Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2021

Doby, kdy zprávy o skandálech členů Beatles plnily pravidelně noviny, jsou nenávratně pryč. Nyní zaplaví fotografie liverpoolské čtveřice celosvětový tisk už jen v případě zprávy nejsmutnější - odchodu některého z jejich členů, jako tomu bylo koncem loňského roku při úmrtí George Harrisona. Jistou výjimku však nyní učiní Sir Paul McCartney, který se chystá podruhé ve svém životě se ženit - bezmála šedesátiletý písničkář plánuje tento měsíc v New Yorku pojmout za choť bývalou modelku, třiatřicetiletou Heather Millsovou. Leckdo mu to bude jistě přát, zejména za příkladný vztah s jeho předchozí ženou Lindou, které byl oporou až do posledních okamžiků, kdy podlehla rakovině. Kdo však je již v tuto chvíli proti, to jsou McCartneyho čtyři děti. "Jen velice obtížně si mě dokážou představit s jinou ženou," soudí Paul McCartney. "Myslím si, že druhé manželství je pro děti vždycky těžké, ale je to tak, jak to musí být. Jsem přesvědčen, že víc než cokoliv jiného si mé děti přejí, abych byl šťastný. A právě sňatek s Heather mě šťastným učiní." Mimochodem, Paul McCartney se tím tak vyrovná všem ostatním členům Beatles - každý z nich vstoupil do svazku manželského dvakrát. A jak tyto vztahy vypadaly?

Paul McCartney
John Lennon a Paul McCartney za první dva roky skladatelské spolupráce napsali kolem stovky písní. Dochovala se jich však jen nepatrná část - zbytek vzal za své, když se později Paulova přítelkyně Jane Asherová pustila do zevrubnéhho jarního úklidu v jeho londýnském domě. Seznámili se v roce 1963, když byli Beatles v Royal Albert Hall požádáni, aby se nechali vyfotografovat s herečkou Jane Asherovou, tehdy velmi populární moderátorkou zábavného televizního pořadu BBC Juke Boy Jury. Krásce se splývavými tizianovými vlasy bylo teprve sedmnáct. Přijala od Paula pozvání na kávu a zanedlouho už s ní byl baskytarista vídán pravidelně. Jistě, Jane Asherové totiž vypadala přesně tak, jak by měla choť Beatla podle všech představ vypadat. Byli populární dvojicí a bylo jasné, že se vezmou, zvláště když v prosinci 1967 oznámili své zasnoubení... Jenže. Když se krátce poté Jane vrátila nečekaně domů a přistihla Paula v posteli s jednou blonďatou Američankou, byl konec. Ta Američanka se jmenovala Linda Eastmanová a pocházela z New Yorku. V osmnácti, když jí při leteckém neštěstí zemřela matka a otec se podruhé oženil, se odstěhovala na kolej do Denveru. Vzala si studenta geologie Boba Seea, 31. prosince 1963 mu porodila dceru Heather. Manžela však krátce na to opustila a když se po čase vrátila do New Yorku, dostala práci jako fotografka v předním společenském časopise Town and Country. Tak se postupem času seznámila s Paulem McCartneym. (Předtím ji odmítl Mick Jagger z Rolling Stones). Vzali se 12. března 1969, téhož roku se jim narodila dcera Mary, o dva roky později Stella. Svého jediného syna Jamese se Paul McCartney dočkal o další dva roky později. Linda a Paul McCartneyovi se stali ukázkovým manželským párem - vydávali pod tímto názvem desky, později společně vedli kapelu Wings, bojovali za práva zvířat skupováním kaprů a jejich vypouštěním do Temže. Skladba Heaven on a Sunday z desky Flaming byla tou poslední, kde si Linda zazpívala. 17. dubna 1998 zemřela na rakovinu.

