Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2021

Na jedné fotografii z roku 1959 pózují Beatles ještě jako neznámí páskové v kožených oblečcích těsně před první šňůrou po hamburských striptýzových hampejzů. Čím je ona archivní fotografie zvláštní?
Nezletilý Harrison s výrazem rokenrolového rebela drží na klíně kytaru Futuramu, český nástroj, který v roce 1956 sestrojil ve výrobním družstvu Dřevokov Blatná tým Josefa Růžičky. Třiasedmdesátiletý konstruktér, který dnes žije v Hradci Králové, sestavil desítky typů elektrických i basových kytar. Málokdo by dnes věřil, že první "symboly bigbítové revolty" v Evropě vznikaly pod rukama tři mužů zaměstnaných v socialistickém podniku sídlícím v oprýskaném dvoupodlažním domě na náměstí v Blatné. "V padesátých letech jsme začínali havajkami, vyrobil jsem úplně první prototyp a na koleně napsal školu hry na ni. O elektrické kytaře jsme nevěděli zhola nic. V Praze jsme měli fandu, pana Millera. Ten nám slíbil, že se po něčem poohlédne ve světě. Jednou nám přes Kanadu, protože tehdy platilo embargo na dovoz zboží z USA, přivezl kytaru značky Fender - Stratocaster za dvanáct set čtyřicet dolarů. Nechtěli jsme ji bourat, tak jsme si nechali na místní poliklinice udělat rentgenové snímky, abychom zjistili, jak to s elektrickými kytarami vlastně je," vzpomíná konstruktér, který měl na starosti hudební stránku nástroje.
Konstrukční tým Růžička, Vlček a Hořejší prostudoval fendera do poslední matičky a v návalu inspirace sestavil prototyp futuramy, tehdy se jmenovala Grazioso. V Praze se kytara líbila a padlo rozhodnutí, že ji vyšlou do Bruselu na výstavu Expo 1958. "Museli jsme si sehnat ze Západu transparentní fialovou barvu, pod níž bylo vidět dřevo, a všechny součástky pozlatit. Tenkrát celé pozlacení stálo přes pět tisíc korun. Futurama, basová kytara a jedna havajská pak v Bruselu získaly zlaté medaile," říká blatenský rodák. Dodnes neví, kdy si slavný brouk jeho kytaru pořídil, jestli před Bruselem, nebo až po něm. V Anglii Futurama - Grazioso stála sedmadvacet liber, prodeje se tehdy ujala firma Selmer. "Vždycky jsem si říkal, že Harrisonovi napíšu, aby mi osobně potvrdil, že jde opravdu o Futuramu. Tehdy si mohl koupit i amerického fendera, ale asi na něj neměl, býval hrozně drahý. Dnes už je na vysvětlení pozdě," lituje konstruktér. Ale má v ruce důkaz - černobílou fotografii. Podle muzikantských pověstí na futuramu začínal i Jimmy Page z Led Zeppelin. V jednom rozhovoru se zmínil, že jeho první nástroj byl Made in Czechoslovakia. Ovšem hmatatelný doklad chybí.

(ČTK)