Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

3. ledna 1966
V americké televizní show Hullabaloo jsou odvysílány videoklipy písní Beatles We can work it out a Day tripper.

5. ledna 1966
Beatles ve studiích CTS v Londýně upravují nahrávku filmu z koncertu na Shea Stadium z 15. srpna 1965, aby byla vhodná pro televizní vysílání. Znovu nahrávají instrumentální party některých skladeb a upravují je, aby co nejlépe synchronizovaly s filmem. Act naturally je nahrazena albovou verzí, Twist and shout je zkombinována s verzí z nahrávky Hollywood Bowl. Více ovšem opravují technické vady zvukové stopy filmu než chyby v interpretaci skupiny. Aby film dodržel délku pro vysílání, jsou vystřiženy skladby She's a woman a Everybody's trying to be my baby.

8. ledna 1966
Singl Beatles We can work it out je v čele americké hitparády Billboardu. LP Beatles Rubber soul je na prvním místě americké hitparády. Zůstává tam šest týdnů a v hitparádě setrvává 56 týdnů. Rubber soul je sedmou LP Beatles, která dosáhla v USA prvního místa (dalších šest: Meet the Beatles, The Beatles second album, A hard day's night, Beatles '65, Beatles VI, Help!).

15. ledna 1966
Singl Beatles We can work it out je druhá týden na první příčce americké hitparády.

21. ledna 1966
George Harrison a Patricia (Pattie) Boyd jsou oddáni v Esher Register Office v Surrey.

27. ledna 1966
Ve Švédsku vychází singl Beatles Michelle/Girl (Parlophone). Šest týdnů ve švédské hitparádě, nejvyšší umístění: 1.

29. ledna 1966
Singl We can work it out je třetí týden na prvním místě americké hitparády.

7. února 1966
Jistý zdroj uvádí tento den jako datum vydání singlu Beatles Nowhere man/What goes on v USA, ale většina zdrojů uvádí 21. února.

21. února 1966
V USA vychází singl Beatles Nowhere man/What goes on (Capitol). 9 týdnů v hitparádě Billboardu, nejvyšší umístění: 3.

28. února 1966
Klub Cavern je uzavřen. Fanoušci protestují. Pódium je rozřezáno na malé kousky a prodáno.

březen 1966
V USA vychází LP Chet Atkins picks on the Beatles (RCA). Atkins hraje písně Beatles, průvodní slovo k albu napsal George Harrison.

1. března 1966
V Británii je stanicí BBC odvysílán záznam koncertu Beatles na Shea Stadium 15. srpna 1965.

4. března 1966
Novinářka londýnských Evening Standard dělá interview s Johnem Lennonem, který prohlásí, že Beatles jsou populárnější než Ježíš. Mnoho konzervativců si vykládá toto prohlášení jako urážku, i když Lennon to původně takto nemyslel. V Británii to nikdo nerozmazává, ale jakmile se zpráva dostane do USA, američní konzervativci (zvláště v jižních státech) jsou pobouřeni a pálí desky Beatles, časopisy, obrázky, knihy a plakáty. Starší lidé mají velkou radost z toho, že jejich děti ničí nahrávky nenáviděných Beatles. Nepřátelská atmosféra bude skupinu provázet během dalšího amerického turné a definitivně je odradí od dalšího cestování. V Británii vychází EP Beatles Yesterday (Parlophone). Písně: Yesterday, Act naturally, You like me too much, It's only love. Nejvyšší umístění v hitparádě: 1.

6. března 1966
Britský ministerský předseda Harold Wilson obdrží petici s 5000 podpisy, ve které je požadováno znovuotevření klubu Cavern.

24. března 1966
Beatles se účastní světové periméry filmu Alfie v Londýně.

25. března 1966
Beatles pózují pro fotografie na obal amerického LP Yesterday and today, které snímá fotograf Robert Whitaker. Jsou oblečeni v řeznickém zmazáni od krve a obklopeni kusy masa. Jedna z fotografií je použita na obal tzv. řeznického alba, které v řídících kruzích společnosti Capitol Records způsobí zděšení.

6. dubna 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 3, EMI, Londýn). Začínají pracovat na dalším albu zvaném Revolver. První píseň, která je nahrávána, je Tomorrow never knows. Na základní stopu spotřebují 3 záznamy, ale nakonec použijí pásky jak z dnešního dne, tak i z dalších a skladbu dokončí 22. dubna. in the recording studio (Studio Three, EMI Studios, London). Píseň je první skladbou nahranou na novém nahrávacím zařízení konstruktéra Kena Townsenda ze studií Abbey Road. Ve skladbě je použito mnoho smyček, zkreslených hlasů a efektů přes Leslie mikrofon a kytarových efektů (např. křik racka). Studiovými kouzelníky se stali Beatles, George Martin a Geoff Emerick. Pro srovnání: skladba She loves byla natočena o pouhé tři roky dříve. Záznam č. 1 písně Tomorrow never knows je na CD Anthology 2.

7. dubna 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 3, EMI, Londýn). Nahrávají Tomorrow never knows (dohrávky) a Got to get you into my life (5 záznamů). Záznam č. 5 Got to get you into my life je na CD Anthology 2.

