Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

leden 1960
Stuart Sutcliffe se přidává k The Quarry Men a obětuje část peněz z prodeje svých kreseb na zakoupení baskytary. Stuartova matka Millie mu schovává zbytek peněz. (Pozn.: mnoho zdrojů uvádí, že Sutcliffe si baskytaru koupil bez povolení, použil všechny peníze vydělané prodejem svých kreseb milionáři Johnu Moorovi, ale Bill Harry cituje dopisy, které Stuart psal své matce z Hamburku, kde hovoří o šetření peněz na nákup kytary tak zaníceně, že základní uznávaná verze je špatná.) Je známo, že Sutcliffovi rodiče chtěli dát všechny peníze od Johna Mooraparents na jeho uměleckou kariéru, ale John Lennon ho přemluvil, aby si raději koupil baskytaru. Jak říká Bill Harry, Millie Sutcliffová byla velkou oporou pro Stuartovo hudební snažení. Jiná nesprávná historka vypráví, že Sutcliffe se nikdy nenaučil pořádně hrát na baskytaru a při vystoupení stával zády k obecenstvu. Bill Harry uvádí, že to není tak úplně pravda a za rozšiřovatele této pomluvy označuje Allana Williamse, který to uvedl ve své knize The man who gave The Beatles away. Harry říká: "Stuart nehrál zády k obecenstvu. Viděl jsem Stuarta hrát dříve než Williams, protože hráli na naší výtvarné škole. Zkontroloval jsem každou fotografii Stuarta, jakou jsem mohl najít, a na každé je čelem k obecenstvu. Nebyl nejlepším hráčem na světě, ale ovládal svůj nástroj. Učil Klause Voormana na baskytaru." Většina zdrojů také uvádí, že Sutcliffe přišel s názvem Beatals. Bill Harry uvádí, že Stuart přišel se jménem Beetles (je podobné jako název kapely Buddy Hollyho Crickets). Název Silver Beetles byl používán jako první a pak byl zkrácen na Beatles, tím "a" přispěl John Lennon.

23. dubna 1960
John Lennon a Paul McCartney vystupují pod názvem The Nerk Twins ve Fox and hounds pub v Cavershamu. John a Paul zůstávají u Paulových příbuzných na velikonoce. Za odměnu pracují přes týden v hospodě, kde naživo hrají v sobotu večer a v neděli k obědu.

24. dubna 1960
John Lennon a Paul McCartney vystupují ve Fox and hounds pub v Cavershamu, podruhé a naposledy jako The Nerk Twins.

květen 1960
Allan Williams se stává manažerem The Silver Beetles. V polovině května byli The Silver Beetles napadeni gangem, Stu Sutcliffe byl zraněn po silném úderu do hlavy. Toto zranění je také jednou z více možných příčin Sutcliffovi smrti na mozkový nádor 10.4.1962.

10. května 1960
The Silver Beetles (John Lennon, Paul McCartney, George Harrison, Stuart Sutcliffe, Tommy Moore) a další skupiny ze účastní zkoušky pro Larryho Parnese a zpěváka Billy Furyho v naději, že budou vybráni jako Furyho doprovodná kapela. Bubeník Tommy Moore zmešká půlku zkoušky, místo něj hraje za bicími Johnny Hutchinson (ze skupiny Cass and the Cassanovas). Parnes zároveň hledá doprovodnou skupinu pro jeho méně známého zpěváka a The Silver Beetles jsou vybráni jako doprovodná skupina pro skotské turné Johnny Gentleho. Skupina mění název na The Beatals, ale Brian Casser (ze skupiny Cass and the Cassanovas) označuje název Beatals za velmi směšný. Navrhuje název Long John and the Silver Beetles, ale John Lennon se odmítá pojmenovat jako Long John.

14. května 1960
The Silver Beats (John Lennon, Paul McCartney, George Harrison, Stu Sutcliffe, Tommy Moore) vystupují v Lathom Hall v Seaforthu (Liverpool). O přestávce hrají pár písní pro promotéra Briana Kellyho. Dále zde hrají Cliff Roberts & the Rockers, The Deltones, Kingsize Taylor & the Dominoes. Při té příležitosti se opět vrací ke svému názvu Silver Beetles.

