Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

1980
John a Yoko podepisují smlouvu s Geffen Records.

16. ledna 1980
Paul McCartney a Wings cestují do Tokia na japonské turné. V Paulově zavazadle je nalezena marihuana a Paul je uvězněn na 10 dnů.

21. ledna 1980
Wings opouštějí Japonsko a vrací se do Anglie bez Paula McCartneyho, který je stále ve vězení.

25. ledna 1980
Po deseti dnech v japonském vězení je Paul McCartney propuštěn a deportován do Anglie.

18. února 1980
Ringo Starr začíná natáčet film Caveman.

24. března 1980
V USA vychází LP The Beatles rarities (Capitol). Skladby: Love me do, I'm only sleeping, Helter skelter, Don't pass me by, I am the walrus, Across the universe, Sgt. Pepper inner groove, Misery, There's a place, Sie liebt dich, And I love her, Help!, Penny Lane, The inner light, You know my name (Look up the number). Na přiloženém bookletu je fotografie z jejich řeznického alba. Písně pocházejí z B stran singlů, některé jsou v alternativních verzích mono nebo stereo. Nejvyšší umístění v hitparádě Billboardu: 21.

11. dubna 1980
V Británii vychází singl Paula McCartneyho Coming up/Coming up (live)-Lunch box-odd sox (Parlophone).

15. dubna 1980
V USA vychází singl Paula McCartneyho Coming up/Coming up (live)-Lunch box-odd sox (Columbia).

16. května 1980
V USA vychází LP Beatles The historic first live recordings (Pickwick). Jde o další vydání nahrávek ze Star-clubu. V Británii vychází LP McCartney II (Parlophone). Skladby: Coming up, Temporary secretary, On the way, Waterfalls, Nobody knows, Front parlour, Summer's day song, Frozen jap, Bogey music, Darkroom, One of these days.

19. května 1980
Ringo Starr a Barbara Bach jsou lehce zraněni při autonehodě v jižním Londýně.

21. května 1980
V USA vychází LP McCartney II (Columbia). Album obsahuje oproti britskému vydání živou verzi písně Coming up ze singlu. Nejvyšší umístění v hitparádě Billboardu: 3 na pět týdnů.

22. května 1980
V USA znovu vychází LP Paula McCartneyho a Wings: McCartney, Ram, Wild life, Red rose speedway, Band on the run (Columbia).

23. května 1980
John Lennon odjíždí na dovolenou do Cape Town v jižní Africe posílit svou nezávislost a sebedůvěru.

31. května 1980
LP McCartney II je na první příčce britské hitparády, kde zůstává dva týdny. Singl Paula McCartneyho Coming up je na první příčce britské hitparády.

13. června 1980
V Británii vychází singl Paula McCartneyho Waterfalls/Check my machine (Parlophone). Strana B není na jeho LP McCartney II.

červenec 1980
John Lennon s pětičlennou posádkou plují na Bermudy Lennonovou jachtou Isis. Během cesty se John vrací ke skládání hudby.

2. červenec 1980
John a Yoko prodávají v aukci holsteinskou krávu za 265 tisíc dolarů.

5. července 1980
Singl Paula McCartneyho Coming up je na první příčce americké hitparády na tři týdny.

22. července 1980
V USA vychází singl Paula McCartneyho Waterfalls/Check my machine (Columbia).

srpen 1980
V USA vychází znovu LP Beatles A hard day's night a Let it be (Capitol).

4. srpna 1980
John Lennon začíná v Hit Factory nahrávat album Double fantasy a písně, které se objeví na jeho posmrtném albu Milk and honey.

6. srpna 1980
John Lennon nahrává nevydané záznamy I'm stepping out.

7. srpna 1980
John Lennon nahrává nevydané záznamy I'm stepping out, Borrowed time a Gone from this place.

8. září 1980
John a Yoko zahajují dlouhou sérii rozhovorů s Davidem Sheffem z časopisu Playboy. Část interview vyjde v roce 1983 na albu Heart play: Unfinished dialogue, další úryvky se objeví v americkém rozhlasovém pořadu The lost Lennon tapes a kompletní interview vyjde v Playboyi v lednu 1981.

22. září 1980
John a Yoko podepisují smlouvu s Geffen Records.

25. září 1980
V USA vychází znovu LP Wings Venus and Mars (Columbia).

29. září 1980
V americkém časopise Newsweek je publikován rozhovor s Johnem Lennonem.

říjen 1980
V USA vychází znovu LP George Harrisona Dark horse, LP Johna Lennona Mind games a Rock'n'roll a LP Ringo Starra Ringo (Capitol).

13. října 1980
V Británii vychází kompilační LP The Beatles ballads - 20 original tracks (Parlophone). Skladby: Yesterday, Norwegian wood, Do you want to know a secret, For no one, Michelle, Nowhere man, You've got to hide your love away, Across the universe, All my loving, Hey Jude, Something, The fool on the hill, Till there was you, The long and winding road, Here comes the sun, Blackbird, And I love her, She's leaving home, Here there and everywhere, Let it be. Nejvyšší umístění v hitparádě: 17.

