Kontakt

Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2024

Beatles - neslavnější skupiny všech dob. Co byli a znamenali, jak ovlivnili vývoj populární hudby, jak zasáhli do myšlení generace šedesátých let - o tom už bylo mnoho napsáno. Kolik knih, článků v časopisech, filmů, gramofonových desek, fotografií, záznamů z koncertů, ba i vědeckých rozborů... kolik toho všeho právě na jedno téma - Beatles. Zeptejte se pana Antonína Matznera, který sepsal knihu "Beatles" (doporučujeme k přečtení, dozvíte se hodně), jak dlouho byl přímo zavalen všemi možnými materiály, než z toho vzešla tahle jeho přehledná knížka. Dnešní dvoustránka není žádným rozborem ani hudebním, ani životopisným. Je o čtyřech lidských osudech. A ty začínají po roce 1970. 10. dubna tohoto roku totiž oznámil Paul McCartney svůj odchod, a tím se skupina Beatles oficiálně rozpadla.
John Lennon
(9.10.1940 až 8.12.1980)
Tady se vrátíme až do roku 1966. Někdy začátkem listopadu navštívil John v Londýně výstavu neznámé japonské výtvarnice Yoko Ono. Tímto dnem nastává změna v jeho životě. Definitivně od něj odchází jeho žena Cynthia se synem Julianem. Vztah s Yoko Ono zasáhl výrazně i skupinu Beatles. Čtyři roky po jejím rozpadu se John Lennon stahuje do soukromí. Organizátorské a obchodní záležitosti vyřizuje Yoko Ono. V luxusním newyorském bytě pečuje John o svého syna Seana, hraje, skládá, madituje. Tři perské kočky mu dělají společnost v jeho zabedněném, proti všem zvukům zvenčí izolovaném "pánském" pokoji. Na oknech dřevěné okenice, zevnitř těžké závěsy. Tam čte, poslouchá muziku, spí. Muž v domácnosti? Jí minimálně, vždycky se bál, že ztloustne. Chtěl v devětatřiceti vážit tolik, co v devadenácti. Jí ryby, kuřata, rýži, zeleninu. Odměřené dávky. Ven vychází neoholený, vlasy svázány vzadu do ohonu, černé brýle, nikdo ho nepoznává. Paradoxem je, že po celou dobu éry Beatles se právě John Lennon bál nepřirozené smrti. Měl strach, že s ním spadne letadlo, měl strach z rozvášněných fanoušků, z náboženských fanatiků. Později díky meditacím začal věřit na znovuzrození. "Je to jako když přestoupíte z jednoho auta do druhého." To "přestoupení" se stalo 8. prosince 1980. Johna Lennona zastřelil fanatik - Mark David Chapman. (Chapman byl o rok později odsouzen na doživotí.) Prosincový výstřel byl tečkou za všemi nadějemi, že se Beatles znovu sejdou. Lennon byl svébytná osobnost, Lennon byl idol. Všichni ho oplakali. Proč? Na to odpovídáte i vy, když dodnes posloucháte jeho písničky.

George Harrison
(25.2.1943)
Od roku 1970 uplynulo dvacet let. Ve stodvacetipokojovém bílém zámku George Harrisona (padesát kilometrů od Londýna) nenajdete stopu po jeho beatlesácké minulosti. Zato jsou všude možně sochy mnichů a k meditacím vás zvou indičtí bůžkové. Souvislost? "S Beatles jsem si často připadal jako nějaký taneční medvěd, odosobnělý symbol úspěchu a sexu, to se mnou jako s člověkem georgem mělo málo co dělat. Indický guru Maharishi Mahesh Yogi, ten si z mé 'slávy' nedělal nic. Tomu jsme mohl důvěřovat." Už v roce 1966 strávil George dva měsíce v Indii, studoval indickou hudbu, ale i filozofii a tajemnou mystiku Východu. Dodnes myšlením patří k stoupencům Hare Kršny. Říká ale, že jejich morálního standardu sám nikdy nedosáhne. "Smysl bytí se otevře jen tomu, kdo jej hledá." "Dokonalost nehledám v tomto světě, ale až v tom příštím." - Výroky George Harrisona, který si dal na bránu do svého zámeckého parku (sto čtyřicet tisíc čtverečních metrů, deset zahradníků) ceduli - Návštěvníci nevítáni! Osamělý život se ženou Olivií a synem Dhanim? Ne tak docela. Zaměstnání? Producent (z poslední doby film - volně přeloženo - Jeptišky na útěku), muzikant ("stárnoucí muži" Roy Orbison, Bob Dylan, Tom Petty a George Harrison založili v roce 1987 skupinu Travelling, Ringo a George hrají na poslední desce Toma Pettyho), zpěvák (loňský hit Set on you), majitel gramofonové firmy, organizátor dobročinných koncertů... Na pravou osamělost asi není čas. Taky na otázku, jestli bude ještě někdy vystupovat s Ringem a Paulem, odpověděl - "Paul, Ringo a George jsou dobří přátelé, ale mají na práci něco důležitějšího..."

