Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2021

"Léta s Beatles byla nejšťastnější dobou mého života. Pravda je, že většinu času jsme se mohli smíchy potrhat," nechal se slyšet George Harrison zhruba před 10 lety v jednom z rozhovorů. Letos v únoru by se dožil teprve 59 let.
Ačkoli byl často přezdíván tichý brouk, v kruhu přátel proslul svým sarkastickým humorem. Nejmladší člen Beatles musel dokonce tajit svůj věk - to proto, aby mohl ještě coby nezletilý vystupovat v nočních podnicích. Ovšem hned při první schůzce v nahrávacím studiu, kdy se producent zeptal čtyř mladíků z Liverpoolu, co se jim vlastně nelíbí, s ledovým klidem odpověděl jako první: "Vaše kravata, pane, ta je tu nejodpornější." Producent si hochy rychle oblíbil a závratná kariéra brouků mohla odstartovat.
"Já a Ringo jsme dělnickou třídou Beatles," nechával se někdy slyšet Harrison. Na tiskových konferencích spíš mlčel, a když už promluvil, pronášel s oblibou sebekritická slova, přičemž si rád ze sebe utahoval: "Nemám moc velký hlasový rozsah, nejsem ani tak geniální textař jako John. Asi proto působí mé texty občas nudně."
George Harrison byl mnohdy označován spíš za muže v pozadí, zastíněný hvězdnou autorskou dvojicí Lennon-McCartney, osud Beatles však ovlivnil naprosto zásadním způsobem. Megahity Something a Here comes the sun se staly nesmrtelné stejně jako jeho pozdější písně.
"George byl jako můj mladší bratr, obdivuju především to, že si do poslední chvíle zachoval svůj jedinečný smysl pro humor," nechal se slyšet Paul McCartney loni na podzim, kdy George Harrison po dlouhé nemoci zemřel.

Před smrtí zpíval mantru
Černý humor neopustil Harrisona ani ve chvílích nejtěžších, ani tváří v tvář nemoci a smrti. Pro vydání své poslední písně si vybral firmu RIP (Requiescat in pacem - Odpočívej v pokoji).
Když podstoupil loni v létě další chemoterapii a ozařování na speciální klinice ve Švýcarsku, zdálo se na čas, že boj s rakovinou plic by mohl vyhrát. George Harrison byl však silný kuřák, kterému svého času nestačily dvě krabičky cigaret denně. Bohužel zhoubný nádor se pak objevil i na jiných místech, zničující byl na mozku. Ten už tichý brouk od sebe neodehnal.
Když loni v listopadu opouštěl v domě svého přítele v Los Angeles za přítomnosti manželky Olivie a syna Dhaniho tento svět, byl podle své hinduistické víry přesvědčen o svém znovuzrození. Podle jednoho z přátel zpíval před smrtí mantru Hare Kršna a u lůžka měl portréty hinduistických bohů. Krátce před posledním vydechnutím ho postříkali svatou vodou z řeky Gangy, mrtvé tělo potřeli vonnými oleji a zasypali květinami. Rodina pak vydala stručné prohlášení: "Ostatky budou převezeny v urně do severní Indie. George si to tak přál." Místem jeho posledního odpočinku se stala řeka Jamuna (přítok Gangy), kde byl jeho popel rozprášen.
George Harrison přestoupil k hinduistické víře v roce 1967 a byl učením hnutí Hare Kršna natolik ovlivněn, že ho začal propagovat i na Západě. Podle 3500 let staré tradice se mrtví spalují a pak je jejich popel rozprášen do posvátné řeky. Pro Hare Kršna je pohyb popela v řece symbolickým vyjádřením putování duše do věčnosti.