8. dubna 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 3, EMI, Londýn). Nahrávají tři další záznamy Got to get you into my life, dokončují rytmický základ, dohrávky vokálů, doprovodné kytary a další nástroje budou dohrány později.

11. dubna 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 3, EMI, Londýn). Pokračují v práci na Got to get you into my life (kytarové dohrávky) a začínají nahrávat Georgeovu píseň Love you to (která zatím nemá název, později je nazvána Granny Smith a teprve před vydáním alba Revolver dostává svůj konečný název). Je nahráno 6 záznamů základní stopy, šestý je označen jako nejlepší a jsou přihrány tabla a sitár. Na tabla hraje Anil Bhagwat, ale není známo, kdo hrál na sitár. Je možné, že part nahrál sám George Harrison, ale neexistuje o tom žádný záznam.

13. dubna 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 3, EMI, Londýn). Dokončují skladbu Love you to a pak pracují na dalším singlu. Nahrávají 2 záznamy rytmické stopy Paperback writer, jako základní stopa je vybrán druhý záznam, dohrávky jsou odloženy na další den.

14. dubna 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 3, EMI, Londýn). Je dokončena Paperback writer několika dohrávkami včetně Paulova sólového vokálu a doprovodných vokálů zpívaných Johnem a Georgem. Po třicetiminutové přestávce začínají nahrávat píseň Rain. V písni jsou použity veškeré možnosti tehdejší studiové techniky: omezovače, zesilovače, Leslie mikrofony, ADT, pozpátku hrané pásky, zrychlené a zpomalené pásky a proměnlivá rychlost vokálů. Je nahráno 5 záznamů. Další nahrávací den budou nahrány dohrávky a další úpravy písně.

16. dubna 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). Po jedenácti hodinách je dokončena Rain s pomocí tamburíny, baskytary a dalších vokálů. Po přehrání na jeden pásek jsou přidány další dohrávky. Jsou vytvořeny 4 mono mixy, z nichž třetí je vybrán jako nejlepší (píseň je mixována do sterea až po 2. prosinci 1969).

17. dubna 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). Během 7 záznamů je nahrána základní stopa písně Doctor Robert.

19. dubna 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). Je dokončena skladba Doctor Robert dohráním vokálů a vytvořen mono mix.

20. dubna 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). Dvanáctihodinová frekvence, během níž vzniká Johnova píseň And your bird can sing. Jsou nahrány 2 záznamy a je vytvořen mono mix. Ale konečná verze nebude použita a píseň bude přehrána znovu 26. dubna. Jsou nahrány 4 rytmické stopy Georgeovy písně Taxman, ale píseň bude nahrána znovu od začátku další den. Na CD Anthology 2 se nachází záznam č. 2 And your bird can sing.

21. dubna 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). Nahrávají píseň Taxman (11 záznamů a dohrávky). Na konci frekvence vypadá píseň jako dokončená, ale 21. června přibydou další dohrávky. Na CD Anthology 2 je kompletní záznam č. 11 písně Taxman.

22. dubna 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). Během devítihodinové frekvence v Abbey Road nahrávají různé dohrávky. Pro píseň Taxman refrén Mister Wilson, Mister Heath a party na kravský zvonec. Jsou přihrávány vokály a sitár do Tomorrow never knows (která je momentálně označována jako Mark I).

26. dubna 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). Pracují 12 hodin na And your bird can sing. Je nahráno 11 základních rytmických stop, záznam č. 10 je označen jako nejlepší. Jako nejlepší závěr písně se líbí záznam č. 6, proto je přimíchán do základní stopy.

27. dubna 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 3, EMI, Londýn). Pracují na mixování písní Taxman, And your bird can sing a Tomorrow never knows (pro kterou je vytvořeno 9 mixů). Večer začínají pracovat na I'm only sleeping. Nahrávají 11 záznamů základní stopy, která je natočena akusticky. Dohrávky jsou odloženy na další frekvence.

28. dubna, 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). Nahrávání zdvojeného smyčcového kvarteta pro instrumentální stopu Eleanor Rigby (14 záznamů). Záznam č. 15 je vytvořen kombinací čtyř záznamů smyčcového kvarteta a dohráním Paulova sólového zpěvu a doprovodných hlasů Johna a George. Na CD Anthology 2 se nachází pouze smyčcová stopa Eleanor Rigby.

29. dubna 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 3, EMI, Londýn). Nahrávají hlasy pro Eleanor Rigby. Nakonec jsou s výsledkem spokojeni, píseň je dokončena a je vytvořen mono mix. Avšak později přibydou další dohrávky a vznikne nový mix. Poté nahrávají Johnův sólový zpěv pro píseň I'm only sleeping. Na CD Anthology 2 se nachází dvě verze I'm only sleeping - jedna je fragmentem z 27. dubna a druhá je nepoužitý záznam z této frekvence.

1. května 1966
Beatles vystupují živě na koncertě New Musical Express Annual Poll-Winners' All-Star Concert v Empire Pool ve Wembley. Je to poslední živý koncert skupiny v Británii. Hrají I feel fine, Nowhere man, Day tripper, If I needed someone a I'm down. Vystoupení není natočeno, protože se televize ABC nedohodla s Brianem Epsteinem. Beatles jsou zachyceni pouze při přebírání cen (John Lennon dostal jednu osobně).