John Lennon
Jmenovala se Cynthia Powellová, bydlela na poloostrově Hoylake v Cheshiru, na protějším břehu Mersey, a s Johnem se seznámila v roce 1958 na malířské akademii. Byla jeho pravým opakem - stydlivá, plachá, uzavřená. Spíše se v té době Johna bála, než by ho obdivovala. Ostatně není tajemstvím, že ji Lennon od počátku bil. "Byl jsem prostě hysterický. Žárlil jsem na každého, s kým se zastavila. Vyžadoval jsem její důvěru a absolutní poslušnost právě proto, že sám jsem nebyl moc spolehlivý. Byl jsem neurotický a na ní jsem si vybíjel své zábrany," přiznal později. Cyn s ním absolvovala nelehké začátky Beatles, a když byl na turné ve Skotsku, dodělala za něj neodevzdané testy, díky nimž úspěšně ukončil třetí ročník školy. Vzali se prakticky tajně 24. srpna 1962 na magistrátním úřadu Mount Pleasant v Liverpoolu. Beatles se totiž stávali slavnými a John Lennon "v bačkorách" by mohl poškodit image kapely. 8. dubna 1963 se jim v Liverpoolu narodil syn Julian - otec byl na turné a po návratu musel do porodnice v přestrojení... S odstupem let se nikdy netajil, že byl Cynthii po celou dobu jejich manželství nevěrný, jeho postelí mělo podle jeho slov projít více než dva tisíce dívek. Nevěrný byl ostatně i své druhé ženě, femme fatale Yoko Ono. Setkal se s ní začátkem listopadu 1966 v avantgardní galerii Indica. Yoko Ono tehdy bylo dvaatřicet let. Narodila se v Tokiu v zámožné rodině finančníka. Nějaký čas vyrůstala v San Francisku, studovala filozofii a umění, záhy se však provdala za avantgardního klavíristu Tischiho Ichiyananagiho, po rozvodu v roce 1963 si ještě ten rok vzala amerického filmaře Tonyho Coxe. Odjeli spolu do Londýna - tady potkala Johna Lennona. Zatímco Jane Asherová vyhodila do koše rané hudební pokusy Beatles, Yoko Ono hodila do koše jejich budoucnost. Lennona ovládla, přiživovala se na jeho hudebních úspěších halekáním do společných písní, na čas ho opustila, aby si záhy dokázala, že sama na sólové dráze nic nesvede. Devátého října 1975 se manželům Lenonovým narodil syn Sean Taro Ono Lennon, přesně v den Johnových pětatřicátin. Zdálo se, že šťastné trio až do smrti nic nerozdělí... Kdo mohl tušit, že ta si pro Johna přijde v podobě pěti výstřelů jistého šílence již 8. prosince 1980.

Ringo Starr
Beatles se začátkem června 1964 chystali na kratičké turné do Dánska a Holandska, zatímco jejich bubeník Ringo Starr trávil příjemné dny rekonvalescence po operaci mandlí dojemně ošetřován svou kamarádkou z Liverpoolu. Byla to sedmnáctiletá kadeřnice Maureen Coxová, která mu do Londýna přivezla termosku se zmrzlinou. O měsíc později již spolu letěli na dovolenou do portorikánského San Juanu a 13. září 1965 se jim v Londýně narodil Zak Starkey. 19. srpna 1967 pak přišel na svět druhorozený Jason a 17. listopadu 1970 třetí syn Lee. Vše vypadalo tak harmonicky. Leč v roce 1975 se Ringo s Maureen kvůli Ringovým aférám s americkou modelkou Nancy Andrewsovou rozvedli. Ringo Starr se 27. dubna 1981 oženil s Barbarou Bachovou, americkou modelkou a herečkou, která ztvárnila postavu přítelkyně Jamese Bonda ve filmu The spy who loved me. S Ringem se potkali při natáčení komedie Caveman. Byla to láska na první pohled. Bývalý bubeník Beatles ostatně vždycky zdůrazňoval, že to byla právě Barbara, kdo zachránil jeho kariéru: "Dokopala mě, abych začal zase nahrávat." Ve skutečnosti se vzájemně dostali až na samé dno drogové a alkoholové závislosti. Teprve poté, co sjetý a opilý Ringo jednou Barbaru málem umlátil k smrti, se rozhodli pro odvykací kůru, kterou úspěšně dokončili v říjnu 1988. Dodnes jsou údajně "čistí".

George Harrison
Původně se překrásná Pattie Boydová úspěšně živila v Paříži jako modelka. Po návratu do rodné Anglie dostala tehdy devatenáctiletá diva malou roli ve filmu o skupině Beatles, nazvaném Perný den. Hned první den se seznámila s Georgem Harrisonem, kterému připomínala jeho filmový idol - Brigitte Bardotovou. Vzali se 21. ledna 1966 a noviny psaly, že na světě neexistuje krásnější manželský pár. Jenomže už koncem šedesátých let se jejich vztah ocitl v krizi. Paní Harrisonová se pokusila vzbudit manželův zájem flirtováním s jeho nejlepším přítelem, muzikantem Ericem Claptonem. Kytarista se do pohledné modelky zamiloval a žárlivý Harrison se snažil oplatit stejnou mincí a zkoušel svést Pattieinu sestru Jenny... Jednu pozitivní věc však tahle aféra přinesla - Clapton napsal pro Pattii svou nejkrásnější a nejslavnější píseň Layla. Rozvod se táhl dlouho a manželé Harrisonovi byli rozvedeni až v roce 1977. O dva roky později se Pattie vdala za Erica Claptona... Harrison mezitím prožíval krátkodobý románek s Ringovou ženou Maureen. Až v kanceláři gramofonové společnosti A&M v Los Angeles poznal mexickou sekretářku Olivii Ariasovou. 1. srpna 1978 se jim narodil syn Dhani (Dhani je sanskrtské slovo pro bohatý), 2. září se i přes nevoli Harrisonových rodičů vzali. Vztah kytaristovi Beatles vydržel až do konce jeho života, který se naplnil 29. listopadu loňského roku.

(Honza Dědek - MF Dnes)