Jednou unikl smrti, podruhé nikoli
Georgu Harrisonovi se podařilo před 3 lety uniknout ze spárů smrti. Svědkem téměř dramatické události, ovšem tenkrát s dobrým koncem, se stala jeho druhá manželka Olivia (první Harrisonova žena, modelka Patti, mu utekla s jeho nejlepším přítelem Erikem Claptonem).
"Do našeho sídla vtrhl jakýsi blázen. Na manžela zaútočil nožem, byla to scéna jako z hororu," vzpomíná Olivia. Tenkrát se dokázal Harrison před smrtí uchránit, vraha přemohl nejen silou, ale také zřejmě mystickými slovy: "Hare Kršna! Hare Kršna!"
Harrisonovi přátelé si často kladli otázku, proč vlastně kdysi přestoupil k této víře. Hledal především mír v duší, odhodlání k bouřlivému životu, anebo lásku? Osudným se mu stal právě rok 1967, kdy se setkal s indickým hráčem na sitár, 81letým Ravim Šankarem; ten ho zasvětil do tajů hinduismu. George Harrison brzy nato podnikl svou první cestu do Indie a vzal s sebou i ostatní členy Beatles. Byl to on, kdo jako první ze slavné čtveřice dospěl k poznání, že hašiš a LSD neprohloubily jejich hudební poznání a nepřinesly jim uspokojení. Harrison, který je dnes považován za nejduchovnějšího člena Beatles, byl svou novou vírou doslova okouzlen. Našel v ní spoustu odpovědí na řadu otázek a po návratu do Velké Británie začal zakládat střediska pro duchovně spřízněné.
Nyní po jeho smrti vyšlo najevo, že duchovnímu hnutí Hare Kršna odkázal 20 milionů liber, navíc můžou počítat i s podíly ze zisku, které poplynou z prodeje Harrisonových desek. Stoupenci hnutí také oznámili, že tento bývalý člen skupiny Beatles zanechal po své smrti zhruba 700 000 liber na výstavbu chrámu v indickém svatém městě Váránasí. Zbývající část majetku, odhadovaného na 215 milionů liber, odkázal George Harrison své ženě Olivii a jejich synovi Dhanimu; jak s ním naloží, ukáže čas.

Beatlemanie pokračuje
"Beatlesovská vdova" Yoko Ono spravuje víc než 20 let majetek po svém slavném muži Johnu Lennonovi. Olivia by se u ní mohla učit, Yoko je velmi zdatná obchodnice, jež ví, jakou má John Lennon stále cenu. U příležitosti jeho nedožitých šedesátin otevřela například předloni v Tokiu Muzeum Johna Lennona. Je to vlastně stálá expozice Lennonových kytar, oblečení, vzácných fotografií i rukopisů textů písní. Johnova osobnost prý měla mnoho tváří a v tomto muzeu je všechny může jeho fanouškům přiblížit.
Na četný dopis novinářů, proč bylo muzeum otevřeno v Japonsku, a ne třeba v domovském Liverpoolu či v New Yorku, vdova odpověděla: "John našel v Japonsku pokaždé klid a uvolnění. Často jsme si s mužem říkávali, že jsme tak vlastně vybudovali most mezi dvěma různými světy - Východem a Západem."
K obrovskému zájmu o Beatles přispěla poslední dobou rovněž Beatles Anthology, která má 360 stránek a měl by to být pravdivý příběh někdejší kapely. Zdá se, že další vlna beatlemanie vrcholí. Svědčí o tom i před rokem vydaná deska s nejúspěšnějšími hity s názvem 1; ta prudce zaútočila na čela žebříčků nejprodávanějších titulů nejen ve Velké Británii. Také pozdější Harrisonova alba nyní rychle zmizela z pultů. I jeho nejslavnější skladba My sweet Lord byla znovu vydána (i u nás) a výtěžek z prodeje bude věnován na charitativní účely.

Půlka Beatles
George Harrison a John Lennon, jenž byl zavražděn v prosinci 1980, tvoří polovinu nejslavnější kapely světa, která se již odebrala na věčnost. Zbyli sir Paul McCartney (jeho jměni se odhaduje na 550 milionů liber) a Ringo Starr. Ale ani těmto broukům se nevyhnuly životní tragédie. Cartneyho první žena Linda zemřela před 4 lety na rakovinu prsu. Dnes 61letý Ringo Starr propadl v 80. letech alkoholu, jeho první žena Maureen podlehla v roce 1994 leukemii. Před několika týdny postihla Ringa další rána osudu: dozvěděl se, že jejich společné 31leté dceři Lee Starkey lékaři diagnostikovali zhoubný nádor na mozku.
I když byli Beatles nejslavnější skupinou 20. století a na jevišti se stali hrdiny pro miliony posluchačů, v soukromí museli před svým osudem často kapitulovat.

(Jana Hájková - Květy)