5. května 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 3, EMI, Londýn). Dohrávají kytary do I'm only sleeping.

6. května 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 3, EMI, Londýn). Nahrávají vokály pro I'm only sleeping.

9. května 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). Nahrávají For no one. John a George se na této písni nepodílí. Je nahráno 10 záznamů základní stopy s bicími a pianem, Paul potom dohrává Recording "For No One". Další dohrávky následují druhý den.

12. května 1966
Míchání tří písní pro album Revolver poskytnutých zároveň pro předčasné vydání v USA na LP Yesterday and tody. Jedná se o písně Doctor Robert, I'm only sleeping a And your bird can sing. Tyto tři písně jsou vyšleněny pro dřívější vydání americké verze Revolveru, aby byla vyváženost se skladbami Paula a George.

16. května 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). Den tráví dohrávkami a mícháním. Je přidán začátek písně Taxman a Paulův zpěv For no one.

18. května 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). 12 hodin tráví prací na Got to get you into my life. Pracují na dohrávkách, nových vokálech a kytarách.

19. května 1966
19. a 20. května Beatles natáčejí čtyři videoklipy písně Paperback writer a tři k písni Rain. Dva snímky Paperback writer jsou barevné, další dva černobílé. Dva snímky Rain jsou barevné a jeden černobílý. Barevné klipy jsou určeny pro americký trh, kde je spuštěno barevné televizní vysílání, ale v Británii se vysílá stále pouze černobíle. Natáčení probíhá ve studiu (studio 1, EMI, Londýn). Režisérem je Michael Lindsay-Hogg. Dva barevné videoklipy jsou odvysílány 5. června 1966 v The Ed Sullivan show. Tři černobílé snímky jsou odvysílány v Ready steady go! (3. června) a v Goodbye lucky stars, posledním vysílání pořadu Thank your lucky stars (25. června). Po natáčení videoklipů Paul McCartney navštěvuje studio 3 (EMI, Londýn), aby dohlédl na nahrávání sóla na lesní roh do písně For no one (hraje ho Alan Civil).

20. května 1966
Beatles natáčejí dva barevné snímky písní Paperback writer a Rain. Natáčení probíhá v zahradách v Chiswick House v Chiswicku (Londýn). Tyto dva videoklipy jsou odvysílány poprvé černobíle v britském televizním pořadu Top of the pops. Paperback writer je odvysílán 23. června, Rain 9. června.

23. května 1966
V USA vychází singl Beatles Paperback writer/Rain (Capitol). 10 týdnů je v hitparádě Billboardu, nejvyšší umístění: 1. (Pozn.: Některé zdroje uvádějí jako datum vydání 30. květen 1966.)

26. května 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 3, EMI, Londýn). Nahrávají Yellow submarine, na základní stopu přidávají Ringův sólový zpěv a poté doprovodné vokály zbytku skupiny. George Martin na frekvenci chybí (snědl špatné jídlo), na nahrávání dohlíží Geoff Emerick.

27. května 1966
John Lennon a George Harrison navštěvují koncert Boba Dylana v londýnské Royal Albert Hall. Publikum je vyděšeno, když Dylan hraje s elektrifikovanou doprovodnou skupinou (The Band), ale John a George jsou nadšeni. Před koncertem vede Dylan s Johnem během jízdy v limuzíně dlouhou rozmluvu, která je natáčena pro Dylanův filmový projekt Eat the document, který však nebyl nikdy oficiálně uveden.

28. května 1966
Beatles navštěvují Boba Dylana v hotelu May Fair v Londýně.

29. května 1966
Beatles opět navštěvují Boba Dylana v hotelu May Fair v Londýně.

1. června 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). 12 hodin nahrávají zvukové efekty do Yellow submarine. John bublá brčkem ve sklenici vody a křičí Full speed ahead Mister Captain! Ostatní přítomní se podílí na zvukové kulise. Ve studiu jsou přítomni Beatles, Brian Jones, Marianne Faithfull, Pattie Harrison, George Martin, Neil Aspinall, Mal Evans, John Skinner a Terry Condon. Pak si Mail Evans připevní k hrudi obrovský basový buben a pochoduje kolem studia, ostatní ho následují a zpívají We all live in a yellow submarine. Dohrávky zaberou nejvíce času, ačkoli se jedna z nich v písni neobjeví. Existuje nahrávka, ve které Ringo hovoří do začátku intra na akustickou kytaru (31 vteřin). Jsou přimíchány další hlasy a vyjmuta Ringova mluvená část. Nakonec Beatles řeknou "It's all too much" a vyřadí celou předehru.

2. června 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). Nahrávají Georgeovu píseň Laxton's superb, což je pracovní název skladby I want to tell you. Na 5 záznamů je nahrán rytmický základ, jsou přidány některé dohrávky a je udělán mix na méně stop, aby se mohly přidávat další. Píseň je nazývána I don't know, protože George Harrison takto odpověděl George Martinovi na jeho otázku, jak se píseň jmenuje. S názvem Laxton's superb, což je odrůda jablka, přišel Geoff Emerick. V americkém časopise Disc je otištěn řeznický obal vydání LP Yesterday and today.