20. května 1960
The Silver Beetles (John Lennon, Paul McCartney, George Harrison, Stu Sutcliffe, Tommy Moore) vystupují poprvé jako doprovodná skupina na skotském turné zpěváka Johnny Gentleho, v Town Hall v Alloa. Gentle a The Silver Beetles spolu zkoušeli pouhých 30 minut. Na tomto turné tři ze Silver Beetles vystupují pod jinými jmény: Paul McCartney jako Paul Ramon, George Harrison jako Carl Harrison, Stuart Sutcliffe jako Stuart de Stael. Po jednom z koncertů posílá Paul z turné pohlednici: "Včera za mnou přišel po koncertu jeden člověk a požádal mě o autogram." Odměna za turné činí 36 liber pro každého ze skupiny.

21. května 1960
The Silver Beetles, doprovázející zpěváka Johnny Gentleho na skotském turné, vystupují v Northern Meeting Ballroom v Inverness. Mají hrát ve vyšším poschodím a ostatní lidé budou stát dole a tančit na hudbu lidové skupiny Lindsay Ross & his Famous Broadcasting Band. The Silver Beetles mají rovněž zamluvenou účast na dlouho inzerovaném večeru v Lathom Hall v Seaforthu (Liverpool) pro promotéra Briana Kellyho. Když Silver Beetles odjeli na turné, zapomněli Kellymu ohlásit změnu plánu a Kelly zůstal sám se sálem plným příznivců skupiny. Později Bob Wooler přesvědčuje Kellyho, aby dal skupině šanci v Litherland Town Hall Ballroom 27. prosince (jako Beatles, jak se přejmenovali v srpnu 1960), a Kelly souhlasí.

23. května 1960
The Silver Beetles, doprovázející zpěváka Johnny Gentleho na skotském turné, vystupují v Dalrymple Hall ve Fraserburghu. Brzy ráno, na cestě do Fraserburghu z Inverness, Johnny Gentle řídí a narazí do jiného auta. Tommy Moorovi kytara vyrazí přední zub. Moore však večer vystupuje.

25. května 1960
The Silver Beetles pokračují v doprovázení na turné zpěváka Johnny Gentleho, vystupují v St. Thomas Hall v Keithu.

26. května 1960
The Silver Beetles na turné Johnny Gentleho vystupují v Town Hall ve Forres. Následující ráno jsou pro nezaplacení účtu vyhozeni z hotelu.

27. května 1960
The Silver Beetles vystupují v Regal Ballroom v Nairn, je to šesté účinkování na jejich turné, kde doprovázejí zpěváka Johnny Gentleho.

28. května 1960
The Silver Beetles vystupují na posledním koncertě na turné Johnny Gentleho v Rescue Hall v Peterhead.

30. května 1960
The Silver Beetles vystupují v baru Jacaranda na Slater St. (Liverpool), který vlastní Allan Williams. Je to první z asi 12 vystoupení v tomto klubu, ale neexistují žádné nahrávky ani data dalších vystoupení.

2. června 1960
The Silver Beetles vystupují v Institute v Nestonu (Wirral). Dostávají 10 liber a svému manažerovi Allanu Williamsovi dávají 1 libru. Během vystoupení je zkopán k smrti šestnáctiletý chlapec.

4. června 1960
The Silver Beetles vystupují v Grosvenor Ballroom v Liscardu (Wallasey). Je to velmi drsný klub pověstný svými krvavými rvačkami. The Silver Beetles vydrželi hrát navzdory zmatku odehrávajícímu se před jejich očima.

6. června 1960
The Silver Beetles vystupují v Grosvenor Ballroom v Liscardu (Wallasey). Poprvé zde objevují plakát s Gerry & the Pacemakers, skupiny, která se stala v Liverpoolu velmi proslulou.

9. června 1960
The Silver Beetles se objevují v Neston Institutu ve Wirralu.

11. června 1960
The Silver Beetles vystupují v Grosvenor Ballroom v Liscardu (Wallasey). Bubeník Tommy Moore nevystupuje, přivydělává si jako řidič vysokozdvižného vozíku. Jeho přítelkyně mu hledá pořádnou práci a on má dost Johna Lennona. Ačkoli Moore bude hrát se skupinou naposledy až příští večer, oznámí kapele svůj úmysl odejít. Tyto koncerty (6-11) jsou The Silver Beetles vyvedeni z míry, že ztratí bubeníka. John Lennon se ptá na vystoupení, jestli jim někdo nemůže pomoci. Jeden z místních vůdců gangu, chuligán jménem Ronnie, se hlásí jako dobrovolník, ačkoli nikdy v životě neseděl za bicími. Ronnie se rozhoduje, že zůstane na pódiu s nimi, a tak se skupiny obrací na svého manažera Allana Williamse. Williams Ronnieho bez násilí vyhazuje z pódia.

