Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2020

Odhadovaný celosvětový prodej: 25 – 30 milionů kusů

Poslední natočené studiové album Beatles se okamžitě po vydání v roce 1969 dostalo na první příčky drtivé většiny v té době existujících hitparád. Předběžné objednávky jen ve Spojeném království činily téměř čtvrt milionu, v USA se stalo v té době nejprodávanějším albem vůbec a do roku 1970 se ho prodalo 5 milionů kopií.

Zajímavé číslo lze vyčíst ze zprávy z roku 1980, kdy bývalí členové Beatles žalují firmu Capitol (jejich hlavní vydavatelství v USA), že jim prý nevyplatila tantiémy za 19 milionů kusů alba Abbey Road, které firma označila za poškozené. Míru pravdivosti tohoto čísla můžeme jen těžko odhadnout, ale spíše se lze přiklonit názoru, že bylo nadsazené.

V různých zdrojích bylo album často označováno za druhé nejprodávanější řadové album Beatles za Sgt. Pepperem, celosvětově jej United World Charts odhaduje jako 13. nejprodávanější album všech dob. A stále se velmi dobře prodává, v USA kolem 170 tisíc kusů ročně, třináctá platina je tedy na cestě…

země certifikace prodej v tis. ks
Argentina - 500
USA 12x platina 12800+
Japonsko - 607
Kanada diamant 1000
Německo - 500
Francie - 650+
Spojené království - 2050+

U alb vydaných v šedesátých letech máme velmi neúplné informace o prodeji, z mnoha zemí chybějí úplně. Dokonce se vedou diskuse i v samotné Británii, kde byl zpochybněn v tabulce uvedený údaj jako hrubě podceněný. Proto má celosvětový odhad velký rozptyl.


Zdroje:
www.mediatraffic.de – United World Chart
www.wikipedia.org
www.ukmix.co.uk – Chart Analysis, Beatles sales thread

© 2008 Jakub Haas