3. června 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). Dokončují I want to tell you. Ve Švédsku vychází singl Beatles Paperback writer/Rain (Parlophone). Sedm týdnů ve švédské hitparádě, jevyšší pozice: 4.

5. června 1966
V americkém pořadu The Ed Sullivan show jsou odvysílány barevné videoklipy písní z posledního singlu Beatles, Paperback writer a Rain.

6. června 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 3, EMI, Londýn). Frekvence je zaměřena na míchání a kopírování stop, ale Paul ještě dohrává poslední vokály k Eleanor Rigby.

8. června 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). Nahrávání Good day sunshine. Nahrávají základní stopu a dohrávky jsou odloženy na další den.

9. června 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). Je dokončena píseň Good day sunshine. Jsou doplněny další nástroje včetně piana George Martina. V britském televizním pořadu Top of the pops je odvysílán videoklip písně Rain, natočený v zahradách Chiswick House.

10. června 1966
V Británii vychází singl Beatles Paperback writer/Rain (Parlophone). Sedm týdnů v hitparádě, nejvyšší umístění: 1.

13. června 1966
RVe Švédsku vychází LP The Beatles second album (Parlophone). Ve Švédsku vychází LP Beatles VI (Parlophone).

14. června 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn) Nahrávají Here there and everywhere. Dokončují základní stopu a vokály.

15. června 1966
V USA vychází LP Beatles Yesterday and today (Capitol). Písně: Drive my car, I'm only sleeping, Nowhere man, Dr. Robert, Yesterday, Act naturally, And your bird can sing, If I needed someone, We can work it out, What goes on, Day tripper. Album je vydáno s originálním řeznickým obalem. Když distributoři obdrželi album Beatles v řeznických zástěrách obklopených horami syrového masa a roztrhanou panenkou, byli zděšeni. Album je vráceno k přebalení do nových více přijatelnějších obalů. 31 týdnů v hitparádě Billboardu, nejvyšší umístění: 1.

16. června 1966
Beatles účinkují v přímém přenosu britského televizního pořadu Top of the pops. Na playback hrají Paperback writer a Rain. Je to poslední živé vystoupení skupiny v televizi, kromě jejich účasti na světovém vysílání All you need is love v červnu 1967. Před zahájením světového turné se Beatles podrobí očkování proti choleře ve Victoria Station v Londýně. Potom jedou do studia 2 v EMI (Londýn) pracovat na Here there and everywhere.

17. června 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). Dokončují Here there and everywhere a Got to get you into my life. Paul McCartney kupuje farmu v Kintyre ve Skotsku.

20. června 1966
V USA vychází znovu LP Beatles Yesterday and today s novým obalem. Album bylo vráceno distributory kvůli řeznickému obalu. Původní obaly byly zničeny a nahrazeny příjemnějším obalem. Beatles jsou naštváni: John uvádí, že řeznický obal je stejně důležitý jako Vietnam, Paul říká, že na obalu je velmi chutné maso a ti uražení jsou měkkoty. Capitol se omlouvá, že pokus o pop-artovou satiru nebyl úspěšný. Některé řeznické obaly nebyly zničeny, ale jen překryty novým obalem. Neurčité množství fanoušků si tato alba zakoupilo. Cena za nový obal způsobila firmě Capitol Records ztrátu.

21. června 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 3, EMI, Londýn). Nahrávají Johnovu píseň She said she said. Píseň je inspirována bizarní historkou z LSD tripu s Peterem Fondou a George Harrisonem.

22. června 1966
Probíhá poslední mono a stereo míchání alba Revolver. Další návrhy na název alba: Abracadabra, Magic circles, Beatles on Safari. Revolver vychází v Británii 5. srpna 1966.

23. června 1966
Beatles odlétají z Londýna do Mnichova v Německu, kde zahajují světové turné.

24. června 1966
Beatles vystupují dvakárt v Circus-Krone-Bau v Mnichově v Německu. Jsou to první koncerty krátkého mezinárodního turné, na kterém hrají písně: Rock and roll music, She's a woman, If I needed someone, Day tripper, Baby's in black, I feel fine, Yesterday, I wanna be your man, Nowhere man, Paperback writer, I'm down. Doprovázejí je Cliff Bennett & the Rebel Rousers, Rattles a Peter & Gordon. Druhý koncert je natáčen pro pozdější vysílání jako Die Beatles. in Munich, West Germany. Beatles pro toto turné nezkoušeli, před I'm down si Paul s Johnem a Georgem ujišťují znění textu. Muzikanství skupiny na tomto turné je podprůměrné. Atmosféra je komplikována paděláním vstupenek, které odhalila policie.

25. června 1966
Beatles se v rámci mezinárodní turné přemisťují z Mnichova do Essenu. Vystupují dvakrát v Grugahalle v Essenu (Německo). Singl Beatles Paperback writer je na první příčce americké hitparády Billboardu.

26. června 1966
Beatles jedou vlakem do Hamburku, kde naposledy hráli 1. ledna 1963. Vlak přijde uvítat mnoho známých tváří, jako Astrid Kirchherr a Bert Kaempfert. Později Beatles hrají dvakrát v Ernst Merck Hall v Hamburku (Německo). Kolem půlnoci odchází John s Paulem na Reeperbahn.