13. června 1960
The Silver Beetles vystupují v baru Jacaranda (Liverpool). Tommy Moore naposledy hraje jako bubeník skupiny: "Jediný, koho jsem z nich mohl tehdy vystát, byl Stuart."

16. června 1960
The Silver Beetles vystupují v Neston Institute ve Wirralu.

18. června 1960
The Silver Beetles vystupují v Grosvenor Ballroom v Liscardu (Wallasey). Paul slaví osmnáctiny.

23. června 1960
The Silver Beetles vystupují v Institute v Nestonu (Wirral).

25. června 1960
The Silver Beetles vystupují v Grosvenor Ballroom v Liscardu (Wallasey).

30. června 1960
The Silver Beetles vystupují v Neston Institute ve Wirralu.

červenec 1960
Začátkem července The Silver Beatles na jeden týden hudebně doprovázejí výkon striptérky Janice. Hrají starší skladby jako The third man theme, Summertime, September song, Begin the beguine.

2. července 1960
The Silver Beetles vystupují v Grosvenor Ballroom v Liscardu (Wallasey). Na několik skladeb se k nim přidává zpěvák Johnny Gentle, kterému dělali doprovodnou kapelu.

7. července 1960
The Silver Beetles vystupují v Neston Institute ve Wirralu. Ringovi je dvacet let.

9. července 1960
The Silver Beatles vystupují v Grosvenor Ballroom v Liscardu (Wallasey). Mají najatého nového bubeníka, Normana Chapmana. Jeho první vystoupení s The Silver Beatles se uskutečnilo na jednom z těchto dvou koncertů nebo následující týden.

16. července 1960
The Silver Beatles vystupují v Grosvenor Ballroom v Liscardu (Wallasey).

23. července 1960
The Silver Beatles (John Lennon, Paul McCartney, George Harrison, Stu Sutcliffe, Norman Chapman) vystupují v Grosvenor Ballroom v Liscardu (Wallasey). Chapman naposledy hraje na bicí a opouští skupinu.

24. července 1960
Allan Williams zve majitele hamburských klubů Bruna Koschmidera, aby si přijel poslechnout The Silver Beatles.

30. července 1960
The Silver Beatles vystupují v Grosvenor Ballroom v Liscardu (Wallasey). Sobotní večer je doprovázen stížnostmi sousedů na násilí, hluk a agresivitu, a sál je na pět měsíců uzavřen pro beatové skupiny. The Silver Beatles začínají zoufale hledat bubeníka, protože mají možnost hrát v Hamburku v Západním Německu.

12. srpna 1960
Pete Best na zkoušce na post bubeníka The Silver Beatles. Souhlasí s cestou do Hamburku jako jejich nový bubeník. Před odjezdem do Hamburku skupina mění název na kratší Beatles.

17. srpna 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku. Jejich první angažmá v Hamburku začíná prvním ze 48 večerů ve zchátralém klubu Indra, který je navštěvován prostitutkami a jejich většinou opilými klienty z různých zemí světa. Majitel klubu Bruno Koschmider naléhá na Beatles, aby dělali šou ("Mach Shau"), a John Lennon vyhovuje ječením, tančením a skákáním po pódiu. Ostatní ho následují, občas hrají i vleže na podlaze. Lennon se jednou svlékne do spodního prádla a jindy si zase okolo krku uváže ponožky. Beatles se začínají zdokonalovat, jejich hudební talent se vybrušuje častým hraním: čtyři a půl hodiny každý večer v týdnu a šest hodin o víkendech. Aby si udrželi energii a dohnali spánkový deficit, všichni z Beatles kromě Pete Besta začínají brát povzbuzující léky (Preludin s benzedrinem). Publikum, které umí jen trochu anglicky, nadšeně tleská při výkřicích Johna Lennona "Sieg Heil" a pojmenováním obecenstva na "fucking Nazis". Beatles jsou ubytování v jednom pokoji bez okna v nedalekém kině.

