Yoko Ono, je otevřena výstava Lennonových obrazů k třicátému výroční konání bed-in. Je to doposud největší výstava Lennonova umění a obsahuje také části série Bag one, která byla v roce 1970 v Londýně zabavena pro obscénnost. Na obrazovce lze vidět některé Lennonovy texty (Day tripper, Nowhere man, Woman, Real love, Beautiful boy). Část výstavy je určena k prodeji s výtěžkem věnovaným charitativním účelům. Výstava trvá do 5. dubna.

12. dubna 1999
Dvě nahrávky Beatles a jedna nahrávka Johna Lennona jsou nominováni do síně slávy. Jedná se o album Revolver, píseň Strawberry fields forever a album Imagine. Dále vstupují do síně slávy Louie Louie (Kingsmen), Johnny B. Goode (Chuck Berry), Moondance (Van Morrison), Are you experienced? (Jimi Hendrix).

15. dubna 1999
Časopis MOJO zveřejňuje žebříček nejlepších zpěváků všech dob. Na prvním místě je John Lennon, následují Elvis Presley, Aretha Franklin, Frank Sinatra, Bob Dylan, Roy Orbison, Paul McCartney.

24. června 1999
V liverpoolské Mathew Street Gallery je otevřena první stálá výstava díla Johna Lennona. Galerie se nachází kousek od původního klubu Cavern. Lennon studoval liverpoolskou uměleckou školu v letech 1957-1960.

26. června 1999
V Egyptian Theatre v Hollywoodu se koná premiéra restaurovaného britského filmu z roku 1968 Wonderwall během desetidenního festivalu filmů šedesátých let. Hudbu k filmu napsal a produkoval George Harrison a byl to jeho první sólový projekt, který také vyšel jako první album firmy Apple v roce 1968. Film měl premiéru na festivalu v Cannes 18. května 1968, v Británii byl uveden 20. ledna 1969, v USA se nepromítal. Režisér filmu Joe Massot po třiceti letech film zrestauroval včetně hudby nahrané ve studiích EMI v Londýně a Bombaji a ze soukromého archívu George Harrisona. Zároveň vychází na CD singlu 20. ledna 1999 nikdy nevydaná píseň In the first place, ve které zpívá George Harrison a nahráli ji Remo Four.

1. srpna 1999
V srpnovém čísle britského časopisu Q jsou otištěny výsledky hlasování čtenářů o 100 největších hvězd 20. století. Vítězem je John Lennon, Paul McCartney je druhý, Ringo Starr je 26. a George Harrison je na 36. místě.

30. srpna 1999
Světová premiéra restaurovaného animovaného filmu Yellow submarine se koná v Liverpoolu. Na premiéře jsou přítomni George Martin a Neil Aspinall. Městská rada vyhlašuje tento den za Den Žluté ponorky. Film s Beatles z roku 1968 je digitálně remasterován včetně zvuku. Film vyjde 14. září na videokazetě a DVD zároveň s CD a kazetou.

1. září 1999
V Bostonu se koná americká premiéra digitálně upraveného filmu s Beatles Yellow submarine. Zvuk je upraven do 5.1. Film se dále promítá v těchto městech: Los Angeles, San Diego, San Francisco, Minneapolis, Denver, New York, Chicago.

14. září 1999
V USA a Británii vychází kompilační CD a kazetou Beatles Yellow submarine songtrack (Apple/Capitol, Apple). Obsahuje remasterovanou zvukovou stopu z filmu Žlutá ponorka. Oproti původnímu soundtracku neobsahuje filmovou hudbu George Martina, ale obsahuje všechny písně z filmu: Yellow submarine, Nowhere man, Eleanor Rigby, Love you to, All together now, Lucy in the sky with diamonds, Think for yourself, Sgt. Pepper's lonely hearts club band, With a little help from my friends, Hey bulldog, Only a northern song, All you need is love, When I'm 64, Baby you're a rich man, It's all too much. Nejvyšší umístění v hitparádě Billboardu: 15. Zároveň vychází film na VHS a DVD. V USA je na prvním místě videohitparády.

17. září 1999
Americký Poštovní úřad (USPS) vydává známky s tématikou Beatles. Třicetitřícentová známka obsahuje nápis The Beatles a obrázek žluté ponorky na modrém pozadí. Premiéru mají známky v Hard Rock Café v Denveru. Známka s Beatles je jednou z patnácti známek s tématikou šedesátých let ze série Celebrate the century.

30. září 1999
Na aukci v londýnské Christie's je prodán rukopis písně Johna Lennona I am the walrus z roku 1967 anonymnímu telefonickému zájemci za 78500 liber. Text obsahuje také Lennonovy poznámky a opravy (např. nahrazení slova policeman na priestess). Také je prodána kytara značky Rickenbacker George Harrisona z roku 1962 za 92900 dolarů.

4. října 1999
V Británii vychází CD Paula McCartneyho Run devil run (EMI). Skladby: Blue jean bop, She said yeah, All shook up, Run devil run, No other baby, Lonesome town, Try not to cry, Movie Magg, Brown eyed handsome man, What it is, Coquette, I got stung, Honey hush, Shake a hand, Party.

5. října 1999
V USA vychází CD a kazeta Paula McCartneyho Run devil run (EMI/Capitol). Obsah je totožný s britským vydáním.