27. června 1966
Během letu do Tokia musí letadlo s Beatles na palubě nečekaně přistát v Anchorage na Aljašce, protože v Japonsku je hlášen tajfun.

30. června 1966
Beatles vystupují v Nippon Budokan Hall v Tokiu (Japonsko). Koncert je natáčen, Beatles jsou oblečeni v černých oblecích. Koncert následujícího dne je také natáčen, skupina má na sobě bílé obleky. Na japonských koncertech panují přísná bezpečnostní opatření, prostor mezi 10 000 diváky a pódiem je zaplněn 3000 policisty. Na CD Anthology 2 se nacházejí dvě písně z kncertu: Rock and roll music a She's a woman.

1. července 1966
Beatles vystupují dvakrát v Nippon Budokan Hall v Tokiu (Japonsko). První koncert je natáčen, skupina je oblečena do bílých obleků.

2. července 1966
Beatles vystupují dvakrát v Nippon Budokan Hall v Tokiu (Japonsko).

3. července 1966
Beatles odlétají z Tokia do Manily na Filipínách. Novinářka Maureen Cleve zveřejňuje zprávu, ve které nejmenovaný člen skupiny prohlašuje, že show business je dílem Židů. K výroku se hlásí John Lennon.

4. července 1966
Beatles vystupují dvakrát na Rizal Memorial Football Stadium v Manile (Filipíny). Počet diváků: 80.000. Beatles se nedostaví na recepci u prezidenta Marcose, který o jejich odmítnutí není předem informován. Filipínská média to berou jako urážku hlavy státu. Když se to Brian Epstein pokouší v televizním přenosu vysvětlit, jeho komentář je přerušen. Druhý den jsou Beatles cestou na letiště doprovázení rozhněvaným davem, filipínská vláda dává příkaz, aby policie neposkytla ochranu pro skupinu. Na letišti jsou členové skupiny fyzicky napadeni. Unikají bez zranění, jen Brian Epstein má vyvrknutý kotník, Mal Evans zlomená žebra a Alf Bicknell má zlomené žebro a poraněnou páteř. Filipínští úředníci přicházejí s omluvou. Po odletu Beatles vydává prezident Marcos zprávu, že Beatles nechtěli úmyslně zneuctít jeho rodinu a filipínský lid. Otřesení Beatles odmítají pokračovat v turné. Později George Harrison prohlásí, že se vrátí do Manily pouze v případě, aby na ni mohl shodit atomovou bombu.

8. července 1966
Beatles se vrací do Londýna z turné po Pacifiku. Odlétají do Indie na dovolené, ale beatlemánie je potkává i tam. Brian Epstein ruší smluvené turné na Filipíny pro Cillu Black a Sounds Incorporated. George Harrison na otázku, proč skupina mění plány, odpovídá: "Chystáme se vzít si pár týdnů na zotavenou, než se vydáme dobít Ameriku." V Británii vychází EP Beatles Nowhere man (Parlophone). Písně: Nowhere man, Drive my car, Michelle a You won't see me. Nejvyšší umístění v hitparádě: 4.

9. července 1966
Singl Beatles Paperback writer je druhý týden na prvním místě americké hitparády.

1. srpna 1966
Paul McCartney natáčí vystoupení pro pořad rádia BBC David Frost at the Phonograph. Odvysíláno 6. srpna.

5. srpna 1966
V USA a Británii vychází singl Beatles Eleanor Rigby/Yellow submarine (Capitol, Parlophone). Devět týdnů v hitparádě Billboardu, nejvyšší umístění: 2. V Británii setrvá v hitparádě osm týdnů, nejvyšší příčka: 1. V Británii a ve Švédsku vychází LP Beatles Revolver (Parlophone). Sedmé album skupiny obsahuje písně: Taxman, Eleanor Rigby, I'm only sleeping, Love you to, Here there and everywhere, Yellow submarine, She said she said, Good day sunshine, And your bird can sing, For no one, Dr. Robert, I want to tell you, Got to get you into my life, Tomorrow never knows. Nejvyšší umístění v hitparádě: 1.

6. srpna 1966
John a Paul nahrávají v Paulově domě na Cavendish Avenue v Londýně pořad pro rádio BBC The Lennon and McCartney songbook, který se zabývá vydanými písněmi této dvojice nazpívanými jinými interprety. Pořad je odvysílán 29. srpna.

8. srpna 1966
V USA vychází LP Beatles Revolver (Capitol). Obsahuje písně: Taxman, Eleanor Rigby, Love you to, Here there and everywhere, Yellow submarine, She said she said, Good day sunshine, For no one, I want to tell you, Got to get you into my life, Tomorrow never knows. Je to poslední album Beatles, které vychází v odlišné verzi oproti Británii. V hitparádě Billboardu se drží 77 týdnů, nejvyšší umístění: 1. Ve Švédsku vychází singl Beatles Yellow submarine/Eleanor Rigby (Parlophone). Šest týdnů ve švédské hitparádě, nejvyšší umístění: 2. Z Jižní Afriky je odvysílána zpráva, že "Beatles jsou větší než Ježíš".