24. října 1980
V Británii vychází singl Johna Lennona a Yoko Ono (Just like) Starting over/Kiss kiss kiss (Geffen). V Británii vychází kompilační LP Beatles Rock and roll music vol. I a vol. II (MFP). Jde o samostatné vydání první a druhé desky z 2LP Rock and roll music vydaného v roce 1976 firmou Parlophone.

27. října 1980
V USA vychází singl Johna Lennona a Yoko Ono (Just like) Starting over/Kiss kiss kiss (Geffen). V USA vychází kompilační LP Beatles Rock and roll music vol. 1 a vol. 2 (Capitol). Jde o samostatné vydání první a druhé desky z 2LP Rock and roll music vydaného v roce 1976.

listopad 1980
John Lennon nahrává demo nevydané písně Dear John, jedné z posledních písní, které napsal.

3. listopadu 1980
V Británii vychází komplet LP The Beatles box (EMI). Na devíti albech je obsaženo celkem 126 písní Beatles.

14. listopadu 1980
John Lennon nahrává demosnímky písní You saved my soul (With your true love), Pop is the name of the game a Serve yourself (parodie na píseň Boba Dylana Gotta serve somebody).

17. listopadu 1980
V USA a Británii vychází LP Johna Lennona a Yoko Ono Double fantasy (Geffen). Skladby: (Just like) Starting over, Every man has a woman who loves him, Cleanup time, Give me something, I'm losing you, I'm moving on, Beautiful boy (Darling boy), Watching the wheels, I'm your angel, Dear Yoko, Beautiful boys, Kiss kiss kiss, Woman, Hard times are over. V Británii vychází znovu LP George Harrisona Dark horse, LP Johna Lennona Mind games, LP Ringo Starra Ringo (Music for pleasure).

28. listopadu 1980
V soudní výpovědi uvádí John Lennon, že on a ostatní členové Beatles plánují společný koncert, který bude nahráván a natáčen. Zpráva je uložena ve spisu v soudním procesu proti Beatlemanii. Pře je rozhodnuta 4. června 1986 a Apple získává 10,5 miliónů dolarů.

prosinec 1980
George Harrison nahrává píseň Dream away pro film Time bandits. Nahrávka se objeví na jeho albu Gone troppo v roce 1982.

5. prosince 1980
John Lennon poskytuje rozhovor Jonathanu Cottovi z časopisu Rolling Stone.

6. prosince 1980
John Lennon poskytuje rozhovor Andy Peeblesovi z BBC.

8. prosince 1980
John a Yoko poskytují rozhovor rádiu RKO v New Yorku. V apartmá v Dakotě je fotografuje Annie Liebowitz pro časopis Rolling Stone. Fotografie včetně nahého Johna na titulní stránce vyjdou 22. ledna 1981. John a Yoko navštěvují nahrávací studio, kde míchají píseň Yoko Ono Walking on thin ice. Ze studia se vrací do domu Dakota v 22.50 hodin. Vystupují z limuzíny a kráčí směrem k budobě, Yoko jde vepředu. Uslyší mužský hlas: "Pane Lennone?" Vzápětí zasáhne pět kulek Johnova záda a rameno. Za dvě minuty přijíždí policie a zjišťuje, že není čas čekat na sanitku. Berou Johna do automobilu a vezou do nemocnice St. Luke's Roosevelt, kde v 23.07 hodin Lennon umírá. (Pozn.: Jméno Lennonova vraha je úmyslně vypuštěno. Paul McCartney a Yoko Ono se po Johnově smrti obrátili na jeho fanoušky s prosbou o zapomenutí jeho jména.)

9. prosince 1980
Zbývající členové Beatles reagují na zprávu, že John Lennon byl zavražděn. Paul McCartney se chová netečně, jeho komentář je stručný: "Je to šok, že?" Mnoho lidí ho nařkne z neuctivosti. Všichni tři členové Beatles vyjádří Yoko Ono smutek. George Harrison vydává tiskové prohlášení, že je otřesen. Ringo Starr a jeho budoucí manželka Barbara Bach přijíždí za Yoko do New Yorku.

10. prosince 1980
Tělo Johna Lennona je spáleno bez obřadu.

14. prosince 1980
Lidé na celém světě se scházejí, aby vzpomínali na Johna Lennona. Ve 14.00 hodin uctívají 10 minut ticha. Ve stejný čas přestává vysílat několik rozhlasový stanic. V Liverpoolu se na sedm hodin schází asi 100 tisíc lidí před St. George's Hall na mši, která končí deseti minutami ticha dle přání Yoko Ono.

27. prosince 1980
LP Johna Lennona a Yoko Ono Double fantasy je na první příčce americké hitparády. Jeho singl (Just like) Starting over je na první příčce singlové hitparády.