18. srpna 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

19. srpna 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

20. srpna 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

21. srpna 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

22. srpna 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

23. srpna 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

24. srpna 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

25. srpna 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

26. srpna 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

27. srpna 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

28. srpna 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

29. srpna 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

30. srpna 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

31. srpna 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

září 1960
Beatles se seznamují s Klausem Voormanem a Astrid Kirchherr, což jsou existencionalističtí intelektuální umělci známí jako exis. Voorman je fanoušek beatové hudby a touží navrhovat obaly desek (později navrhne obal alba Beatles Revolver). Kirchherr je fotografka a udělá mnoho snímků Beatles. Astrid a Stu Sutcliffe se do sebe zamilují a v listopadu nebo prosinci se zasnoubí.

1. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

2. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

3. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

4. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

5. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

6. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

7. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

8. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

9. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

10. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

11. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

12. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

13. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

14. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

15. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

16. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

17. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

18. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

19. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

20. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

21. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

22. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

23. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

24. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

25. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

26. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

27. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

28. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

29. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

30. září 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

říjen 1960
Beatles zjišťují, že byl otevřen nový klub Top Ten. Majitel tohoto klubu, Peter Eckhorn, uzavřel smlouvu na vystupování s Tony Sheridanem. Beatles mají k Sheridanovi velkou úctu a tak ve chvíli volna navštěvují Top Ten. Jsou pozváni na pódium ke společnému jamu se Sheridanem a jeho doprovodnou skupinou Jets. Když Bruno Koschmider, majitel Kaiserkeller, vidí Beatles, dává jim měsíční lhůtu na zrušení jejich současné smlouvy a Beatles okamžitě podepisují novou smlouvu, ve které je zákaz vystupování v okruhu 25 mil od Kaiserkeller.

1. října 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

2. října 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku.

3. října 1960
Beatles vystupují v klubu Indra na Grosse Freiheit v Hamburku. Je to jejich poslední vystoupění v tomto klubu, který je uzavřen pro stížnosti sousedů na hluk. Beatles jsou přijati do nejlepšího klubu Bruno Koschmidera, Kaiserkeller.

4. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku. Je to první z 58 večerů. Hrají sedm dní v týdnu, střídají se s kapelou Rory Storm & the Hurricanes. John, Paul a George se spřátelí s jejich bubeníkem Richardem Starkeym (Ringo Starr), a když ho vidí v akci, uvažují o výměně Pete Besta. Zvyšuje se napětí mezi Bestem a zbývajícími členy skupiny, Pete nesouhlasí s počínáním ostatních, speciálně v užívání drog a jejich divokého zesměšňování se. Beatles vyděsí obrovské pódium v Kaiserkeller, které nelze srovnávat s malinkatým pódiem klubu Indra, ale brzy se vrací ke zběsilým číslům, jaká předváděli v klubu Indra. Beatles často vystupují opilí, protože jim hosté štědře posílají na pódium pivo.

5. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku. Brzy po začátku představení se Beatles a Rory Storm & the Hurricanes sázejí, kdo první zdemoluje rozpadající se ztrouchnivělé pódium. Rory Storm vítězí s atletickým skokem při skladbě Blue suede shoes. Bruno Koschmider napomíná Roryho a z jeho mzdy mu sráží částku na opravu.

6. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

7. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

8. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

9. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku. John Lennon slaví dvacáté narozeniny.

10. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

11. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

12. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

13. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

14. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

15. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku. Odpoledne v malém hamburském nahrávacím studiu Akustik Beatles (bez Pete Besta) a dva členové Hurikánů Rory Storma (Ringo Starr a Lou "Wally" Walters) nahrávají skladbu George Gershwina Summertime, která vychází na 78-rpm desce. Je to první frekvence, které se společně zúčastnili John, Paul, George a Ringo. Jsou nahrány dvě další písně, ale Ringo na nich hrál bez Johna, Paula a George. Bylo uděláno devět desek, ale dochovala se pouze jedna.

16. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku. Kontrakt Beatles a Bruno Koschmidera je prodloužen do 31. prosince, ačkoli všichni kromě Stu Sutcliffa se mají vrátit do Anglie 10. prosince.

17. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

18. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

19. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

20. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

21. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

22. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

23. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

24. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

25. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

26. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

27. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

28. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

29. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

30. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

31. října 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

1. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

2. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

3. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

4. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

5. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

6. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

7. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

8. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

9. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

10. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

11. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

12. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

13. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

14. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

15. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

16. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

17. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

18. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

19. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

20. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

21. listopadu 1960
George Harrison je deportován z Německa, protože nemá patřičný věk pro práci v nočním klubu po půlnoci. Majitel Kaiserkeller Bruno Koschmider chápe Georgeovu kauzu jako útok policie proti vystupování Beatles v novém klubu Top Ten. George se vrací sám domů do Liverpoolu. Beatles, už bez George, vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku. Nejšťastnější je majitel klubu Bruno Koschmider, protože Beatles nezrušili smlouvu.

22. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

23. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

24. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

25. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

26. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

27. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

28. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku.

29. listopadu 1960
Beatles vystupují v klubu Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku. Paul McCartney a Pete Best byli zatčeni za žhářství. Pokud byli zatčeni před vystoupením, je velmi nepravděpodobné, že by hráli tento večer. Pokud ale byli zatčeni až po vystoupení, které obvykle končilo ve dvě hodiny ráno, datum jejich zatčení by bylo až 30. listopadu. Paul McCartney a Pete Best si stěhují svoje věci z tmavého kina Bambi do klubu Top Ten Petera Eckhorna, Paul a Pete rozestavují shnilé koberce podél zdi a zapalují je, aby lépe viděli. Budovu opouštějí, když koberce ještě doutnají. Za malou chvíli je Paul zatčen pro pokus o žhářství a Pete Best je spolu s ním odveden do vyšetřovací vazby. Ráno jsou propuštěni, ale zakrátko znovu odvedeni do vyšetřovací vazby a je jim oznámeno, že musí opustit zemi. 30. listopadu večer odlétají zpět do Londýna a pak do Liverpoolu. Paul si veze svou kytaru zpět, ale Peteho bicí zůstávají v Hamburku. (Pozn.: některé zdroje se liší v uvedení materiálu, který byl zapálen - provazy, pytle, staré záclony na zdi, ale také staré čalounění okolo zdí.)

30. listopadu 1960
Mnoho zdrojů označuje tento večer jako poslední, kdy Beatles vystupovali v kluub Kaiserkeller na Grosse Freiheit v Hamburku. Ale jestli byl George Harrison deportován 21. listopadu (kvůli nezletilosti) a Paul McCartney s Pete Bestem byli těsně před deportací (pokus o žhářství), a jestli Bruno Koschmider dal hledat západoněmeckou policií Johna Lennona a Stu Sutcliffa, tak je nepravděpodobné, že Beatles tento večer ještě vystupovali. Beatles se pokoušejí vyjednat měsíční angažmá v dubnu v klubu Top Ten Petera Eckhorna, až skončí jejich zákaz vstupu do země. Na základě tohoto jednání později vznikne spor o podíl na druhé cestě do Hamburku mezi Beatles a jejich manažerem Allanem Williamsem.

10. prosince 1960
Po dlouhém ukrývání před policií John Lennon opouští Hamburk a vrací se do Anglie. Stuart Sutcliffe zůstává v Německu až do ledna.

17. prosince 1960
Beatles vystupují v Casbah Coffee Clubu, je to jejich první vystoupení po návratu z Hamburku. Dům je plný. Chas Newby hraje s Beatles na baskytaru (náhrada za Stu Sutcliffa, který zůstal v Hamburku), zůstává jen dva týdny a čtyři vystoupení. Když se Newby vrátí na univerzitu, baskytaristou se stává Paul McCartney.

24. prosince 1960
Beatles vystupují v Grosvenor Ballroom v Liscardu (Wallasey) se skupinou Derry & the Seniors. Každá skupina dostane 10,5 libry.

27. prosince 1960
Beatles vystupují v Litherland Town Hall Ballroom v Liverpoolu. Nebyli nikde inzerováni, až na poslední chvíli byl na plakáty přidán barevný text "Přímo z Hamburku, Beatles!" Mnoho návštěvníků se domnívalo, že jde o německou skupinu. Show začínalo vypalovákem Long tall Sally a každý se najednou chtěl dostat co nejblíže pódiu, "skupina je přitahovala jako magnet" (Mark Lewisohn). Dav zažil začátek šílenství, kdy vznikl fenomén později nazývaný Beatlemánie.

31. prosince 1960
Beatles vystupují v Casbah Coffee Clubu ve West Derby (Liverpool). Počtvrté a naposledy s nimi hraje dočasný baskytarista Chas Newby.