11. srpna 1966
V Chicagu začíná poslední americké turné Beatles. John Lennon se na tiskové konferenci omlouvá za svůj výrok, že "Beatles jsou větší než Ježíš". Jeho poznámky o současném stavu náboženství, které se objevily před pěti měsíci v londýnském Evening Standard, jsou nyní citovány v americkém časopise pro mladé Datebook. Lennon skutečně řekl: "Křesťanství bude. Ale bude se zmenšovat a vytrácet. O tom není sporu. Už nyní jsme (Beatles) populárnější než Ježíš Kristus. Nevím, co zvítězí, jestli rock'n'roll nebo křesťanství. Ježíš byl dobrý, ale jeho následovníci jsou tlustí a obyčejní. Všechno překrucují." Reakce americké veřejnosti je tak negativní, že Brian Epstein dokonce uvažuje o zrušení turné, protože se obává atentátu na členy skupiny. Americké rozhlasové stanice (údajně 22 nebo 30 stanic) odmítá vysílat písničky Beatles, jiné stanice je hrají ještě více. Na tiskové konferenci je řečeno, že toto turné je pro Beatles poslední, Lennon je silně otřesen poštou, která mu chodí. Pod tlakem je Lennon donucen omluvit se za svůj výrok a pokouší se vysvětlit, co myslel svou poznámkou, která byla vytržena z kontextu. Ale nedaří se mu to a tak se jen snaží omluvit, ačkoli neví, proč to dělá. John mimo jiné říká: "Předpokládám, že kdybych řekl, že televize je populárnější než Ježíš, nic by se nestalo. Omlouvám se, že jsem otevřel ústa. Nejsem neznaboh, antikrist nebo proti náboženství. Nekritizoval jsem to. Neřekl jsem, že jsme větší nebo lepší." Média a velká část veřejnosti Johnovu veřejnou omluvu přijímá a jsou si jisti, že mu byla uštědřena tvrdá lekce. Samozřejmě, že někteří jsou stále proti, v jižanským státech nikdo omluvu nepřijímá a jsou rozhodnuti neodpustit Lennonovi tak lehce. Turné Beatles je doprovázeno demonstracemi Ku-Klux-Klanu, výhružkami smrti a bombovými útoky. Antibeatlesovská horečka se objevuje i ve Španělsku a Jižní Africe, kde je zakázáno jejich vysílání v rádiu. London Catholic Herald ovšem zveřejňuje zprávu, že Johnovy poznámky byly arogantní, ale "nicméně pravdivé".

12. srpna 1966
Beatles vystupují dvakrát v International Amphitheatre v Chicago. Je to první zastávka na posledním americkém turné. Jako předkapely hrají Remains, Bobby Hebb, Cyrkle a Ronettes. Ačkoli právě vyšlo nové album Beatles Revolver, skupina hraje staré písně jako v Německu, Japonsku a na Filipínách.

13. srpna 1966
Beatles vystupují v rámci posledního amerického turné dvakrát na Olympia Stadium v Detroitu. LP Beatles Revolver je na první příčce britské hitparády.

14. srpna 1966
Beatles vystupují v rámci posledního amerického turné na Cleveland Stadium v Clevelandu. Koncert je přerušen, když 2500 fanoušků vnikne na prostor, kde skupina hraje. Texaská rozhlasová stanice v Longview pořádá veřejné pálení nahrávek Beatles.

15. srpna 1966
Beatles vystupují v rámci posledního amerického turné na DC Stadium ve Washingtonu před 32.164 diváky. Pět příslušníků Ku-klux-klanu vedených Imperiálním čarodějem z Marylandu narušuje koncert.

16. srpna 1966
Beatles vystupují v rámci posledního amerického turné na John F. Kennedy Stadium ve Philadephii. Během koncertu se zatáhne nebe, ale déšť se spustí až po jeho skončení.

17. srpna 1966
Beatles vystupují v rámci posledního amerického turné dvakrát v Maple Leaf Gardens v Torontu. Během tiskové konference v Torontu vyjadřuje John Lennon svůj obdiv americkému návrhu, aby se mladí Američané, kteří se chtějí vyhnout zákonům, přestěhovali do Kanady. Americký tisk je spíše nespokojený, protože stále vzpomíná na nedávné události (Beatles jsou větší než Ježíš).

18. srpna 1966
Beatles vystupují v rámci posledního amerického turné v Suffolk Downs Racetrack v Bostonu. Koncert se koná uprostřed dostihového závodiště před 25000 diváky.

19. srpna 1966
Beatles vystupují v rámci posledního amerického turné dvakrát v Mid-South Coliseum v Memphisu. Anonymní telefonát jim vyhrožuje atentátem během koncertu. Během druhého vystoupení někdo z diváků hodí na pódium malou výbušninu, což je pro skupinu varováním.

20. srpna 1966
Beatles jsou donuceni zrušit a přesunout plánované vystoupení v Cincinnati na stadionu Crosley Field, když silný déšť poruší elektrické zařízení na stadioně. Singl Beatles Yellow submarine/Eleanor Rigby je na prvním místě britské hitparády.

21. srpna 1966
Beatles vystupují v rámci posledního amerického turné ve dvou městech v jediný den. Kvůli silnému dešti bylo odloženo vystoupení v Crosley Field v Cincinnati na tento den. Potom odlétají do St. Louis na koncert na Busch Stadium, který se koná v silném dešti.