6. října 1999
Je dokončen nový 56-minutový dokumentární film o Johnu Lennonovi s názvem Gimme some truth. Ve filmu jsou použity záznamy natočené při nahrávání alba Imagine v roce 1971, které nebyly nikdy zveřejněny. Film je distribuován do 13 zemí, včetně České republiky, Austrálie, Dánska a Holandska. Zároveň je naplánováno vydání filmu na DVD společně s remasterovaným CD Imagine v létě 2000.

8. října 1999
BBC oznamuje výsledky hlasování o nejlepší píseň všech dob. Na 1. příčce je Imagine od Johna Lennona, na čtvrté I am the walrus a na šesté Yesterday od Beatles.

16. října 1999
V Liverpoolu se koná premiéra díla Paula McCartneyho Working classical v provedení londýnského symfonického orchestru. Písně Paula McCartneyho jsou určeny pro orchestr a smyčcové kvarteto, některé aranžovala Linda McCartney. Album Working classical vyjde 19. října.

19. října 1999
V USA a Británii vychází CD Paula McCartneyho Working classical (EMD/EMI, EMI). Skladby: A leaf, Spiral, Tuesday, Haymakers, Midwife, She's my baby, The lovely Linda, My love, Warm and beautiful, Junk, Somedays, Golden earth girl, Calico skies, Maybe I'm amazed. První tři skladby jsou určeny pro orchestr, zbývající hraje smyčcové kvarteto Loma Mar. Na kazetě vychází album 26. října. V USA vychází CD a kazeta Ringo Starra I wanna be Santa Claus (UNI/Island). Skladby: Come on Christmas Christmas come on, Winter wonderland, I wanna be Santa Claus, Rudolph the red nosed reindeer, Blue Christmas, The Christmas dance, Christmas time is here again, Christmas eve, Dear Santa, White Christmas, Pax um biscum (Peace be with you).

11. listopadu 1999
Asociace nahrávacích společností volí Beatles skupinou století. V USA Beatles prodali více než 106 miliónů nahrávek a jsou jedinou skupinou, která získala 5 diamantových desek (za 10 miliónů prodaných kopií): The Beatles (17 mil.), Sgt. Pepper's lonely hearts club band (11 mil.), Abbey Road (11 mil.), The Beatles 1967-1970 (14 mil.), The Beatles 1962-1966 (13 mil.). Beatles také získávají titul nejlepší rockové skupiny.

3. prosince 1999
V rozhovoru se Paul McCartney svěřuje se svou závislostí na alkoholu po rozpadu Beatles v roce 1970. Velký podíl na navrácení do běžného života měla manželka Linda. McCartney také vysvětluje své chování po vraždě Johna Lennona v prosinci 1980: "Než zemřel, tak jsme se stali znovu dobrými přáteli. Nechtěl bych se k tomu vyjadřovat."

9. prosince 1999
V newyorském Central Parku v části Strawberry fields je shromážděno po celou noc asi 100 fanoušků Johna Lennona, kteří park opouští za asistence policie, která byla přivolána k uzavření parku po 1.00 hodině. Nikdo není zatčen, ale druhý den je zásah policie ostře odsouzen. Ředitel Unie občanských práv Norman Siegel říká: "Nebyl jediný důvod, proč tam ti lidé nemohli zůstat po jedné hodině. Když budu citovat Lennona, mohli jsme dát šanci míru."

13. prosince 1999
V Británii vychází CD singl Johna Lennona Imagine/Happy xmas (War is over), Give peace a chance/Imagine video (Parlophone). Nejvyšší umístění v hitparádě: 3.

14. prosince 1999
Paul McCartney vystupuje v klubu Cavern v Liverpoolu. "Nemyslím, že existuje lepší způsob, jak ukončit století než rock'n'rollovou party na místě, kde to všechno začalo. Vracím se zpátky jen na jediný večer, ale rock'n'roll mě bude navždy doprovázet." McCartney hrál naposledy v klubu Cavern 3. srpna 1963 jako člen Beatles. Klub byl v osmdesátých letech znovu postaven po jeho zbourání v roce 1973. S McCartneym hraje pětičlenná skupina, která účinkovala na albu Run devil run včetně Davida Gilmoura (Pink Floyd) a Ian Paice (Deep Purple). Do klubu se vejde pouze 150 diváků, kteří vyhráli stupenky v loterii. Prvním výhercem vstupenky byl osmnáctiletý John Ono Lennon, který si nechal své původní jméno legálně změnit. Jeden lístek získal i fanoušek z Tokia. Koncert je přenášen Internetem.

17. prosince 1999
Francouzský časopis Le Parisien oznamuje výsledky hlasování 1000 lidí o nejlepšího zpěváka století. Vyhrávají Beatles (28 procent), za nimi následují Johnny Hallyday, Charles Aznavour, Luciano Pavarotti, Frank Sinatra a Elvis Presley.

30. prosince 1999
George Harrison je zraněn vetřelcem, který vnikl do jeho domu v Henley před svítáním s úmyslem zabít ho. Během potyčky s vetřelcem Harrison získá několik bodných ran do hrudníku, z nichž jedna vede těsně vedle srdce a hlavní tepny, George má poraněnu také pravou plíci. Harrisonova žena Olivia se postaví vetřelci s pohrabáčem a stolní lampou, i ona je pořezána během dlouhého zápasu. Rychlý příjezd policie šarvátku ukončí. V listopadu 2000 je vetřelec zbaven svéprávnosti a na neurčitou dobu umístěn do psychiatrického ústavu. Harrisonův požadavek o osvobození pachatele je zamítnut.