Ringo Starr
(7.7.1940)
Ringo byl na tom po rozpadu Beatles asi nejhůř. Jeho sólová kariéra nijak úspěšná nebyla, herecké pokusy nevyšly, někam se vytratil a nenašli jsme o něm bližší informace. Až v poslední době se objevily zprávičky, že se vrátil z arizonské protialkoholické kliniky a že se svou druhou ženou, herečkou Barbarou Bachovou, žije v ústraní v Monte Carlu.

Paul McCartney
(18.6.1942)
Za životní dílo, za podíl na vývoji západní kultury a za to, že po tři desetiletí své publikum stále překvapuje, byla začátkem letošního roku udělena Paul McCartneymu cena Grammy (něco jako Oscar v muzice). Cenu předávala herečka Meryl Streep: "V srpnu roku 1965 mi rodiče dovolili zajet si do New Yorku na koncert věhlasné skupiny Beatles. Seděla jsem ve stošestnácté řadě a v ruce měla malý plakát slavné čtveřice s nápisem Paule - miluji tě. Nevěřím, že by jej Paul viděl..." Po převzetí ceny a polibcích na obě tváře Paul dodal: "Díky, Meryl, vzpomínám si na tebe, řada sto šestnáct..."
V loňském roce uspořádal Paul McCartney po třináctileté pauze své první světové turné. Novinářům řekl: "V osmnácti jsem tvrdil, že se nepostavím na jeviště, když mi bude víc než pětadvacet. Dnes je mi už čtyřicet sedm a jsem ještě tady."
Na turné je s vámi nejen vaše žena Linda, ale i vaše čtyři děti. Co ty vlastně dělají?
"Moje nejstarší šestadvacetiletá dcera Heather jde uměleckým směrem. Je velmi nadanou keramičkou. Mary je devatenáct a studuje v Londýně ekonomii. Sedmnáctiletá Stella udělala právě řidičák. Chce být módní návrhářkou. A můj syn James, dvanáctiletý, nejmladší, to je computerový fanatik a rád hraje fotbal. Všichni poslouchají pop music, dokonce moje písničky se jim nezdají špatné! Myslím si, že jsem je vychovával úplně normálně. Chodily do státní školy, žádný internát pro elitu. Chtěl bych, aby se měly dobře, ale rozhodně bych si nepřál, aby někdo z nich přišel a řekl - Tati, nutně potřebuju na léto ještě BMW kabriolet."
Žijete s rodinou na farmě v anglickém Sussexu, proč vlastně v takovém ústraní?
"Máme rádi přírodu a klid. Za dvě hodiny jsme autem v Londýně, takové ústraní to zase není. Na farmě máme koně, slepice, psy a kočky, dokonce srnku, našli jsme ji se zlomenou nohou. Ovce pěstujeme jen pro vlnu, maso nejíme, jsme s Lindou vegetariáni."
Patříte mezi aktivní ochránce životního prostředí...
"To ano. Díky Beatles jsem se stal populárním, takže mě lidi poslouchají. Beru to jako svou povinnost jim říkat, co se s naším světem děje. Přes všechny přírodní katastrofy lidi jako by neviděli, jak vážná je naše situace. Musíme něco podniknout, jestliže chceme naši zemi zachránit. Neustálé narušování přírody, znečišťování vzduchu a vody... Proti tomu musí něco dělat každý z nás. Já taky."
Proslýchalo se, že na koncertu věnovaném obětem fotbalového neštěstí ve Sheffieldu měli s vámi hrát také George Harrison a Ringo Starr.
"Anglický tisk vyslal tuto zprávu do celého světa. A lidi znovu uvěřili, že se Beatles - pro dobrou věc - opět sejdou, tedy bez Johna. Někdy mám pocit, že tuhle naději budou mít tak dlouho, dokud budeme živí."

(Jana Černá - Sedmička)