Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2021

Jsme misionáři, kteří svými koncerty šíří beatlemánii dále, míní kytarista.

Mistři světa v kategorii Beatles, tak by mohl znít neoficiální titul, který získala kapela The Backwards před čtyřmi lety svým vítězstvím na Beatlefestě v New Yorku mezi šestatřiceti kapelami napodobujícími skupinu Beatles. Členkou poroty a posléze i jedním z gratulantů přitom byla i sestra George Harrisona Louisa či lidé, kteří před pár lety připravili šestidílnou antologii o historii liverpoolských Brouků. "Nedostali jsme sice žádnou sošku či nějakou přímo cenu, ale od té doby jsme laureáti tohoto festivalu a od našeho vítězství tam každoročně jezdíme jako hosté. Minulý rok se ovšem kvůli událostem v Americe Beatlefest nekonal," říká František Suchanský, sólový kytarista a zpěvák skupiny The Backwards, na pódiu proto stylizovaný do role George Harrisona, k úspěchu na festivalu, na kterém v době konání nebylo většině členů kapely ještě ani dvacet let.

* Co vás přivedlo k napodobování Beatles, a k tomu ještě touto poměrně dokonalou formou?
Já bych to nenazval jako napodobování, ale interpretaci. Nazvěme to, že jsme vlastně malý orchestr, který interpretuje díla skupiny Beatles. A k tomu patří i obleky, dobové nástroje, aby i zvuk byl co nejautentičtější, vizáž, účesy, jeviště a rozložení kapely na jevišti. Pro nás jsou Beatles oblíbenci, ale natolik velcí, že jiný repertoár nás tak jako od Beatles nezaujal. Takže hrajeme výhradně Beatles, a protože máme na repertoáru jen jejich skladby, snažíme se do puntíku hrát je nejpřesněji, jak se jen dá.
* Kapela se dávala dohromady už s cílem, že bude hrát jen Beatles, nebo jste hráli i vlastní písničky?
Prvotní cíl, aspoň podle toho, co jsem slyšel od ostatních, protože já jsem s nimi ještě tehdy nehrál, bylo založit kapelu a hrát vlastní tvorbu. Jenže po nazkoušení pár skladeb od Beatles kluci přišli na to, že jejich hlasy asi nejvíc sedí na tuto tvorbu, a že vlastně tato tvorba je také nejvíce oslovuje. A tak u toho zůstali dodnes.
* V současné době už nemáte tendenci napsat si vlastní písničku?
Ne, jako kapela ne. To by nám vzalo čas, který věnujeme Beatles. Věnujeme tomu sto procent, a kdybychom začali dělat vlastní tvorbu, tak bychom museli několik procent ubrat. Jak říkáme, dá se sedět jen na jedné židli.
* V 60. letech byli fanoušci a fanynky rozděleni na dva tábory - na uhlazené příznivce Beatles a neurvalé fanoušky Rolling Stones. K těm druhým vás to netáhlo?
Dnes mají Beatles punc uhlazenosti, ale také Beatles byli na svou dobu neuvěřitelní rebelové, už třeba jen svým stylem, kterým pracovali, skládáním písní, přičemž naprosto nebrali v úvahu hudební kritiky, kteří tvrdili, že hudba tímto směrem nemůže jít a že to dlouho nevydrží. A vidíte, je tady rok 2002 a Beatles se stali klasiky. A myslím si, že už nikdy na světě nebude kapela, která by Beatles překonala. Na to už není ani doba, ani tak výjimečná kapela a všechny kapely, které hrají či vznikají, tak chtíc nechtíc těží a budou těžit z Beatles.
* Kde berete prameny ke své co nejvěrnější interpretaci, ať už pro oblečení či techniku hry?
Všechno je naše know-how, takže to těžko prozradíme. Ale můžu říct jen jedno: Jsou to všechno dostupné věci, i když u některých trvá déle, než je najdeme, ale kdo hledá, najde.
* Setkáváte se s negativním ohlasem na vaše vystupování, například že jen kopírujete Beatles?
Jsou takové ohlasy typu: Proč se přiživujeme na jejich slávě, proč si na úkor Beatles budujeme vlastní ego, proč do toho nedáme něco vlastního. Na všechno je jedna jednoduchá odpověď: Děláme to, co děláme, a co nás baví. Když by to nebylo úspěšné, my bychom to dělali dál. To, že jsme se někam dostali, je jen shoda okolností a shoda nálad i věrnost k Beatles ostatních lidí i nás. My jsme takoví misionáři, věrozvěsti, šíříme tu beatlemánií především koncerty dále.

(Dušan Kűtner - MF Dnes)