23. srpna 1966
Beatles vystupují v rámci posledního amerického turné na Shea Stadium v New Yorku. Ačkoli jejich poslední vystoupení zde bylo vyprodáno, tentokrát je 11000 míst z 55.600 volných. Skupina ovšem dostává za koncert mnohem více než loni, 189.000 dolarů.

25. srpna 1966
Beatles vystupují v rámci posledního amerického turné dvakrát v Coliseum v Seattle. Ve 23.00 odlétají do Los Angeles. Na první koncert v 15.00 hodin přijde 8000 diváků, ale večerní koncert od 20.00 hod. je už vyprodán (15.000 diváků).

28. srpna 1966
Beatles vystupují v rámci posledního amerického turné na Dodger Stadium v Los Angeles před 45.000 díváky. Jejich pokus uniknout ze stadionu v obrněném voze je zmařen, když je hlavní brána zamčena a skupina musí dvě hodiny čekat v autě.

29. srpna 1966
Beatles odehrávají svůj poslední koncert pro platící diváky v Candlestick Park v San Francisco. Je přítomno 25.000 diváků. John a Paul si přináší na jeviště fotoaparáty a mezi písněmi si dělají snímky. Během posledního turné Beatles nehráli písně z poslední desky Revolver, protože nejsou možné předvést naživo. Když odlétají ze San Francisco, George prohlašuje: "Well, that's it, I'm not a Beatle anymore." Na několik měsíců se jejich cesty rozchází. Na konci listopadu se vrátí do studia, aby nahráli nové skladby.

5. září 1966
John Lennon letí do Celle v Německu (tankové cvičiště NATO u Hannoveru), aby začal natáčet svou první a poslední sólovou roli ve filmu Richarda Lestera Jak jsem vyhrál válku (How I won the war). John je pro potřeby filmu ostříhán. V roli seržanta Gripweeda nosí kulaté brýle, které se stávají jeho symbolem i v soukromém životě. Předtím nenosil brýle na veřejnosti, i když špatně viděl. V tomto filmu John jako první ze skupiny začíná pracovat bez ostatních členů. Během dlouhého natáčení začíná John experimentovat s LSD a píše introvertní písně. Vstupuje také do světa umění, když některé jeho kresby se objevují na pohlednicích, vizitkách a v publikacích (Vídeň).

6. září 1966
John Lennon je ostříhán pro potřeby filmové role ve filmu Richarda Lestera How I won the war. Zpráva ihned obletí celý svět - Beatle je ostříhán!

10. září 1966
LP Beatles Revolver je na první příčce americké hitparády.

14. září 1966
George Harrison a jeho žena Patti tráví dovolenou v Indii. Zde se George setkává s hráčem na sitár Ravi Shankarem a začíná brát lekce ve hře na tento nástroj. George a Patti praktikují jógu, George začíná pociťovat svá pouta v Beatles, kde hraje pouze druhou roli po dvojici Lennon-McCartney. George se vážně zajímá o sitár a indickou kulturu, což začíná prostupovat jeho písněmi, kterými si začíná získávat před Johnem, Paulem a George Martinem velký respekt. George a Patti se do Anglie vrátí 22. října.

15. září 1966
John Lennon a Neil Aspinall odjíždí z Německa po skončení natáčení filmu How I won the war. Cestou do Španělska se zastaví v Paříži, aby se setkali s Paulem McCartneyem a Brianem Epsteinem.

18. září 1966
John Lennon a Neil Aspinall přijíždějí na další místo natáčení filmu How I won the war do Carboneras ve Španělsku. Lennon a Aspinall bydlí v domě v Santa Isabel u Almerie. Zde Lennon píše skladbu Strawberry fields forever.

22. října 1966
George a Patti Harrisonovi se vracejí do Londýna z dovolené v Indii. George absolvoval několik lekcí hry na sitár u Ravi Shankara. On a Patti začali provozovat jógu. George získává pevnější postavení ve skupině díky novým skladbám inspirovanými indickou filozofií. George a Patti používali v Indii falešná jména: pan a paní Sam Wells.

31. října 1966
Protože Beatles nemají přichystáno nové album na vánoční trh, George Martin sestavuje kompilaci starších hitů A collection of Beatles oldies. Na albu se nachází 16 písní včetně nikdy nevydané Bad boy. Album ignoruje poslední období skupiny (Rubber soul, Revolver).

listopad 1966
Počátkem listopadu 1966 nahrává John Lennon čtyři demoverze své písně Strawberry fields forever. Jedna z těchto demoverzí je na CD Anthology 2.

7. listopadu 1966
John Lennon se vrací ze Španělska do Anglie po dokončení natáčení filmu Richarda Lestera How I won the war (Jak jsem vyhrál válku). O dva dny později se porpvé setkává s Yoko Ono.

9. listopadu 1966
John Lennon anavštěvuje výstavu umělkyně Yoko Ono v galerii Indica v Londýně pod názvem Unfinished painting and objects by Yoko Ono. Poprvé se setkávají. Galerii vlastní John Dunbar.

18. listopadu 1966
V Británii vychází singl Escorts From head to toe/Night time (Columbia). Producentem singlu je Paul McCartney. V písní From head to toe hraje na tamburínu.

19. listopadu 1966
Paul McCartney, Jane Asher a Mal Evans se vrací do Londýna z dovolené v Keňi.

