Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2021

Rok po smrti člena někdejších Beatles zní z nového disku jeho hudba.
Vydání posledního alba George Harrisona, rozpracovaného v průběhu minulého roku a dokončeného až po jeho smrti kytaristovými přáteli a synem, je bezpochyby jednou z hlavních podzimních událostí na světové popscéně.
Při vědomí okolností vzniku alba Brainwashed není snadné k jeho obsahu zaujmout hodnotící postoj. Oněch dvanáct písniček lze bez nadsázky nazvat Harrisonovou muzikantskou závětí. Někdejší beatleovský benjamínek, pozdější neúnavný propagátor východních filozofií a spolupracovník hnutí Hare Kršna, ale také například filmový producent, především ovšem sólový hudebník s poněkud nevyváženou diskografií, natočil kytarové a pěvecké party svého posledního alba v době, kdy věděl o neodvratném konci svého života. Po mnohaletém zápase se smrtelnou chorobou se jejich prostřednictvím smířil se světem, dal přesné instrukce, jak album dokončit, jednak svému synovi Dhanimu, který se coby kytarista "potatil", jednak dlouholetému příteli Jeffu Lynneovi ze skupiny Electric Light Orchestra, a 29. listopadu loňského roku zemřel.

Harrison zmobilizoval síly
Hodnocení tak citlivého projektu by však bylo mnohem těžší, kdyby nedosahoval úrovně umělcova standardu. Opak je pravdou. Lze totiž s klidným svědomím říci, že album Brainwashed většinu Harrisonových desek daleko předčí. Jako by kytarista na konci života zmobilizoval všechny své léty nabyté zkušenosti a vrozené schopnosti a syntetizoval je do podoby průzračných, krystalicky čistých a neskonale zpěvných písní, z nichž mnohé se vyrovnají i zábleskům geniality, známým z alb jeho kdysi mateřské kapely. Brainwashed nese všechny harrisonovské atributy: všudypřítomný kontrast akustických a elektrických kytar, časté používání slideové techniky, jež byla Harrisonovou doménou už v éře Beatles, typické melodie, využívání archetypálních prvků kytaristova odjakživa oblíbeného skifflu i blues a pochopitelně i postupy indické hudby. Nelze však také přeslechnout velice významnou stopu, kterou na výsledku zanechal Jeff Lynne. Ta staví Brainwashed mezi jeho produkcemi do jedné řady zejména s prvním albem superskupiny Traveling Wilburys (na něm se v roce 1988 pod pseudonymy sešli s Lynnem a Harrisonem Bob Dylan, Tom Petty a Roy Orbison). Na rozdíl od většiny umělců "poblázněných" v 60. letech módními indickými filozofiemi zůstal George Harrison své víře věrný až do konce života. Přitom se nikdy zcela neodtrhl od západního světa a způsobu života, byť k němu měl podstatné výhrady (o těch vypovídá jediná v rámci alba kritičtější titulní píseň). "Jogínsky" pozitivní náhled na svět je přítomen po celou třičtvrtěhodinu jeho definitivně posledního alba. To za daných podmínek nemohlo dopadnout lépe.

Hodnocení LN: ***

George Harrison: Brainwashed
Parlophone/EMI Czech Republic
Čas 46:27

(Ondřej Bezr - Lidové noviny)