24. listopadu 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). Po letním americkém turné a dovolené se scházejí nad novým albem. Jako první nahrávají Johnovu píseň Strawberry fields forever, která se ovšem na albu neobjeví, pouze na singlu. Píseň je prostoupena vzpomínkami na Johnovo dětství, které se mu vybavily pod vlivem LSD. Velkým problémem Beatles se stává velký počet záznamů jednotlivých písní. Na konci dne má kompletní nahrávka délku 2:34. Na CD Anthology 2 se nachází záznam č. 1.

25. listopadu 1966
Beatles nahrávají v malém studiu londýnské kanceláře Dicka Jamese čtvrtou vánoční nahrávku pro členy oficiálního fanklubu.

27. listopadu 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). Pracují na písni Strawberry fields forever, nahrávají záznamy č. 2-4. Končí mono mixem č. 4. John Lennon natáčí vystoupení v televizní show Not only...but also komiků Dudley Moora a Petera Cooka. Lennon hraje roli Dana, vrátného nočního klubu Ad Lav (název odvozen z oblíbeného klubu Beatles The ad lib club). Scénka je natáčena vedle podzemních pánských záchodů na Broadwick Street v londýnském Soho. Johnova role je jednoduchá: 51 sekund se směje.

29. listopadu 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). Třetí den pracují na písni Strawberry fields forever. Nahrávají záznamy č. 5 a 6. Záznam č. 6 je redukován do č. 7 a jsou přidány další stopy. Na konci dne mají další mono mix, který se nachází na CD Anthology 2.

2. prosince 1966
Ve Švédsku vychází LP Beatles A collection of Beatles oldies (but goldies) (Parlophone).

6. prosince 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). Nahrávají píseň When I'm sixty-four. Po zkoušce následuje nahrávání dvou záznamů základní rytmické stopy. Beatles nahrávají vánoční a novoroční pozdravy pro rozhlasové stanice Radio Caroline a Radio London. Natáčení probíhá ve studiu 2 na Abbey Road (Londýn).

8. prosince 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). Paul McCartney přetáčí před příchodem ostatních ve studiu 1 vokál do písně When I'm sixty-four. in the recording studio (Studio Two, EMI Studios, London). Poté pracují ve studiu 2 na Strawberry fields forever. Nahrávají dalších 9 záznamů (č. 8-19) a kontrolují Geoff Emericka, který mixuje záznamy č. 24 a 15.

9. prosince 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). Píseň Strawberry fields forever je redukována do záznamu č. 25 a jsou dotočeny dohrávky včetně indických nástrojů.

10. prosince 1966
V Británii vychází LP A collection of Beatles oldies (Parlophone). Písně: She loves you, From me to you, We can work it out, Help!, Michelle, Yesterday, I feel fine, Yellow submarine, Can't buy me love, Bad boy, Day tripper, A hard day's night, Ticket to ride, Paperback writer, Eleanor Rigby, I want to hold your hand. Skladba Bad boy nebyla předtím v Británii vydána. Nejvyšší umístění v hitparádě: 4.

13. prosince 1966
Na obálce amerického časopisu Look se objevuje fotografie Johna Lennona.

15. prosince 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). Pokračují v práci na Strawberry fields forever, nahrávají čtyři trubky a tři violoncella. John Lennon nahrává další stopy vokálu.

16. prosince 1966
Členové oficiálního britského a amerického fanklubu Beatles dostávají čtvrtou vánoční desku The Beatles fourth Christmas record.

18. prosince 1966
V Londýně má premiéru film The family way s hudbou Paula McCartneyho. V USA má premiéru 28. června 1967.

20. prosince 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). Nahrávají doprovodné vokály do When I'm sixty-four. V interview vyvracejí pověsti, že se Beatles rozpadli. Všichni mají knírky (George navíc vousy).

21. prosince 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). Nahrávají klarinety do When I'm sixty-four. John Lennon nahrává další vokály a piano do Strawberry fields forever.

22. prosince 1966
John Lennon žádá George Martina, aby našel způsob jak sloučit původní lehčí verzi Strawberry fields forever s hutnější pozdější verzí. Martin zjišťuje, že záznam 7 lze zrychlit a záznam 26 zpomalit tak, aby se obě tempa vyrovnala. Spojení je znát po uběhnutí první minuty vydané verze. Je tedy dokončena práce na této písni, která začala 24. listopadu. (Pozn.: George Martin si vzpomíná, že záznam 7 zrychlil a záznam 26 zpomalil, ale jiní tvrdí, že záznam 7 nebyl nikdy zrychlen, ačkoli záznam 26 by byl mnohem pomalejší. Poslechem záznamu 7 se ale zdá být pravděpodobnější Martinovo tvrzení. Ovšem chybí jakákoli dokumentace tohoto kroku.)

29. prosince 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). Začínají nahrávat Paulovu píseň Penny Lane. Natáčejí šest záznamů a efekty na perkuse.

30. prosince 1966
Beatles v nahrávacím studiu (studio 2, EMI, Londýn). Pracují na Penny Lane. Záznam č. 6 a dohrávky jsou redukovány do záznamu č. 7, do kterého je nahrán Paulův sólový a Johnův doprovodný zpěv.